Ana Sayfa Bebek&Çocuk Psikolojisi Bir Emzik Bıraktırma Hikayesi

Bir Emzik Bıraktırma Hikayesi

832
4

Daha kızım doğmadan (eğer alırsa) emzik kullanma kararı almıştım. Sebebi ise; Ani Bebek Ölümü Sendromu riski idi. Okuduğum çoğu kaynak; yenidoğan bebeklerin emzik ile uyuması durumunun ABÖS’ü engelleyeceğini yazıyordu. Muhakkak ki her seçenekte olduğu gibi emzik kullanımının da avantajları ve dezavantajları vardı. Ben terazinin avantajları tarafında kalmaya karar verdim. Nitekim bu bebek, benim bebeğimdi!

Buradan Emzik Kullanımı-Artıları ve Eksileri yazımı okuyabilirsiniz.

Ama bu işte ölçüyü kaçırmamakta da kararlıydım. Kontrollü olacak ve kızımın emziği sadece uykuya dalarken kullanmasını sağlayacaktım. Bunu yapabilirdim!

emzik bırakma, Bir Emzik Bıraktırma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

Kızım doğdu ve teklif ettiğim emziği aldı. Bebekler yenidoğan dönemlerinde sürekli uyku halinde oluyorlar, bu nedenle ilk zamanlar emzik için bir kural koyamasam da birkaç ay içerisinde emziğin yeri yatak odamız,zamanı ise uyku başlangıcı olmuştu.

“Emzik alan bebekler,almayan bebeklere göre emme güdüsü daha fazla olan bebeklerdir” der çocuk doktorumuz.Hatta emzik verilmez ise parmağını emerler diye de ekler hep…

Emzik artık uyku arkadaşımızdı. Kızım onunla daha rahat uykuya  dalıyor ve bu durum ikimize de iyi geliyordu. Emzikli bebek sürecimiz tam da planladığım gibi devam ediyordu. Ancak bir yandan da kontrolü eline alır mı ve sürekli emzik ister mi diye de endişe etmiyor değildim.

Özellikle diş çıkarma dönemlerinde uyanıkken emzik istediği zamanlar oldu ama yine bir şekilde yoluna koydum durumu. Emzik,banyo ve pijama gibi bir rutindi bizim için.

Emzik Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli?

  • Öncelikle emzik,memenin önüne geçiyorsa, bebeğinizin beslenmesinde sıkıntı oluşturacağından bu konuya dikkat edilmeli.
  • Emziği mümkünse uykuya dalma amaçlı kullanmalı.
  • Bebeğiniz her ağladığında emzik verilmemeli,yani emzik susturucu görevi görmemeli.
  • Bilinen bir gerçek ki,emzik hijyenine ehemmiyet verilmeli…

Not: Bebekler 18. ay sonrasında kalıcı hafızanın vermiş olduğu bağlanma güdüsü ile eşyaları ile duygusal bağ kurarlar. Bu nedenle 18. ay, emzik bırakma için uygun bir dönemdir.

Emziği Nasıl Bıraktık?

emzik bırakma, Bir Emzik Bıraktırma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

Kızımın zamanla üç şeyi bırakması gerekiyordu. Emzik,bez ve meme… Üçü de korkulu rüya gibi sürekli zihnimde. İlk adım emziğe!

Başından beri yolun sonu 18. aydı bizim için, bu nedenle kendimi hazırlamıştım.

Öncelikle bir çok yazı okudum, deneyimleri dinledim,fikir edindim. Birkaç hafta öncesinden her emziği aldığında, 1,5 yaşında olduğunda artık büyümüş olacağını ve büyüklerin emzik almadığını tekrarlayarak kulağına su kaçırdım. Ve bir öğlen uykusu öncesi,eski emziğinin ucunu keserek teklif ettim.

Bu yöntemin bebeğin emziği emmeye devam etmesi durumunda, emzik parçalarını yutabileceği olasılığı ile güvenli olmadığını söyleyenler var. Ancak bizimki emmedi. Kontrolümdeydi.

Önce aldı ve şaşırdı,çıkardı sonra.. Tekrar denedi ve yere attı. Meme istedi ve memede uyumasına müsade ettim. Kısa sürede uyudu. Şaşırdım ve kısa sürede uyumasını “uykulu olmasına” yorumladım.

Akşam uykusunda emzik yine teklif edildi ancak bu sefer bir deneme sonrasında yere atıldı. Meme istedi,normalde yanına yatıyorum ve öyle uyuyor ama kucağıma gelmek istedi,ağzını nereye koyacağını bilemez gibi omzuma yaslandı ve uyudu.  O gece pek kalkmadı,zaten uzun süredir gece uyanınca da emzik vermemeye çalışıyordum. Sıkıntısız ilk gece…

Diğer günlerde yine aynı şekilde devam etti,sadece gece uyandığında ayılıyor ve tekrar uykuya dalması güç oluyor ama buna da alışacağız gibi duruyor.

Bence emzik bırakma sürecinde üç önemli kural var!

  1. Hastalık, atak-sıçrama ve diş çıkarma dönemlerine denk gelmemesine özen gösterilmeli.
  2. Kararlılık. Anne ya da bu süreçte bebekle ilgilenen her kimse kararlı olmalı ve hemen pes etmemeli. Çünkü esneme yapılırsa,bırakma süreci muhakkak uzayacaktır.
  3. Ve bu dönemde bebeğinizi emzik kullanılan başka bir ortama sokmamak gerekiyor.

18 ay boyunca “nasıl bırakacağız” diye endişe duyduğum emziğe bu kadar kolay veda etmeyi ummadığımdan, lüzumlu bir sevinç halindeyim. Umarım paylaştıklarım sizler içinde fikir olur ve yine umarım ki sizlerde bizim gibi kolaylıkla atlatırsınız.

Sevgilerimle

Önceki İçerikÇocuklara Karşı Öfke Kontrolü
Sonraki İçerikİkinci Çocuğa Hazır mısınız
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aslı Ece Doğru
Aslı Ece Doğru
07/01/2019 23:25

Merhaba. Benim kızımda emzik kullanıyor şuan aylık. Bende önceleri sadece uykuya dalarken veriyordum ama diş zamanı emziğe düşkünlüğü arttı ve alana kadar ağlaması kesilmedi. Bizde verdik mecbur. Şimdi 2 yaşımız geliyor,hem memeden hemde emzikten birden mi ayrı ayrı mı ayırmak lazım. Çok tedirginim… Umarım sizinkisi gibi bebeğim üzülmeden geçer

İlkay Yazıcı
İlkay Yazıcı
07/01/2019 23:28

Bizim oğlumuz meme emmedi biberonda almıyor sadece emzik alıyor. 13 aylık. Ne zaman bıraktırmalıyız sizce?