Ana Sayfa Bebek & Çocuk Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarım?

264
0

Ebeveynlerin ortak endişesi: Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu nasıl Anlarım?
Konuya öncelikle ‘Üstün Zekalı Birey Ne Demektir’ sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum. Üstün Zekalı bireyler yeteneklerini veya potansiyellerini yaşıtlarından daha iyi kullanabilen kişilerdir.

Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu nasıl Anlarım?, Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarım?, Tatlı Bir Telaş

Üstün Zekalı çocukların anlaşılabilmesi noktasında büyük görev aileye düşer. Dolayısıyla ilk tespit etmesini beklediğimiz kişiler anne-babalardır. Üstün zekalı bireylerin erken yaşta tespit edilmesi, bu tip çocuklara verilebilecek daha farklı eğitimler açısından önem arz etmektedir. Bu tip çocuklar erken yaşta keşfedilemezse zamanla normal zeka seviyesine dönebildiklerine dair destekleyici açıklamalar da vardır.
‘Çocuğum Üstün Zekalı mı?’ sorusu birçok ebeveynin merak konusu. Bu noktada normalin üzerinde bir zekaya sahip olabilmenin birkaç belirtisinden bahsedeceğim;

 • Erken yürümeye başlama
 • Erken konuşmaya başlama
 • Erken gelişen dil becerisi
 • Kelime kullanımının fazlalığı
 • Öğrenmeye karşı ilginin fazlalığı
 • Fazla enerjiye sahip olma
 • Akranlarına oranla çabuk kavrama ve algılama
 • Bağımsız olma isteği
 • Hızlı algılama
 • Çokça soru sorma ve bu soruların anlamlı olduğunun düşünülmesi
 • İlişki kurabilme özelliği
 • Kendini ifade etmedeki rahatlık

Ek olarak; Üstün zekalı çocukların normal zekaya sahip çocuklara oranla gerek hızlı öğrenmeleri, gerek kelime hazinelerinin fazla oluşu, çok meraklı olmaları, mantıklarını çok iyi kullanmaları, gözlem yeteneklerinin gelişmiş olması, espri anlayışlarının farklı oluşu, hafızalarının mükemmel oluşu ve daha merhametli olmaları gözlemlenen ve onlardan beklenen davranışlar içerisindedir.
Üstün zekalı çocukların zevk aldıkları etkinliklerin arkadaşlarından farklı oluşu da ayırt edilebilecek farklar arasında sayılabilir. İnatçı bir yapıya sahip olmaları da bir diğer özellikleridir. Başarısızlığa tahammülleri yoktur ve asla pes etmezler.

Eveet… Gelelim şimdi, tüm bu özelliklerin çocuklarında mevcut olduğunu düşünen anne-babalar ne yapmalı? Çocuğuma hangi zeka testini yaptırmalıyım? Sorusu kafanızda belirmiş olmalı. Yaş aralığına göre uygulanan testler değişim göstermektedir. Örneğin 2 ila 16 yaş aralığı bir çocuk için Stanford Binet Zeka Testi önerilebilirken, 6 yaş-16 yaş 11 ay aralığı için WISC-IV testi tercih edilmektedir.. Ülkemizde genellikle 6 yaşa girmiş çocuklarda WISC-IV testi uygulanmaktadır.

Wısc-IV Ne İşe Yarar?

Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu nasıl Anlarım?, Çocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarım?, Tatlı Bir Telaş
Bu test zihinsel becerileri ölçmenin yanısıra, bireyin güçlü ve zayıf yönlerini anlama noktasında da ipuçları sunar bize. Ve böylelikle çocuklarımızın, akranlarının ne kadar gerisinde veya ilerisinde olduğunu öğrenmemize yardımcı olur. Eğer üstün zihinsel zekaya sahip bir birey ise farkındalık oluşturma açısından önem arz eder. Eğer zayıf zihinsel becerilere sahip bir birey ise vakit kaybetmeden gerekli destek programlarının hazırlanmasına olanak sağlanabilir.
Ülkemizde geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları tamamlanmış en güncel çocuk ve ergen zeka ölçeği olma özelliği taşıyan bu testin (WISC_IV) ebeveynlerin farkındalığıyla, alanında uzman bir psikolog eşliğinde yapılması önerimdir. WISC_IV testi devlet okullarında, özel okullarda veya özel kurumlarda nitelikli bir uzman tarafından uygulanabilir. Çocuğunuzun tüm yeteneklerini öğrenmek, yeteneklerini tespit ettikten sonra doğru yönlendirebilmek, vakit kaybetmeden, çocuğumuzun farkında olmak, farkındalık yaratmak… Ebeveynler bu tür testleri yaptırmaktan çekinmemeli ve kaçınmamalıdır. Bir test diyerek geçmeyip, bu testlerin çocuklarınızın geleceklerinin çok daha sağlam temeller üzerine kurulmasına yardımcı olacağını unutmayalım.

Sevgilerimle…

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

Web siteme ulaşabilmek için buraya,

Instagram hesabıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklara Karnabahar Sevdiren Pizza
Sonraki İçerikÇocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması
Uzman Psikolog Melike YAZICIOĞLU 2009 yılında Yakın Doğu Üniversitesinden Psikoloji bölümünü İngilizce olarak bitirmiştir. 2008 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde stajını tamamlamıştır. Uzmanımızın 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Aday Psikolog unvanı kaldırılmıştır. Bu sayede; Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitimi Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitimi Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitimi İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitimi Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitimi programlarında eğitici olarak görevlerde bulunmuştur. 2013 yılında Sağlık Bakanlığının açmış olduğu Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları sınavında elde ettiği başarılı bir sonuçla Yetki Belgesi sahibi olmuştur. Mesleki gelişim adına 2014 yılında Uygulamalı Psikolojik Yüksek Lisansa başlamış ve 2016 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Uzun yıllar rehabilitasyon merkezlerinde eğitim desteği ihtiyacı olan bireylere ve ailelerine hizmet vermiştir. 2009 ve 2015 yıllarında Viyana Test Sistemi Lisans seminerine katılmıştır. Uygulayıcı hakkını elde ederek Psikotek Danışmanlığın kayıtlı kullanıcısı olmuş ve binlerce adayın Psikoteknik Değerlendirme raporunu hazırlamıştır. Türk Psikologlar Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Melike YAZICIOĞLU Çocuk Değerlendirme Kursu ile aşağıdaki yetkinlikleri elde etmiştir. Wisc-IV (IQ- Zeka Testi) BENDER GESTALT (Görsel Motor Algı Testi) AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) PEABODY (Resim Kelime Tanıma Testi) Duygu Durum Ölçekleri BEIER (Cümle Tamamlama Testi) Resim Çizme Testleri Bir İnsan Çiz Testi Bir Aile Çiz Testi Hayvan Ailesi Çiz Testi Bir Ev Çiz Testi Bir Ağaç Çiz Testi Catell 2-A Zeka Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Porteus Labirentleri Testi Şuan itibariyle Üsküdar altunizade de kendi ofisinde Çocuk, ergen,yetişkin bireylerle bireysel terapiler ve neowellness terapileri yaparak danışmanlık hizmetine devam etmektedir.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments