Ana Sayfa Bebek & Çocuk Emzik Kullanımı-Artıları ve Eksileri

Emzik Kullanımı-Artıları ve Eksileri

767
0
Emzik Kullanımı, Emzik Kullanımı-Artıları ve Eksileri, Tatlı Bir Telaş
Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebek bakımı söz konusu olduğunda çok fazla çelişkili bilgi ile karşı karşıya kalınması olağandır. Örneğin,emzik tartışmasının her iki karşıt görüşünü de duymuş olabilirsiniz. Unutmayın ki, hayatta her şey gibi emzik kullanımının da artıları ve eksileri vardır. 

Bu Makalede;

Emzik kullanımının avantajları nelerdir?
 • Düşük “Ani Bebek Ölümü Sendromu” Riski/ABÖS-(Sudden Infant Death Syndrome/SIDS) 

Başka bir deyişle “Beşik Ölümü” olarak da bilinen Ani Bebek Ölümü Sendromu; literatürde her hangi bir sağlık problemi olmayan, yeni doğan dönemini geçirmiş (ilk 28 gün*) bebeklerde görülen ve nedeni tüm araştırmalara rağmen açıklanamayan ani ölümlere denilir.

Beşik Ölümü denmesinin bir diğer sebebi ise, bebeklerin genellikle kendi yataklarında ölü olarak bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte AÖBS’nun, bebeğin beyninin,nefes alıp verme ve uykusuzluğu kontrol eden bir bölümündeki kusurlarla ilişkili olabileceği öngörülmektedir.

Yapılan araştırmalar, uykuda emzik kullanan bebeklerin derin uykuya geçtiklerinde, emzikleri ağızlarından düşse bile refleks olarak uyandığı ve bu durumun AÖBS’nu azalttığını gösteriyor.

 • Emzik; Emme Refleksini Tatmin Eder:

Bebeklerde doğumu izleyen haftalarda en kuvvetli refleks emmedir. Meme ya da biberon, bazı bebeklerde bu ihtiyacı karşılayabilirken bazı bebeklerde emme arzusu, karnın doymasından sonra bile devam edebilir. Bu durumda emzik, size ve bebeğinize yardımcı olabilir. Ancak emziğin beslenme zamanının yerini almadığından emin olmak gerekmektedir.

Not: Yapılan araştırmalarda yeni doğan bebeklerin %85’inin emzik kullandığını göstermektedir.

 • Emzik; Bebeğin Kendini Sakinleştirmesine Yardım Eder:

Emzikler, bebeklerin duygularını kontrol etmelerine rahatlamalarına ve kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca emzik sayesinde uykuya dalmaları kolaylaşacaktır. Bu durum, daha sakin bir bebek ve daha sakin ebeveynler anlamına gelebilir.

Not: Emme refleksi doğuştan gelir ve emzik verilmeyen bebekler parmak emebilir. Ve parmak emmeyi bırakmak emzik bırakmaktan daha güç olabilir.

Emzik kullanımının dezavantajları nelerdir?
 • Anne memesini kabul etmeme olasılığı:

Emzirmek doğal bir süreçtir, ancak sizin ve bebeğinizin bu duruma alışmanız biraz zaman alabilir. Bebeğinizi emzirecekseniz,sütünüzün gelmesi ve bu duruma alışabilmeniz için ilk bir kaç hafta emzik kullanımı önerilmez. Böylelikle çekimi rahat olan emziğin memenin önüne geçmesi önlenir.

 • Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları:

Yapılan araştırmalar,uzun süre emzik kullanan bebeklerin,kullanmayan bebeklere göre daha fazla kulak-burun-boğaz hastalığına yakalandığı sonucuna varmıştır. Bunun sebebi ise emzik emmenin genizde yarattığı basınç olduğu ileri sürülmektedir.

 • Ağız ve Diş Sorunları :

Uzun süre emzik kullanan bebeklerin doğal damak yapısı ve buna bağlı olarak diş sıralamalarında bozulmalar görülebilir. 2 yıl öncesi çıkan dişler için oluşan problemler, emmenin bırakılmasını takiben 6 ay içerisinde düzelirken,2 yıl sonrasında emmeye devam edilmesi bu problemleri kalıcı hale getirebilmektedir.

 • Dil Gelişimi Üzerine Olumsuz Etkisi :

Yine uzun süre emzik kullanımı sonucu, bebeğinizin günlük konuşmalardan uzak kalması dil gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca yine emzik sebebiyle dişlerde meydana gelebilen sorunlar, konuşmada bozukluklar meydana getirebilir.

Emzik Kullanımı, Emzik Kullanımı-Artıları ve Eksileri, Tatlı Bir Telaş

Emzik Kullanımının İpuçları

Emzik kullanımı planınızın bir parçası ise bebeğinizi güvende tutmak için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz.

 • Bebeğinizin her huzursuzluğunda emzik teklif etmemek,aşırı bağımlılığı engellemek için en doğrusu olabilir.
 • Uyku esnasında emzik kordonunu çıkarmak boğulma tehlikesinin önüne geçer.
 • Bebeğinizin yaşına uygun ebatta emzik tercih edilmelidir.
 • Bebeklerin emziklerini paylaşmalarına müsade edilmemeli ve emzik hijyenine özen gösterilmelidir.
 • Havanın içeri girmesine izin vermek için, havalandırma deliklerine sahip emzikler tercih edilmelidir.
 • Emziği olduğu gibi verin. Tatlandırırsanız, bebeğinizin dişlerine zarar verebilir.
Emzik Kullanımına Nasıl Son Verilmelidir

Uzmanlar, bebeğinizin olası problemlere karşı 2 ila 3 yaşları arasında emziği bırakmasını öneriyorlar. Peki,bebeğinizi bu kadar bağlandığı ve sevdiği eşyasından nasıl ayıracaksınız?

 • Emzik bıraktırma sürecine önce siz hazır olmalı,kesin olarak karar vermeli ve bu süreci kademeli olarak yönetmelisiniz.
 • Acele etmemeli,bebeğinize bu durum için zaman tanımalısınız.
 • Bebeğinizin emziği hangi zamanlarda kullandığını tespit edip,talep ettiği zamanlarda ona ilgi ya da dikkatini çekecek başka şeyler sunmalısınız.
 • Emzik ucuna sürülen şeyler (biber vs),bebeğinizi rahatsız edip sizinle arasındaki güveni zedeleyecektir. Bu tür uygulamalardan kaçının.
 • Emzik bıraktırma sürecinizin bebeğinizin stresli ve huzursuz bir dönemine denk gelmesi sonuca ulaşamamanıza sebep olabilir. Bu nedenle doğru zamanlamaya önem gösterin.
 • Bebeğinizin emzik kullanımı zamanlarını kontrolünüzde tutmanız, bıraktırma sürecinde daha rahat olmanıza sebep olacaktır.
 • Bırakma sürecini kademeli olarak yapmanız,onun ruh sağlığı için önemlidir.

Sonuç olarak emzik bıraktırma süreci sabır ve dikkat isteyen meşakkatli bir süreçtir. Ve bebeğinizi zorlamadan,ihtiyaçlarını göz ardı etmeden yürütmeniz gereklidir.

KaynakPacifiers: Pros, cons, and smart ways to use them
Önceki İçerikDudak / Dil Bağı ve Meme Reddi
Sonraki İçerikZihinsel Gelişim Sıçramaları (Harika Haftalar)
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments