Ana Sayfa Bebek & Çocuk Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması

Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması

408
0

Çocukların kötü alışkanlıkları bırakması söz konusu olduğunda, ne yapılması ya da  ne yapılmaması gerektiğini bilmek de önemlidir.

Tüm ebeveynler, çocuklar 1-3 yaş yani toddler dönemine geldiklerinde, rutinlerine ayakkabıya yapışan sakız gibi bağlandıklarını bilir. Ve pek çoğumuz bu alışkanlıkların nasıl bırakılacağı konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyarız…

Bir çocuğun parmak emme ya da burun kurcalama gibi tüm alışkanlıkları aslında normal sayılır ve zamanla kendiliğinden kaybolur. Ancak bu tip alışkanlıklara sahip olan çocukların biz tarafından gelen ince bir yönlendirmeye ihtiyaçları vardır. Peki, çocukların kötü alışkanlıkları bırakması söz konusu olduğunda bu ince çizgide nasıl yürürsünüz? Okumaya devam edin.

Parmak Emme

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Büyük dünyaya doğru giden küçük bir çocukken, güvenilir bir başparmak (veya parmak) mükemmel güvenlik nesnesi yerine geçebilir. Özellikle de çocuklar kendilerini yorgun veya stresli hissettiğinde parmak her zaman oradadır.

Ne yapmalı

İyi haber şu ki, çoğu küçük çocuk başparmak emme alışkanlığını yavaş yavaş  (3 yaşına kadar) kendi başlarına bırakıyor ve çocuğunuz durmaksızın emmediği sürece genellikle diş yapısı ve konuşması etkilenmiyor.

Bu durumda çocuğunuzun dikkatini çekmek için, ellerini ve ağzını meşgul eden aktiviteler üzerinde çalışmalısınız. Dikkatini dağıtacaktır.

Özellikle parmak emme durumunun kaçınılmaz olduğunu düşündüğünüz zaman dilimlerinde ön görülü olun ve çocuğunuzu durumdan uzaklaştırın.

Parmak Emme Alışkanlığı ve Çözümleri ile ilgili detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Emzik Bağlılığı

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Anne karnında başlayan ve doğum sonrası da en güçlü reflex olan emme, çocuğunuzun hiç bilmediği bir limanda bile konfor sağlamasını, kendini sakinleştirmesini ve güven duymasını sağlar. Emzik de bu noktada kuvvetli bir nesnedir. Ancak özellikle 2 yaş sonrası emzik kullanımının diş ve damak bozukluklarına hatta konuşma gecikmelerine sebep olduğu bilinmektedir.

Ne yapmalı

Çoğu çocuğun 3 yaşına kadar emziği kendi kendine bırakması beklenir. Ancak çocuğunuz emziğe yapışmış durumda ve bırakma yönünde hiç bir sinyal vermiyorsa devreye girmeniz gerekebilir. (Tüm gün emzik emme kulak enfeksiyonlarına neden olabilir) Bu aşamada sakin olup emzik kullanımını sınırlamanız, sonuca yavaş yavaş varmaya çalışmanız etkili olacaktır.

Çocuklarda Emzik Kullanımı – Artı ve Eksileri hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Emzik Bırakma Hikayesi ‘ne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Uyku Arkadaşı

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Birçok çocuk yatmadan önce ve yatışmaya ihtiyaç duydukları diğer durumlarda rahatlamak için bir battaniyeye, bir oyuncak ayıya ya da herhangi bir nesneye bağlanır.

Bunun psikolojik terimi “geçiş nesnesi” dir. Neden? Çünkü bebekler tamamen bağımlı yenidoğan döneminden bağımsız insana yolculuk yapma süreçlerinde bildikleri bir koku ya da tanıdık bir dokudan destek almak isteyebilirler.

Çocukların yaklaşık yarısı bir uyku arkadaşına (konfor nesnesi’ de denilebilir) bağlılık gösterebilir.

Ne yapmalı

Bir uyku arkadaşı günlük hayata müdahale etmedikçe kötü alışkanlık olarak kabul edilmez. Ancak çocuğunuz arkadaşı olmadan asla dışarı çıkmak istemiyorsa bu durumda ufak sınırlamalar getirmeniz gerekebilir. (“Tavşan bizimle gelebilir, ama biz jimnastik dersine giderken arabada beklemesi gerekiyor.”) Ayrıca bu küçük elleri parmak boyama, bulmacalar ve diğer yaratıcı el sanatları ile meşgul etmeyi deneyebilirsiniz.

Saç Döndürme

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Dönen saçlar çocuğu rahatlatan bir aktivitedir (yine de bu kategoriye giren kötü alışkanlıktır ayrıca). 3 yaşın altındaki çocuklarda olağandışı bir durum olarak kabul edilmez olarak görülmese de ilerleyen dönemler için sıkıntı teşkil edebilir.

Ne yapmalı

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için eğilmiş olan ebeveynler, çoğunlukla, hayır- hayır- hayır diyerek davranışına dikkat çekme hatasını yaparlar. Ancak bu tepkiler minik çocuğunuzun davranışı bırakmasından ziyade daha fazla strese girmesine ve böylelikle daha fazla saç döndürmesini tetikleyecektir.

Çocuğunuzun stresini azaltmak ve enerjisini serbest bırakmak için başka yollar denemeniz gerekiyor. Örneğin parkta koşmak, ip atlamak, top atmak gibi açık alan etkinlikleri, kucağınızda hikaye zamanı veya sessiz müzik dinlemek gibi yatıştırıcı rutinler işe yarayabilir.

Hala devam mı ediyor? Daha kısa saçların saç kıvırma durumunu daha az teşvik ettiğini söylemeden geçemeyeceğiz…

Burun Karıştırma

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Çocuklar sık ​​sık burunlarını karıştırabilirler, çünkü sıkılırlar veya streslidirler veya sadece burun deliklerinde ne olduğu konusunda meraklıdırlar. Ancak en tutkulu karıştırıcılar genellikle alerjisi olan çocuklardır – ortaya çıkan mukus ve kabuklanma, onları her zaman orada bir şeyleri varmış gibi hissettirir.

Ne yapmalı

Ebeveynler, çocuklardaki tüm kötü alışkanlıkları muhtemelen sinir bozucu ve rahatsız edici bulurlar. Ama çocuğunuzu azarlamayın ya da ondan utanmayın. Çocuklar, en azından kamuoyunda ya da başkalarının ne düşündüğünü önemsemeye başladığında (4-5 yaşlarında) yavaş yavaş bu alışkanlıklardan sıyrılacaktır.

Çocuğunuzun burun karıştırdığını gördüğünüzde dikkatini çekecek etkinlik ya da aktivitelere yönlendirin. Karıştırma kanamaya neden oluyorsa durumu kendisine izah edin ve bir doktordan yardım istemeniz gerektiğini bildirin.

Alerjiden şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşun.

Tırnak Yeme

çocukların kötü alışkanlıkları bırakması, Çocukların Kötü Alışkanlıkları Bırakması, Tatlı Bir Telaş

Neden yapıyorlar

Sebep olarak stres ve can sıkıntısını düşünüyorsanız, tam isabet. Tıpkı yetişkinler gibi, çocuklar da endişelerini gidermek veya yapacak başka bir şeyleri olmadığı için tırnaklarını ısırırlar.

Ne yapmalı

Çocuğunuzun parmaklarını ağzından çekmeyin. Bu sadece bir güç mücadelesine yol açacaktır. Ve muhtemelen tırnak ısırma iştahını besleyecektir. Bu kötü alışkanlığı kırmanın en iyi yolu, çocuğunuzla bol miktarda fiziksel aktivite ve rahatlatıcı takiplerle (resim yapmak, kitaplara bakmak) stresini gidermesine yardımcı olmaktır.

Ayrıca, bu kötü alışkanlığı çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutarak sıkıcı hale getirin. Sizden gelen çok fazla ilgi ve sevgi, stresli olaylara (yeni bir kardeş veya bakıcı gibi) karşı tampon görevi görecektir. Isırıksız günler için bir etiket ödülü veya bir ev manikürü de motive edici olabilir.

Sağlık ve afiyetle…

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Önceki İçerikÇocuğumun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarım?
Sonraki İçerikÇocuklara Yolculuk Öncesi Hazırlanabilecek Atıştırmalıklar
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments