Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 7 Haftalık Gebelik

7 Haftalık Gebelik

555
0

7 haftalık gebelik döneminizde en iyi sırrı saklıyorsunuz, değil mi? Sabah uyandığınızda bebeğinizi içinizde bilerek gözünüzü açıyorsunuz ancak bunu sizden başka kimse göremiyor. Bu durum size gerçek üstü bir his verebilir! Ve muhtemelen merak ve heyecan bu dönemde içten içe bedeninizi sarmış olabilir. Bizden tavsiye, henüz daha çok başındayken küçük sırrınızın tadını çıkarmanız…

7 haftalık gebelik, 7 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

7 Haftalık Bebek Büyüklüğü

Bu hafta bebeğiniz yaban mersini büyüklüğündedir. Embriyonuz geçen haftadan bu yana iki katına çıkarak yaklaşık 13 mm boyutlarına ulaştı. Henüz tam olarak ölçülemese de bebeğiniz karnınızın içinde deli gibi gelişiyor.

7 Hafta Hamilelik Kaç Ay Eder?

Yedi haftalık hamilelik, bir ay ve yaklaşık iki haftalık hamile olduğunuz anlamına gelir.

7 Haftalık Hamilelik Belirtileri

7 haftalık hamilelik bir dizi belirtiye neden olabilir. Bazıları çok önemli değildir ama bazıları gününüzü zorlaştırabilir. Aşağıdakiler en yaygın olanlardan birkaçı:

 • Mide bulantısı: Sabah bulantısı gebeliğin 7. haftasında güçleniyor olabilir. Sakin olun ve başa çıkmanın yollarını bulmaya çalışın. Bazı anneler, mide bulantılarını hafifleten zencefil, vitamin ve akupresür bilekliklerinden olumlu yanıt alırlar. Size iyi geleni bulmaya çalışın. Hormonlarınız ikinci üç aylık dönemde daha normal hale geldiğinde, bulantınız azalmalı hatta kaybolmalıdır. Çoklu gebelik yaşayan 7 haftalık hamile olan annelerin, mide bulantısı ve kusma olasılığı daha yüksektir, çünkü sabah hastalığına neden olan hormon seviyeleri daha yüksek seyreder.
 • Gıda istekleri ve / veya redleriBu haftalarda kendinizi belirli ve hatta garip yiyecekler yeme dürtüsüyle bulabilirsiniz – ya da eskiden iyi (hatta lezzetli!) olduğunu düşündüğünüz bazı yiyecekleri görmek istemeyebilirsiniz. Gıda isteksizlikleri, doğanın sizi potansiyel olarak tehlikeli gıdalardan uzak tutmanın yoludur ve genellikle sabah bulantısıyla el ele gider. Canınızın istediği şeyleri tüketmeniz şu aşamada sorun değil. Ancak çok delirmemeye çalışın ve mümkün olduğunda sağlıklı yiyecek seçimleri yapın.
 • Sık idrara çıkma: Sürekli idrara çıkma isteğiniz var gibi görünüyorsa, bu sizin hayal gücünüz değil. Muhtemelen henüz hamile görünmemenize rağmen, uterusunuz zaten iki katına çıktı ve pelvisinize kan akışınız arttı.
 • Akne: Akne ve sivilceler vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Herhangi bir sivilce ile mücadele ürünü kullanmadan önce, hamilelik sırasında güvenli olduklarından emin olmak için doktorunuza danışın.
 • Ekstra tükürük: İşte hiç beklemediğiniz bir belirti! Aşırı tükürük salgılanması hormonal olarak tetiklenmekten ve bulantı ile ilgilidir.
 • Ruh hali: Hormonlarınız sadece tükenmekle kalmaz, aynı zamanda hala hamile kalma fikrine alışırsınız ve bu sizi daha duygusal hale getirebilir.
 • Kramp: Erken hamilelikte kramp normaldir. Sonuçta rahmin içinde çok şey oluyor ve bebeğin hareket ettiğini hissetmeden birkaç hafta geçmesine rağmen, hamileliğinizin bu noktasında kesinlikle bol miktarda kramp ve ağrı hissedebilirsiniz.
 • Lekelenme: Rahim ağzınız hamile olduğunuz için şimdi daha hassas olabilir, bu nedenle cinsel ilişkiden sonra lekelenme görülebilir. Bu iki hamilelik belirtisi endişe verici olabilir, ancak çoğu durumda ektopik hamilelik veya diğer düşük türlerinin belirtisi olmadığını bilin. Karın ağrısı tipik menstrüel kramplardan daha kötü olursa veya hamilelik sırasında regl döneminizden daha fazla kanama yaşarsanız hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Not:

7 haftalık hamilelikte hiç belirtiniz olmayabilir. Eğer durum böyleyse, kendinizi şanslı sayın! Bazı anneler belirti yaşamamalarını problem olarak görüyorlar ancak bu noktada size her kadının ve her bebeğin farklı olduğunu bu nedenle her hamilelikte benzer şeylerin görülmeyeceğini hatırlatmamız gerekir. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza bildirin, doktorunuz yapacağı muayene ile içinizi rahatlatacaktır.

7 Haftalık Gebelik – Göbek

Karnınız belli olduğunda nasıl görüneceğinizi merak ettiğinizden aynaya bakarken hiç karnınızı şişirdiniz mi? Evet bunu hepimiz yaptık! Her anne farklıdır, karın yapıları da öyle… Hamile gibi görünmenize hala daha birçok hafta olabilir. Bu noktada karnınızdaki şişkinlikten başka bir şey değildir.

7 Haftalık Gebelik – Ultrason

7 haftalık embriyonuz her dakika yaklaşık yüz yeni beyin hücresi üretiyor! Ve sadece beyni değil, kalbi de daha karmaşık hale geliyor. Bu ne kadar şaşırtıcı değil mi? Ayrıca bu haftada bebeğinizin böbreği, kol ve bacak eklemleri de oluşuyor.

Geçen haftalarda bebeğinizin kesesini görmüş, kalbini dinlemiş olmalısınız. Artık her hafta sizin için ufak bir mucize tadında geçiyor olacak…

Kontrol Listesi

Hafta için hatırlatıcılar:

 • Bol su tüketimi ve sağlıklı beslenmeye odaklanın. Unutmayın bebeğinizin beyni bu haftalarda hızla gelişiyor.
 • Olası bir grip salgınına karşı aşı olun.
 • Hafif egzersizler yapın. Yürüyüş gibi.

Kader’in Gebelik Günlüğü 7. Hafta için buraya,

Hafta Hafta Gebelik kategorisi için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikGebelik Çatlakları
Sonraki İçerikİnfluenza Nedir
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments