Ana Sayfa Anne Olmak Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

322
0

Hızlı büyüyen, kalınlaşan ve parıldayan saçlar birçok hamilenin sahip olmayı sevdiği bir hamilelik belirtisidir. Öyleyse hala zaman varken bu harika saçlarınızın tadını çıkarın çünkü doğumdan sonraki aylarda doğum sonrası saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Peki bu durumla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi, Tatlı Bir Telaş

Panik yapmayın! Doğum sonrası saç dökülmesi normaldir.

Doğum yaptınız ve saçınızın bakımını her zamanki gibi yapıyorsunuz. Fakat banyoda elinize gelen ya da fırçanıza dolanan saç kümelerini gördüğünüzde endişe duymuş olabilirsiniz.

Panik yapmadan önce bu durumunun normal olduğunu bilmenizde fayda var. Bu süreçte saç dökülmesine neyin sebep olduğu, ne kadar sürdüğü ve tedavisi için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz iyi hissettirecektir.

Doğum sonrası saç dökülmesine neden olan nedir?

Vücudumuzdaki tüm saçlar 2-7 yıl arası sürebilecek bir döngüde büyür.

Bir saç teli, aktif veya büyüyen faz olarak adlandırılır ve saçımızın uzunluğunu belirler. Bir süre sonra, saç folikülü dinlenme evresine girmeden önce bir geçiş evresine girer. Sonrasında dökülme meydana gelir ve işlem tekrardan başlar.

Hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında hormon seviyelerinizle ilgili değişiklikler saç büyümesini etkileyebilir. Doğumdan sonra hormonal dengesizlik yaşamak tamamen normaldir ve bu dengesizliğin belirtilerinden biri de saç dökülmesidir.

Doğum sonrası saç dökülmesi için tıbbi terim telogen effluvium‘dur. Doğum sonrası alopesi olarak da adlandırılan durum, doğumdan sonraki aylarda kadınların % 40-50’sini etkiler ve nispeten yaygındır.

Doğum sonrası saç dökülmesi, doğumdan sonra vücudunuzdaki ani hormon değişimleri, özellikle progesteron ve östrojen arasındaki değişim nedeniyle meydana gelir.

Hormonlar saç büyümenizi nasıl etkiler?

Östrojen; gebe, doğum yapan ve menopozal kadınlarda saç büyümesini etkileyen başlıca hormondur.

Hamilelik sırasında vücudunuz, saç büyüme döngüsünün dinlenme evresinden ziyade büyüme evresine daha fazla folikül gönderen östrojen miktarını arttırır. Bu süre zarfında daha dolgun ve kalın saçlarınız olabilir. Ayrıca saçlarınızın hamilelik sırasında gebelik öncesine göre daha hızlı uzadığını da fark edebilirsiniz.

Doğumdan sonra östrojen seviyeleri düşer (gebelik öncesi seviyelerine geri döner), saç kökleri istirahat aşamasına girer. Ve dinlenme evresinden yaklaşık 100 gün sonra, saçlar dökülmeye başlar.

Doğum sonrası dönemde östrojen ve progesteron değişikliklerine ek olarak, stres ve beslenme de saç büyümesini etkiler.

Tiroid bezinin iltihabı nedeniyle oluşan tiroidit, hormonların dengesizliği ile saç büyümenizi etkileyebilir. 

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar?

Kadınlar doğumdan 2-4 ay sonra doğum sonrası saç dökülmesi yaşamaya başlayabilir. Saç dökülmesinin miktarı her kadın için farklı olacaktır ve hamilelik sırasındaki saç kalitenize veya miktarına bağlı değildir. Ancak saç dökülmeniz, uzun saçlarınız varsa veya hamilelik sırasında çok fazla saç büyümesi yaşadıysanız, daha aşırı görünebilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer?

Artık dökülmenin ne zaman ve neden başladığını bildiğinize göre, kendinize “saç dökülmesi ne zaman durur” diye soruyor olabilirsiniz?

Doğum sonrası saç dökülmesinin geçici olduğunu hatırlamak önemlidir. Birçok kadında saç dökülmesi doğumdan sonra 4 ay kadar devam eder ve tipik saç modeli büyümesine göre 6 ay sonra da geri gelir.

Ancak bazı kadınlarda dökülme zamanı 1 yıla kadar uzayabilir.

Doğum sonrası ciddi saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız veya belirtiler bir yıldan uzun süre devam ediyorsa doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır.

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi, Tatlı Bir Telaş

Dökülme durumu hormon değişikliğinin normal bir sonucu olduğundan, hemen durdurabileceğiniz bir şey değildir. Bununla birlikte, doğum sonrası saç dökülmesinin etkilerini en aza indirmek ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Doğum sonrasındaki saç dökülmesi tedavisi için deneyebileceğiniz 6 şey:

Sağlıklı beslenme

Hepimiz sağlıklı beslenmenin optimal sağlık ve refah için önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Özellikle doğum sonrası kadınlar için sağlıklı beslenme, genel olarak iyileşmenize ve doğum sonrası saç dökülmesinin ilerlemesini önlemenize yardımcı olabilir.

Beslenme şeklinizin öncelikle sebzelerde, tam tahıllarda ve taze meyvelerde bulunan gerekli vitamin ve besin dengesini içerdiğinden emin olun. Tabii ki gün boyunca bol su içmeyi unutmayın.

Besin takviyesi alın

Saç dökülmeniz ile ilgili endişeleriniz varsa, durdurmak ve saç büyümesini arttırmak için vitamin veya mineral takviyesi almak konusunda doktorunuzla konuşun. Önerilen ek besinler:

  • B vitamini kompleksi ve / veya biyotin (B7)
  • Demir
  • C vitamini
  • E vitamini
  • Çinko

Bu besinler doğum sonrası beslenme listenizde zaten mevcut olabilir, bu nedenle herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Stresinizi azaltın

Stres seviyenizi düşürmek için adımlar atmanız, hormon dengesizliklerini düzenlemeye yardımcı olur.

Ev işlerine yardım etmesi ve arada bir çıkıp nefes alabilmeniz için bebeğinize bakabilecek yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

Doğum sonrası saç dökülmesi üzücü olsa da, değişen hormonlarınızın tamamen normal bir belirtisidir. Ancak ihmal etmemeniz gereken doğum sonrası semptomlardan biri depresyondur. Doğum sonrası tepkilerinizde aşırılık hissediyorsanız bunu doktorunuzla paylaşın.

Lohusa Depresyonu yazımız için BURAYA tıklayınız.

Saç stilini değiştir

“Anne kesimi” klişesini duymuş olabilirsiniz – bebeklerin doğumundan sonra birçok yeni annenin yaptırdığı daha kısa bir saç modeli. Birçok annenin pratik nedenlerden dolayı yaptığı gibi, kısa stil doğum sonrası saç dökülmesi görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Saçınızın uzunluğuna bakılmaksızın, saçınıza uygulanan “stres” miktarını azaltmak için saç stilinizi ayarlayın. Saçların yırtılmasını veya dökülmesini önlemek için sert fırçalamayı sınırlayın ve saçlarınızı at kuyruğu gibi stillere zorla sokmamaya çalışın.

Saç bakım rutininizi değiştirin

Saç bakım rutininizi değiştirmenin saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğini görebilirsiniz. Biotin ve silika ile güçlendirilmiş bir doğum sonrası saç dökülmesi şampuanı ve derin nemlendiricili bir saç kremi kullanmayı deneyin.

Saçlar ıslak olduğunda daha kırılgandır, bu nedenle saçınızı yıkadıktan veya kurumasını bekledikten sonra hafifçe fırçalayın. Saç kurutma makinenizi soğuk bir ayara getirin ve aşırı sıcaktan kaynaklanabilecek başka zararları önlemek için maşa ya da düzleştirici kullanmaktan kaçının.

Doğal yöntemler

Doğum sonrası saç dökülmesi durumuna bazı doğal yağlar ile engel olmak isteyebilirsiniz. Bunlar:

  • Şampuanınıza birkaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz, saçları nemlendirir ve parlaklığını artırır.
  • Balık veya keten tohumu yağı tüketin. Bunlar, sağlıklı saçı teşvik eden omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi temel yağ asitleri seviyelerinin geri kazanılmasına yardımcı olurlar.
  • Saç derisini harekete geçirebileceğinden, badem yağı veya hint yağı ile hafifçe kafa derisine masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Özet olarak

Tipik olarak, doğumdan sonra saç dökülmesi, hormon seviyeleri normale döndüğünde kendiliğinden düzelir. Geçici saç dökülmesi konusunda stres yapmamaya çalışın ve bunun sadece doğumdan sonraki iyileşmenin normal bir parçası olduğunu kabul edin.

Sevgiler…

Diğer yazılarımı okumak için BURAYA,

Instagram hesabımıza ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuğa Özgüven Kazandırmak – 20 Kısa Cümle
Sonraki İçerikZeka Geliştiren Oyunlar (2-5 Yaş) 15 Adet Oyun
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments