Ana Sayfa Sağlık Coronavirüsten Korunma Yolları

Coronavirüsten Korunma Yolları

133
0

Yeni Coronavirüs, bulaşıcılığı yüksek bir virüs, ancak coronavirüsün neden olduğu SARS hastalığından daha az ölümcül. Yine insandan insana bulaşma potansiyeli çok yüksek. Bulaşıcılık damlacık yoluyla olmakta. Hasta bir kişinin öksürük, hapşırık yoluyla saçtığı damlacakların kısa mesafeden sağlıklı kişiye bulaşma riski çok yüksek. Göz, ağız, buruna direk dokunulmasıyla da infekte damlacıklar sağlıklı kişilere bulaşmaktadır. Virüs ile enfekte damlacıklar bulundukları yüzeyde (masa, kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları vs…) bir kaç güne kadar canlı kalabilmektedir. Bu yüzeylere dokunulup ağız, göz veya buruna eller yıkanmadan dokunulduğunda hastalık bulaşmaktadır. Dolayısıyla el yıkama alınacak en önemli önlemdir. Bulaşıcılık hastalığın belirti gösterdiği dönemde, kuluçka döneminde olduğundan daha bulaşıcıdır. İzolasyon bu nedenle önemlidir. Hasta hisseden kişi mutlaka evde kalmalı. Coronavirüsten korunma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Coronavirüsten Korunma Yolları, Coronavirüsten Korunma Yolları, Tatlı Bir Telaş

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli. Hasta insanlarla temastan kaçınmalı (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı). Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalı.

Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması gerekir, mümkünse bu kişi tıbbi maske kullanmalı. Bu dönemde yurt dışı çıkışları mümkünse yapılmamalı. Maske kullanımı hasta kişilerle temas edecek olan sağlık personeli dışında gerekmemektedir.

Coronavirüsten Korunma Yolları, Coronavirüsten Korunma Yolları, Tatlı Bir Telaş

Tedavisi Var mıdır?

Maalesef tedavisi ve aşısı bulunmayan bu hastalık için korunma önlemlerine dikkat etmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Günde en az 7-8 saat düzenli uyku, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkol kullanmamak ilk basamakta yapmamız gerekenler arasında yer alır.

Düzenli ve dengeli beslenmeye, yeterli sıvı almaya, protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye çalışmalıyız. Yeterince kanıt olmasa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini işe yarayabilir.

Hasta kişilerden ve toplu taşıma araçları, sinemalar, alışveriş merkezlerinden mümkün olduğunca uzak durulması solunum yoluyla bulaşan tüm virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yoldur.

Kimler Risk Altındadır?

Özellikle yaşlılar, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, solunum yolu hastalığı, nörolojik hastalık, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ve kanser hastaları, herhangi bir hastalığın son evresinde olanlar, gebe kadınlar ve çocuklar daha büyük risk altındadır.

100 binin üzerinde kişiye bulaşan virüs 4 binden fazla kişinin hayatına mal oldu. İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üzerindeki kişileri gösteriyor. Ölüm oranın en az görüldüğü yaş grupları ise 10 -19 , 20 -29 ve 20- 39 yaş grupları. 

Yeni tip koronavirüste şu ana dek yaşanan ölüm vakalarında da hiç çocuk yok. Tabii ki virüs çocuklara da bulaşabiliyor ama hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Bunun sebebi henüz tam olarak bilinmese de bazı uzmanlara göre çocukların doğumla birlikte sahip olduğu spesifik olmayan bağışıklık sitemi olabilir.

Doğuştan var olan bu koruma, akyuvarları oluşturan makrofajlardan ve doğal öldürücü hücrelerden meydana geliyor. Söz konusu akyuvarlar da mukoza ya da deri üzerinden vücuda giren mikroplara karşı saldırıya geçiyor.

Coronavirüsten Korunma için Yapılacaklar

  1. Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın. Çocukların ellerini yıkamasını sağlayalım, bunu sıkı sık hatırlatalım.
  2. Su ve sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
  3. Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın. Mendil yoksa dirsek iç kısmını yüzümüze kapatalım.
  4. Ellerinizi yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
  5. Kalabalık, havalandırması iyi olmayan yerlerden, mümkünse toplu taşımadan uzak duralım, toplu taşıma kullanmak zorunda isek ellerimizi yıkamadan yüzümüze temas etmeyelim.
  6. Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
  7. Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri dezenfekte edin.
  8. Riskli bölgelere gidilmemesi, gidildiyse döndükten sonra 14 gün evde kalınmasa önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Diğer yazılarıma ulaşmak için buraya,

Web siteme ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Önceki İçerikGökkuşağı Bebek Nedir?
Sonraki İçerikÇocuklara Sütlü Ballı İrmik Tatlısı
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments