Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite

Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite

224
0

Hamilelikte egzersiz yapmalı mıyım? Ne kadar ve ne tür egzersizler yapmalıyım? Egzersizleri ne zaman bırakmalıyım?… Bu gibi sorular çoğu hamile kadının çokça merak ettiği sorular. Hazırsanız şu egzersiz ve aktivite konusunu bir açıklığa kavuşturalım.

Hamileliğiniz sırasında egzersiz yapmak güvenli ve sağlıklıdır. Hamilelikte koşu, pilates, yoga ve yüzme dahil olmak üzere çoğu egzersiz yapabilirsiniz.

Hamile kalmadan önce egzersiz yaptıysanız, şimdi aynı egzersizi yapmaya devam edebilirsiniz. Amaç, çok iyi bir forma ulaşmak değil de mevcut formu korumaktır.

Hamile kalmadan önce egzersiz yapmadıysanız, şimdi başlamak güvenli ve sağlıklıdır. Haftada 3 kez 15 dakikalık egzersizle başlayın ve haftada 4 gün veya her gün kademeli olarak 30 dakikalık seanslara yükseltin.

Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite, Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite, Tatlı Bir Telaş

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersiz Türleri

Bisiklet Sürme

Bisiklete binme, harika bir aerobik egzersizidir. Ancak karnınız büyüdükçe, dengeniz değişecektir, bu da düşme olasılığınızı arttırabilir ve bu noktada riskli olabilir.
Bisiklete alışkınsanız, güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz ancak değilseniz spor salonlarındaki sabit bisikletleri tercih edebilirsiniz.

Pilates

Pilates’in amacı dengeyi, gücü, esnekliği ve duruşu geliştirmektir. Vücudunuzun büyümekte olan bebeğinizin ekstra ağırlığını taşımasının yanı sıra sizi doğum için hazırlayıp daha sonra iyileşmenize yardımcı olabilir.

Koşu

Hamile kalmadan önce düzenli koşu yapıyorsanız, iyi hissettiğiniz sürece hamileliğiniz sırasında da yavaş bir tempoda devam etmek güvenli ve sağlıklıdır.

Yüzme

Suda egzersiz yapmak karnınızı destekler ve sırtınızı zorlamaz. Eklemlerinize ve bağlarınıza fazladan yük vermeden kalp atış hızınızı artırmanın harika bir yoludur.

Yürüme

Yürüyüş hamilelik zindeliği için mükemmel bir temeldir ve iyi hissediyorsanız dokuz ay boyunca bunu yapabilirsiniz.
Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, harika bir başlangıçtır.

Yoga

Yoga zihinsel ve fiziksel esenliğe odaklanan bir etkinliktir. Bir dizi vücut pozisyonu ve nefes egzersizleri yapılır. Hamilelikte yapılan yogada, hamilelik için uyarlanmış duruşlarla gevşeme ve nefes alma teknikleri kullanılır.

Dans

Sevdiği hoş bir müzik eşliğinde hareket etmek kimin hoşuna gitmez ki? Dans hem bir egzersiz hareketine neden olur hem de çokça iyi hissetmenizi sağlar.

Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite, Hamilelikte Egzersiz ve Aktivite, Tatlı Bir Telaş

Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

  • Bisiklet, binicilik veya kayak gibi dengenizi kaybedebileceğiniz egzersizler yapıyorsanız çok dikkatli olun.
  • Bir seferde 45 dakikadan fazla egzersiz yapmayın.
  • Olağan dışı belirtileriniz varsa, egzersiz yapmayı bırakın ve derhal doktorunuza başvurun.
  • Kendinizi çok zorlamaktan kaçının, çünkü bu sizin aşırı ısınmanıza neden olabilir, bu da bebeğiniz için iyi değildir.
  • Bir spor salonunda egzersiz yapıyorsanız, spor salonu eğitmenine hamile olduğunuzu söyleyin ve kalp atış hızınızı kontrol etme konusundaki tavsiyelerini öğrenin.
  • Hamilelikte egzersiz için iyi beslenin. Size ve bebeğinize enerji sağlamak için hamileliğiniz sırasında iyi yemek önemlidir.

Hamilelikte Egzersiz Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Eğer sorunsuz bir hamilelik yaşıyorsanız, hamileliğinizin sonuna kadar rahat bir şekilde aktif kalabilirsiniz. Bununla birlikte, hamilelikte belirli bir sorununuz varsa, doktorunuza danışmanız gerekebilir. Genel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya acı çekiyorsanız hemen egzersiz yapmayı bırakmalısınız. Vücudunuzu dinleyin.

Yorucu olsa da hamilelikte aktif kalmanın diyabeti ve yüksek tansiyonu önleme, daha iyi uyumanızı sağlama, stresi azaltma, iyi hissetme ve kolay doğum yapma gibi faydaları vardır.

Sağlıkla kalın.

Diğer yazılarımı okuyabilmek için buraya,

Instagram hesabıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Önceki İçerikİnfluenza Nedir
Sonraki İçerikÇocuklarda Kaka Tutma
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments