Ana Sayfa Bebek & Çocuk Gökkuşağı Bebek Nedir?

Gökkuşağı Bebek Nedir?

693
0

Hamilelik testinde ikinci pembe çizgiyi görmeniz, tüm hayatınızın göz açıp kapayıncaya kadar değişeceği anlamına gelecektir. Bir bebeğe sahip olmak, yaşamınız boyunca başka hiçbir şeye benzemeyen bir deneyimdir. Sevinç, umut ve beklenti ile doludur.  Bununla birlikte bu mükemmel neşenin yanında, gebeliğinizin düşük, ölü doğum ya da doğum sonrası ölüm ile sonlanması korkusu da baskındır. Peki ya bir bebek kaybetme trajedisi yaşayan kadınlar? Düşünmesi bile üzücü olan bu acı ve üzüntü içinde nasıl yaşıyorlar? Kaybedilen bir bebekten sonra başka bir bebeğe sahip olduklarında ne olur? Evet o zaman gökkuşağı olur. Gökkuşağı bebek tabiri de tam buradan gelir.

İsminden de anlaşılacağı gibi bu bebekler ailelerinin dünyasına gökkuşağı mutluluğu ile gelen bebeklerdir. Tam ifade ile gökkuşağı bebek tabiri daha önce bir kayıp yaşayan çiftlerden doğan bebekler olarak ifade edilir. Bu küçük mucizeler ve ebeveynleri hakkında biraz bilgi edinmeye ne dersiniz?

Gökkuşağı Bebek, Gökkuşağı Bebek Nedir?, Tatlı Bir Telaş

Gökkuşağı Bebeği Nedir?

Gökkuşağı bebek, düşük, ölü doğum veya bebeklik döneminde ölüm nedeniyle önceki bir bebeğin kaybından kısa bir süre sonra doğan bir bebektir. Bu terim gökkuşağı bebeklerine verilir, çünkü gökkuşağı genellikle bir fırtınayı takip eder.

Bir bebeği kaybettikten kısa bir süre sonra yeni bir bebeğe sahip olmak, bir dizi duyguyu beraberinde getirir ve birçok gökkuşağı annesi size hepsinin olumlu duygular olmadığını söyler. Kayıp yaşayan ve başka bir bebeğe sahip olan birçok anne, zaman zaman muazzam bir kendinden şüphe ve suçluluk duygusu hisseder. Başkalarının önceki kayıplarını aştıklarını veya bebeklerini unuttuklarını düşüneceklerinden korkarlar. Ölü doğumdan sonra bir gökkuşağı bebeğine sahip olmaktan korkan anneler, doğan bebeklerinin neşesi ile ölen bebeklerinin yasını tutmaktan vaz geçebilirler.

Ama bir gökkuşağı bebeği, ölen bebeğin unutulması gerektiği anlamına gelmez. Aksine, gökkuşağı bebeğiniz kaybettiğiniz çocuk için her zaman sevgi meşalesini taşıyacak ve bu değerli bebeği kollarınızda tuttuğunuzda, terimin anlamını tam olarak anlayacaksınız.

Bir gökkuşağı bebeği bekliyorsanız, yaşayabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

Gökkuşağı Bebek İle Birlikte Gelen Karışık Duygular

Gökkuşağı gebelikleri genellikle duygusal olarak karmaşıktır. Rahatlama, heyecan ve sevinçle birlikte keder ve suçluluk duygularını içerir.

Eşinizin desteğini alarak, tıp uzmanlarına danışarak ve kayıp yaşayan diğer insanlarla bağlantı kurarak duygularınızı işlemeniz bu duyguları yönetmenizde işinize yarayacaktır.

Bebek kaybı yaşayan kadınlar doğum sonrası depresyon ve anksiyete riski altındadır. Bu süre zorsa ihtiyacınız olan yardım ve bakımı almak için bir danışman veya akıl sağlığı uzmanıyla birlikte çalışabilirsiniz.

Bebeğinizi kaybetmenin acı ve kederinden duygusal açıdan kurtulmanız tam olarak mümkün olmasa da, zaman her şeyin ilacıdır.

Sizi Neler Bekliyor

Anksiyete, gökkuşağı bebeğine hamile olan herkes için ortak bir duygudur. Bu normal ve anlaşılabilir.

Arkadaşlarınıza, aile üyelerinize veya bir destek grubuna ulaşmak isteyebilirsiniz. Kaygınızı yönetmenin yolları konusunda bir danışman veya akıl sağlığı uzmanıyla da çalışabilirsiniz.

Örneğin, günlük tutma, duygularınızı not etmek için yararlı olabilir. Bir gökkuşağı bebeğine hamileyken kişisel bakım da önemlidir.

Unutmayın: Keder yorucu olabilir. Bu süre zarfında ihtiyacınız olan yardımı istemeniz sizin için önemli olacaktır.

Gökkuşağı Bebek, Gökkuşağı Bebek Nedir?, Tatlı Bir Telaş

Gökkuşağı Bebek Takibi

Doktorunuz hamileliğiniz sırasında hangi testleri ve izlemeyi öngördüğünü size bildirecektir. Dikkatli izleme, gökkuşağı bebeğinizi tam vadeye getirmeye yardımcı olacaktır. Bazı kadınlar bebeklerinin güvenli bir şekilde geliştiğini bilerek rahat ederler.

Bebeğinizin tekmelerini saymak, sağlığını evde izlemenin bir yoludur. Tekme sayımı önemlidir çünkü üçüncü üç aylık dönemdeki bir değişiklik genellikle sıkıntı belirtisidir.

Yaklaşık 28 haftadan başlayarak, bebeğinizin tekmelerini her gün aynı saatte sayabilirsiniz. Bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir.

Herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya bebeğinizin hareketleri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Gökkuşağı Bebek Neden Özel

Bir gökkuşağı bebeği çok zor bir zamandan sonra büyük bir sevinç getirir. Umut ve iyileşmeyi sembolize eder.

Önceki hamileliğinizdeki üzüntünün üstesinden gelmeye çalışmak normaldir. Bu kederi her zaman yanınızda taşıyabilir veya taşımayabilirsiniz – başkalarının nasıl yas tutacağınızı belirlemesine izin vermeyin. Acı çekmek için zaman ayırın.

Gökkuşağı bebeğinizi güvenli bir şekilde doğurduktan sonra bile, kaybettiğiniz çocuğu hatırlamanın yollarını bulabilirsiniz. Ancak bu keder gökkuşağı bebeğiniz ile hafifleyecektir.

Gökkuşağı bebekleriniz büyüdükçe hikayenizi onlarla paylaştığınızdan emin olun. Onlara ne kadar özel olduklarını anlatın.

Sizi sevgiyle kucaklıyoruz…

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerik8 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerikCoronavirüsten Korunma Yolları
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments