Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 11 Haftalık Gebelik

11 Haftalık Gebelik

461
0

Artık 11 haftalık gebesiniz. Ve 11 Haftalık Gebelik dönemi hamileliğinizin ilk trimesterını bitirmenize az kaldığını ifade ediyor. Nasıl gidiyor? Alışabildiniz mi?

11 haftalık gebelik, 11 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

11. Haftada Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 4 cm boyunda ve 7 gram uzunluğunda. Bebeğiniz bir çilek büyüklüğüne ulaştı. Artık embriyo olarak değil fetüs olarak adlandırılıyor. Bu hafta fetal dönemin başlangıcıdır. Tüm hayati organlar yerinde ve birçoğu zaten çalışmaya başladı.

Bu haftanın sonunda, bebeğinizin cinsel organları gelişmeye başlayacak. Birkaç hafta içinde, bir kız ya da erkek olup olmadığını ultrasonda görebileceksiniz.

Bu hafta içinde bebeğiniz bir sürü yeni gelişmeyi de barındırıyor. Bebeğinizin elleri ayakları ve kulakları olması gereken son konuma gelmektedir. Burun delikleri, dil ve damak yapısı hatta ve hatta meme uçları bile yeni halini almak üzeredir.

Ayrıca 11. hafta bebeğinizin perdeli ayak ve el parmak görüntüsüne veda ettiği haftadır. Tırnakları oluşmaya başlıyor.

11. Haftada Hamilelik Belirtileri

11 haftalık gebelik, 11 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

Kabızlık

Kabızlık, kısmen sindirimi yavaşlatabilecek hormonal değişikliklerden dolayı hamilelik sırasında yaygındır. Su tüketiminizi arttırın ve aktif kalın.

Mide Ekşimesi

Mide yanması (asit hazımsızlığı da denir) hissetmeye başlayabilirsiniz, genellikle göğüs kemiğinizin altından alt boğazınıza uzanan bir yanma hissi oluşur. Birçok kadın hamilelik sırasında ilk kez mide ekşimesi geçirir veya en yoğununu yaşar.

Şişkinlik ve Gaz
Fetüsünüz sadece 4 cm uzunluğunda ama karnınız neden bu kadar şiş? Sisteminizdeki progesteron artışı, kabızlığa ve şişkin hissetmenizi sağlayan gastrointestinal sisteminizin gevşemesine yani gaza neden oluyor. Bu çok normal, endişe etmeyin.

11 Haftalık Gebelik – Kontrol Listesi

Hamilelik Kilo Alımı Hakkında Bilgi Edinin

Mide bulantısı sağlıklı yemek yemenizi imkansız kılmışsa veya henüz fazla kilo almadıysanız endişelenmeyin. Sağlıklı bir kiloda başlarsanız, uzmanlar ilk üç aylık dönemde 1 ila 5 kilo almanızı normal bulur.

Destek Ağınızı Oluşturun

Diğer anneler, neler yaşadığınıza dair tavsiye ve derin bir anlayış sunabilir. Bir arkadaşınızdan size en iyi ve en kötü hamilelik anılarını anlatmasını isteyin.

Beklemekten Kaçının

Doğum öncesi muayenelerinizi sabah ilk iş veya öğle yemeğinden sonraki ilk randevu için planlayın. Hastalardan geçecek birikmiş işler yoktur, bu yüzden beklemeniz daha az olasılıktadır.

Sevgilerimle,

Hafta Hafta Gebelik serisine ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklarda Olumlu Disiplin
Sonraki İçerikÇocukların Beyin Gelişimine Yardımcı 10 Besin
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments