Ana Sayfa Anne Psikolojisi İkinci Çocuğa Hazır mısınız

İkinci Çocuğa Hazır mısınız

1000
2

İkinci Çocuğa Hazır mısınız, İkinci Çocuğa Hazır mısınız, Tatlı Bir Telaş

İkinci çocuğa hazır mısınız? Bu sorunun cevabını tam anlamıyla veremiyorsunuz değil mi? Yalnız değilsiniz… Evde tek çocuk ile hayat düzeni kurmuşken bu düzene 1 çocuk daha eklemek ve üstelik yeni bir bebek sorumluluğu almak fazlaca kafa yorulması gereken bir konu…

Vereceğiniz karar bundan sonraki hayatınızı tümüyle etkileyecek önemde. Bu nedenle sancılı bir düşünme sürecine girecek olmanız muhtemel. Nihayet ikinci bebeğe karar verdiğinizde artık ilk hamilelikte olduğunuz kadar heyecanlanmayacağınızı ya da süreçte daha sakin kalacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak durumun pek de öyle olmadığını kısa sürede deneyimlersiniz. Çünkü her gebelik ve her çocuk kendi dengesini çizer ve aynı hisleri yaşatır…

İçindekiler

Doğumun yaklaşması gergin olmanıza mı sebep oluyor?

Sona yaklaştıkça bu duygusal tepkiyi vermeniz çok normal. Uzun bir süre emek vererek kurduğunuz dünyanız yeni bir değişime gidecek. Doğumun yaklaşması gerginliği sadece değişim kaynaklı değil, vücudun doğuma hazırlanma sürecinden de ileri geliyor. Doğum korkusu,sütüm yetecek mi korkusu,tekrar baştan alınacak uykusuz geceler,yorgunluklar… Hepsi konu olan gerginliğe birer sebep sayılabilir.

İkinci çocuğun gelmesi sonrası ilk çocuk hakkında kaygılanma

Bu çok olağan bir kaygı.Çünkü tüm dünyanızı onun üzerine kurmuşken şimdi her anlamda bir paylaşım söz konusu olacak ve onun bunu nasıl karşılayacağı bilemiyorsunuz. Bu kaygı doğumdan sonra yaşanılan sürece göre  azalıp,artabilir. Ancak dediğimiz gibi bunu ancak doğumdan sonraki süreç belirleyebilir.

Bazı çocuklar kardeşe çok çabuk adapte olup benimser ve sizi kaygılandıracak tepkiler vermez ama bazıları da tam aksine büyük tepkiler verebilir. Bu nedenle ilk dönemler bir miktar yorucu olabilir. Ancak bu sizi korkutmasın! Eninde sonunda büyük küçüğün varlığına alışacak ve duruma adapte olacaktır.

Bu alışma süreci, aralarındaki yaş ve doğum öncesindeki kardeş fikrine yaklaşımlarıyla da alakalı olabiliyor.Ama hepsi sonunda kardeşlerini çok seviyor çünkü evde onlara eşlik edecek ve hep yanında olan bir arkadaş ekleniyor haneye…

İkinci çocukta yaşanılan tecrübe ve farkındalık

İlk çocukta tutulan gece nöbetleri,uykuyu unutma durumları,geçirilen hastalık süreci tecrübeleri,nefes alıyor mu panikleri,ağlamaların anlamları,bezler,ıslak mendiller,en kullanışlı materyaller,uyku düzeni,tuvalet alışkanlığı gibi konularda edindiğiniz tecrübeler, ikinci çocukta fazlasıyla işinize yarayacaktır. Artık ikinci kez annesiniz ve panik yapmanın bir işe yaramayacağını,sakin kalarak her şeyi çözebileceğinizi biliyorsunuz.

İkinci çocuğu düşünen annelerin en büyük kederidir ya ilkine haksızlık yapacak olma korkusu… Göreceksiniz ki yapılan bir haksızlık yok ortada aksine ona hayatı boyunca yanında olacağı,oyun arkadaşı,sırdaş,yoldaş kazandırmış oluyorsunuz. Tecrübeyle sabittir ki doğum öncesi ve doğum akabinde yaşadığınız kaygıları onları birlikte gördüğünüz an bir tarafa bırakıyorsunuz.

İkinci çocuğa hazır mısınız sorusunun cevabının sanırım hiç bir zaman yüzde yüz netlik kazanmayacağı da bir gerçek.Hayatın en güzel armağanı ve anlamı olan çocuklar çok zor süreçlerde büyüseler de,en yorucu günün sonunda bile kendimizi onların fotoğraf ve videolarına bakarken buluyoruz… Yani hazır olmak ve hissetmek zor bir karar olsa da, ve hepimiz farklı yollar izlesek de tüm kaygıları bir yana bırakıp günü ve anı kaçırmadan yaşamak gerekiyor. Lütfen bunu kendinize sık sık hatırlatın.

Bu arada İki Çocukla Bir Gün yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Sevgiler

Önceki İçerikBir Emzik Bıraktırma Hikayesi
Sonraki İçerikİki Çocukla Hayat
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyup yarım bıraktım. En sevdiğim şeyler yazmak ve okumak olduğu için devamlı bilgi topluyor ve bu bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bir nevi terapi gibi. 2012 ve 2018 şubat doğumlu 2 erkek çocuk annesiyim. Topladığım,biriktirdiğim ve hala öğrenmeye devam ettiğim tüm bilgileri paylaşmak en büyük amacım.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sevinc
sevinc
12/01/2019 20:44

Yazınızı cok begendim. Ikinci cocuk icin duygularima tercuman oldunuz.