Ana Sayfa Bebek & Çocuk Bebek ve Uyku

Bebek ve Uyku

253
2

Bebek ve uyku matematiğine hakimseniz ve “Uyku Düzeni” oluşturma konusunda bilgi edinmek istiyorsanız Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku; her yaşta sağlık ve mutluluk için çok önemlidir, ancak bebekler, çocuklar ve yetişkinler farklı şekilde uyurlar. Hafif ve derin uykuda geçirdiğimiz süre, yaşa bağlı olarak değişir. Bebekler (yenidoğan) biyolojik olarak daha hafif uyumaya ve yetişkinlerden daha sık uyanmaya programlanmıştır.

Yenidoğan Uyku Süreleri

Doğum sonrası ilk üç ay bebeklerin dünyaya ve dış ortama alışması açısından önemli bir dönemdir.

Yenidoğan döneminde bebekler yaklaşık olarak 24 saatin 14-18 saatini uyuyarak geçirirler. Ancak bu süreyi kesintisiz olarak uyumayıp, genelde 2 ya da 4 saatlik bloklar halinde uyuyup uyanırlar. Uyku geçişleri aralarında besleme, alt alma ya da sakinleştirme seansları,siz yeni ebeveynler için zorlu bir programa dönüşebilir.

Bebeklerin uyku döngüleri yetişkinlerden çok daha kısadır. Bebekler REM uykusunda daha fazla zaman harcarlar.

REM uykusu nedir?

Hızlı göz hareketi fazı diye adlandırılan bir uyku aşamasıdır. (Bu faz dışındaki aşamalar NREM olarak adlandırılır. ) Rüyalar bu uyku aşamasında görülür ve zihin oldukça aktiftir.

Bir insanın uyku döngüsü REM olmayan döngü ile başlar. REM uykunun ilk fazı genellikle 10 dakika sürer ve her bir faz biraz daha uzayabilir. Hatta REM uykunun son aşaması 1 saat kadar sürebilir.

REM uykusu sırasında, beyin dahil vücut üzerinde değişiklikler söz konusu olur:

  • Gözlerin hızlı hareketi
  • Hızlı ve düzensiz solunum
  • Artan kalp atış hızı (uyanma fazına yakın)
  • Vücut ısısındaki değişiklikler
  • Artan kan basıncı
  • Uyanıkken görülenlere benzer beyin aktivitesi
  • Beynin artan oksijen tüketimi
  • Yüz ve uzuvların seğirmesi

REM fazı, yetişkin bireylerin uyku döngüsünün yüzde 20 ila 25’ini ve bir bebeğin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturur.

REM uykusu genellikle beyin aktivitesindeki artıştan dolayı canlı rüyalar ile ilişkilidir. Kasların hareketsiz hale gelmesi ve beynin çok aktif olması sebebiyle bu uyku aşamasına bazen paradoksal uyku da denir.

Yenidoğan Uyku Döngüleri

Yenidoğan bebekler her uyuduklarında, derin ve hafif uyku döngülerinden geçerler. Ve bu döngüler, yaklaşık 40 dakika kadar sürer.

Yenidoğanlar her bir derin ve hafif uyku döngüsü sonunda bir süre uyanırlar. Bazı bebekler bu uyku geçişleri sırasında tekrar uykuya dalabilirken bir çoğu bunu yapamaz ve sizlerin onlara yardımcı olmanız gerekebilir.

Prematüre bebekler derin uykuya dalmakta zorluk çekerler ve uykularının yaklaşık %80’i hafif uykuda geçer.

Yenidoğan bebekler ilk bir kaç ay, gece boyunca 2-3 kez beslenme için uyanırlar. Ancak erken doğum ya da düşük ağırlıklı bir doğum gerçekleşti ise çocuk doktorları yenidoğan bebeğin maksimum 2 saat sonra tekrar beslenmesini önerirler.

Yenidoğan – 3 Yaş Örnek Uyku Düzeni Tablosu

Bu tablodaki değerler yaklaşık olarak alınmıştır. Bebeklerin uyku düzenleri; karakterlerine, uyku için hazırlanan ortama, yorgunluk işaretlerinin alınıp alınamamasına,çok sıcak ya da çok soğuk ortama ve bunun gibi bir çok nedene göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle bebeğiniz tablodaki verilerden çok uzak değerlerde seyrediyorsa, bu durumu olumsuzluk olarak değerlendirmemeli ve bebeğiniz için doğru bilgiyi doktorunuzdan edinmelisiniz…

Yaş Ortalama Toplam Uyku Süresi Toplam Gece Uyku Süresi  Gündüz Uyku Adedi Uykular Arası Uyanıklık Süresi
Doğum-6 Hafta 14-18 Saat 8-14 Saat 4-8 Kez 45-60 dakika
6 Hafta -3 Ay 11-15 Saat 8-13 Saat 3-4 Kez 1-1,45 dakika
3-6 Ay 12-14 Saat 9-12 Saat 3 Kez 2 Saat
6-9 Ay 12-14 Saat 9-12 Saat 3 Kez 2-3 Saat
9-12 Ay 12-14 Saat 10-12 Saat 2 Kez 3 Saat
12-18 Ay 12-14 Saat 10-12 Saat 1-2 Kez 3-3,5 Saat
18 Ay-3 Yaş 11-14 Saat 10-12 Saat 1 Değişken

Bu yazıyı okuduysanız eğer bebek ve uyku kavramlarının birbirleri ile olan ince matematiği hakkında fikir edindiniz demektir. Uyku Düzeni için ise Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur yazımızı okuyabilirsiniz.

Sevgiler…

KaynakBaby sleep basics
Önceki İçerikAnneli Oyun Grubu
Sonraki İçerikUyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşe KutluCan
Ayşe KutluCan
10/10/2018 21:38

Bilgiler için teşekkür ederim. Çocuğumun yatağında uyuma problemi var. Kendi yatağında uyuması yapılması gerekenler hakkında bir yazı paylaşırsanız sevinirim