Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 8 Haftalık Gebelik

8 Haftalık Gebelik

914
0

8 haftalık gebelik hamileliğin 2. ayının tamamlanıyor olması demektir. Ve henüz karnınız belli olmasa da muhtemelen bu sıralar hamile kaldığınızı gerçekten hissetmeye başlıyorsunuz. Ne kadar heyecanlı değil mi?

8 haftalık gebelik, 8 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

8 Haftalık Gebelik – Bebek

Hamileliğinizin 8. haftasında, bebeğiniz bir ahududu büyüklüğünde, yaklaşık 2 gram ağırlığında ve yaklaşık 15-16 mm uzunluğundadır. Bebeğiniz her gün yaklaşık bir milimetre büyüyor.

8 Haftalık Gebelik Belirtileri

8 haftalık gebelikte muhtemelen her koku burnunuza aşırı ve ağır geliyor. Ancak bununla birlikte bu haftada yaşayabileceğiniz bir çok belirti vardır.

 • Acıyan göğüsler: Göğüslerinizi daha büyük, daha ağır ve ağrıyor hissedebilirsiniz. Çünkü göğsünüzdeki süt üreten lobüller genişlemeye başlıyor. Tüm bunlar harika bir nedenden dolayı: emzirmeye hazırlanıyorlar.
 • Yorgunluk: 8 haftalık hamilelikte şekerleme yapmak çok normaldir. Çünkü hormonlarınız dalgalandıkça, vücudunuz bebek için daha fazla kan üretir ancak kan basıncınız ve kan şekeri seviyeleriniz hamilelik öncesi olduğundan düşük seyreder. Bu nedenle sürekli yorgun hisseder ve kendinizi şekerleme yaparken bulursunuz. Tavsiyemiz eğer mümkünse bedeninizi dinlemeniz ve daha fazla uyumanız. Çünkü zaman gelecek ki siz uyumak isterken ama şartlar el vermeyecek.
 • Sabah rahatsızlığı: Bulantı 8. haftada gerçekten güçlü olabilir, bu durum hamilelik hormonlarıyla ilişkili olabilir. Bazı hamileler sabah bulantısına yardımcı olmak için zencefil, tuzlu kraker ya da akupresür bilekliği gibi yöntemler denerler.
 • Yüksek koku hissi: Sabah bulantısı ile birlikte eğlenceli bir semptom daha geliyor: koku alma. Bu koku alma hassasiyeti (belki de tamamen zararsız olan veya sizi daha önce hiç rahatsız etmeyen bir şeylere karşı) bulantıyı tetikleyebilir, bu nedenle hassas olduğunuz kokulardan kaçınmaya çalışmak en iyisidir.
 • Hamilelik krampları: Gebeliğin 8. haftasında kramp normaldir. Çünkü uterusunuz genişledikçe karnınızdaki bağlar gerilir. Krampınız şiddetli ise veya herhangi bir şekilde endişeleniyorsanız, doktorunuza bildirin.
 • Kabızlık: Lavaboya girme konusunda sorun yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Hamilelik sırasında kabızlık olması normaldir. Bol su için, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler yiyin ve bolca yürüyüş yapın. Kabızlık hala devam ediyorsa, diğer ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Tuhaf rüyalar: Canlı ve garip rüyalar görmeniz, hamilelik boyunca tamamen normaldir. Bu rüyalara neyin sebep olduğu net değildir – kısmen yeni düşünceler ve endişelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu günlerde kesinlikle aklınızda çok şey var!
 • Lekelenme: 8 haftalık hamile olduğunuzu fark etmek endişe verici olabilir ancak lekelenme düşük yapma belirtisi olabilir. Ancak, ilk trimesterde cinsel ilişki de dahil olmak üzere başka lekelenme nedenleri de vardır (çünkü rahim ağzınız bu günlerde daha duyarlı olabilir). Doktorunuza bildirin, böylece önlem alınabilir.

Not:

İkizlere 8 haftalık hamileyseniz, iki bebek büyütmek için gerekli olan bu hamilelik hormonlarından daha yüksek bir seviyeye sahip olduğunuz için ekstra yorgun ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

Unutmayın: mide bulantısı, ekstra aç veya aşırı yorgun hissediyorsanız, bunun nedeni bebeğin büyümesinin aşırı hızda olması ve vücudunuzun hala tüm bu hormonal değişikliklere uyum sağlamaya çalışmasındandır. Kendinize buna değeceğini hatırlatmaya çalışın. (Özellikle ikinci üç aylık dönem çoğu annenin daha enerjik hissettiği zamandır.)

Ayrıca, 8 haftada hiçbir gebelik belirtisinin olmaması da tamamen normaldir. Ama söz veriyoruz yakında gebe olduğunuzu fak edeceksiniz.

8 Haftalık Gebelik – Göbek

Bu aşamada karnınızın doğru büyüklükte olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? 8 haftalık hamilelikte, biraz şişlik normal olabilir, ama karnınızın hiç çıkmamış olmaması da normal! Çünkü her anne ve bebek farklıdır. 8 haftalık hamile karnınızın içinde uterusunuzun genişlediğini bilin, ancak bazılarının dışarıdan belli olması daha uzun sürer. Örneğin, ikizlere 8 haftalık hamileyseniz, hamile olduğunuzu söylemek daha kolay olacaktır.

İkinci üç aylık dönemden başlayarak doktorunuz muhtemelen hamile karnınızı ölçmeye başlayacaktır, ancak şimdilik boyut gerçekten önemli değil. İlk üç aylık dönemde sağlıklı kilo alımı toplamda bir – beş kilo arasındadır, bu nedenle 8 haftalık hamilelikte birkaç kilo almış olabilirsiniz. Ancak sabah bulantısıyla uğraşıyorsanız, kilo vermiş bile olabilirsiniz. Bu da normaldir. Kilo alımınız veya göbek büyüklüğünüzle ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza bildirin.

8 Haftalık Gebelikte Bebeğiniz

8 Haftalık bebeğinizin kollarının ve bacaklarının karnınızda deli gibi hareket ettiğini görünce şaşırabilirsiniz. Henüz hissedemezsiniz, ama gerçekten durum böyle!

Hamileliğin 8. haftasında, bebeğinizin el parmakları ve ayak parmakları oluşmuştur ve kuyruğu (evet, bir tane vardı) gitti. Eğlenceli gerçek: bebeğinizin tat tomurcukları şimdi şekilleniyor, ilk yemeklerini hazırlıyor.

Doktor randevunuzda doktorunuz kan grubunuzun Rh pozitif veya negatif olup olmadığını bilmek isteyecektir (çünkü sizin negatif ve bebeğinizin pozitifse, komplikasyonları önlemek için ilaca ihtiyacınız olacaktır). Hormon seviyeleriniz ve kırmızı, beyaz kan hücresi seviyeleriniz de kontrol edilecektir. Kanınız ayrıca Hepatit B, CYBH, HIV ve bazı bağışıklıklar açısından taranacaktır.

Ayrıca enfeksiyonları ve anormallikleri kontrol etmek için smear testi yapılabilir. Ve tabii ki doktorunuz preeklampsi geliştirme ihtimalinize karşın idrarınızdaki proteini ölçmek isteyecektir.

Kontrol Listesi

 • Anlaşabileceğiniz ve iyi bir kadın doğum uzmanı bulun.
 • Doktorunuzu bulduktan sonra aylık kontrol planınızı organize edin.
 • Mutlu haberi sevdikleriniz ile paylaşmaya hazırlanın.

Sağlıklı gebelikler.

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Önceki İçerikÇocuklara Yolculuk Öncesi Hazırlanabilecek Atıştırmalıklar
Sonraki İçerikGökkuşağı Bebek Nedir?
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments