Ana Sayfa Otizm Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir

259
0

Otizm spektrum bozukluğu ya da eski bilinen adıyla Yaygın Gelişimsel Bozukluk (YGB) doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, sebebi bilinmemekle birlikte karmaşık bir nörogelişimsel farklılıktır. Temelde kişinin sosyal etkileşim becerilerinin gelişimindeki belli eksiklikler ile tanımlanan otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Genetik temelli olduğuna dair bulguların yanında, çevresel faktörlerin de otizme neden olabileceğine ilişkin görüşler bulunmaktadır. Hem genetik temellerin (hangi gen ya da genlerin sorunlu olduğu henüz bilinmemekte) hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Genel bir tanım olarak söyleyecek olursak, genetik yatkınlığın önemli rol oynadığı ve çocuk yetiştirilme tarzının ya da ailenin ekonomik koşullarının otizmin ortaya çıkmasında bir etkisinin olmadığı yönündedir. Bu da demek oluyor ki, otizm her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanabilir.

Günümüzde yapılan güncel araştırmalar otizmin görülme sıklığının geçmişte elde edilen verilerden daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu, Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir, Tatlı Bir Telaş

Otizm Spektrum Bozukluğu Derecesi Her Çocukta Aynı mıdır?

Otizm tanısı almış her çocuğun aynı düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Otizm belirtilerini hafif şekilde gösteren çocuklar olduğu gibi, çok ağır seviyede olan çocuklar da vardır. Bazı çocuklarda yüksek seviyede sosyal ilişki kurmakta zorlanma, konuşabilmenin hiç olmaması ve tekrar eden hareketlerin yoğun olduğu şiddetli otizm seyreder. Bazılarında ise durum tam zıttıdır. Bu çocuklar konuşabilir hatta okuma yazma bile öğrenebilirler. Unutulmaması gereken, dünyaya gelen her çocuğun benzersiz olduğudur.

Otizm Spektrum Bozukluğu, Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir, Tatlı Bir Telaş

Otizmin bir spektrum bozukluğu olması demek, belirtilerinin her çocukta farklı derecelerde olmasındandır. Aynı zamanda otizm ile birlikte dikkat eksikliği, epilepsi ve ya zekâ geriliği gibi diğer hastalıklar da beraberinde görülebilir. Otizmin ana belirtilerine etki eden bir ilaç tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak otizmli olan çocukların bazılarına eşlik eden dikkat eksikliği, davranış problemleri, uyku sorunları ya da öfke kontrolü problemi nedeniyle doktor gözlemi doğrultusunda ilaç tedavisi gerekebilir. Özellikle davranış problemleri olan (kendine zarar verme, ellerini kanatacak derecede sıkı ısırma, sürekli ve şiddetli bağırma) otizmli çocukların kullandıkları ilaçlar, doktorun önerdiği şekilde ve dozda kullanıldığı sürece davranışlarda olumlu ilerlemeler görülmektedir.

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

Instagram hesabıma ulaşmak için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıkla…

Önceki İçerikÇocuklar İçin Muzlu Pankek
Sonraki İçerikBir Kuvöz Hikayesi
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments