Ana Sayfa Bebek & Çocuk Hemanjiyom Hikayemiz

Hemanjiyom Hikayemiz

942
0

Herkese merhaba. Hemanjiyom vakasını başarı ile yenmiş bir aile olarak sizlerle başarı öykümü kaleme almak istedim. Öncelikle lütfen hemanjiyomu gözünüzde büyütmemenizi ve tedavisinin de çok basit olduğunu yazımın başında hatırlatmak istiyorum. Umarım siz telaşlı ebeveynlere bir umut olur.

Hemanjiyom Hikayemiz Nasıl Başladı?

Biri kız diğeri erkek ikiz bebeklerim dünyaya geldikten 10-15 gün sonra oğlumun kafa kısmında, kızımın ise boyun kısmında kırmızı renkte bir iz gördük, sivilce olabileceğini düşünerek önemsemedik. Lakin bunların her geçen gün büyüdüğünü fark edince hemen doktora götürmeye karar verdik. Öncelikle çocuk doktoruna onun yönlendirmesiyle de plastik cerraha muayene olduk. Her iki doktorda “bunun yüzeysel hemanjiyom olduğunu, hayati riskin olmadığını, 1 yaşına kadar hızlıca büyüyeceğini, 2-3 yaşından sonrada yavaş yavaş küçüleceğini, küçülme ve kaybolma olmaz ise ameliyat ile alınacağını’” söylediler. Yani hepimize söylenenleri bize de söylediler.

Doktorlar her ne kadar bu tür söylemlerde bulunsalar da bizler ebeveyn olarak telaşlandık, üzüldük, uykularımız kaçtı. Hele internet görsellerine baktığımızda daha da büyük korkulara kapıldık, çünkü karşımıza hep kötü örnekler çıkıyordu ve söz konusu evlat olunca her şey daha da ürkütücü oluyordu.

Hemanjiomlu Çilek Kardeşler

Araştırmalarımız neticesinde Facebook’ da bizim gibi mağdurların bulunduğu “Hemanjiyomlu Çilek Kardeşler” sayfasını takip etmeye başladım. Sayfa yöneticisi Simay Demir hanım ile tanışma fırsatı buldum, kendisi ile uzun uzun konuştuğumuz gün artık içimiz bir nebze rahatlamıştı. Simay hanımda bizim gibi bir çilek annesiydi ve çileği yenmişti, söylediği her kelime bizim için çok önemliydi. Simay hanımın tecrübesi ve tavsiyesi ile Tomec (göz damlası) isimli damlanın yüzeysel hemanjiyomlara çok iyi geldiğini öğrendim ve damlayı kullanmaya karar verdik. Bu damla göz damlasıydı, ciltte kullanmanın hiç bir yan etkisi yoktu, lakin yukarıda da belirttiğimi gibi söz konusu evlatlarımız olunca kılı kırk yarmam gerekiyordu. Bu damlayı alıp direk çocuk doktorumuzun yanına gittim ve her şeyi anlattım. Doktorumuz da şaşkın bir şekilde “denemekte fayda var, göz damlasının ciltte bir zararı olmaz’” demesi üzerine bebeklerimizin 37.nci gününde bu damlaya başladık. (bu damla sadece yüzeysel çilekler etkilidir)

Tedavi Sürecimiz Nasıl İlerledi?

Damlaya başladığımın 37.nci günde oğlumun kafasında ki hemonjiom nohut büyüklüğünde, kızımın boynunda ki ise mercimek büyüklüğüne gelmişti. Sabah-akşam olmak üzere günde iki defa ve aynı saatte hemonjiomlu bölgeyi tamamen ıslatacak şekilde aralıksız uyguladım. Damlayı kullanmaya başladıktan 1 ay sonra artık gözle görülür bir şekilde büyümenin yavaşladığını fark ettik. 7-8 aya kadar bir nebze büyüdüyse de bu aydan sonra gerileme evresine geçti. Artık yüzümüz gülmeye başlamıştı, kafamıza takmıyorduk… Tam bir yaşına geldiğimizde kızımın boynundaki hemonjiom tamamen geçti, oğlumun kafasında ki ise 14.ncü ayda tamamen geçti. Hiç bir iz bile kalmadı. Unutmayın ki kafa bölgesi en zor geçen bölgedir. Çocuk doktorumuza periyodik kontrole gittiğimizde çok şaşırdı. “Aaa bu hemanjiomlar nereye gitti” diyerek bize sordu. Bizde daha önceden kendisine danıştığımız damla sayesinde başardığımızı söyledik.

Bu süreçte Rabbimin karşımıza çıkardığı, sürecin başından ve sonunda kadar sürekli yanımızda olan, her 15 günde bir fotoğraf ile takibimizi yapan, bizden tecrübesini ve yardımını hiç esirgemeyen, yüzünü bile hiç görmediğimiz ablamız, kardeşimiz Simay Demir hanıma sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

Evet sevgili aileler, Allahın izniyle biz inandık ve başardık, artık hemonjiom diye bir derdimiz kalmadı. Hamdolsun rabbime…

Sizler içinde şifa diliyorum. Sevgilerimle.

Hemanjiom Nedir yazımız için buraya,

Bebeğim ve Hemanjiomu yazısı için buraya,

Instagram hesabımıza ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Önceki İçerik10 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerikKarantina Günlerinde Affetmek
Hemanjiom'lu ikiz babası.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments