Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Gebelik Çatlakları

Gebelik Çatlakları

175
0

Ah hanımlar bu dertten müzdarip olanlar burada mı? Evet evet baş düşmanımız gebelik çatlakları. Anne olmak bir kadının başına gelebilecek en güzel şeylerin başında gelir ama birde şu çatlamalar, sarkmalar, dökülen çürüyen dişler gibi fiziksel dezavantajları olmasa. Hadi gelin bu yazımızda gebelik çatlaklarından bahsedelim. Dilerseniz şöyle madde madde gidip gebelik çatlaklarının oluşumu, engellenmesi ve tedavi edilmesi yönündeki son tekniklerden kısaca bahsedelim.

gebelik çatlakları, Gebelik Çatlakları, Tatlı Bir Telaş

Gebelik Çatlağı Nedir 

Aslında bu durum sadece gebelikle ilgili değildir. Gebelik sebeplerden biridir. Cilt çatlakları derimizin orta tabakası olan Dermis’te  çeşitli etkenler ile meydana gelen yırtılmalardır. Sağlık açısından bir hastalık olarak nitelendirilmez.

Gebelik Çatlağı Nedenleri

Gebelik döneminde meydana gelen çatlakların bir kaç nedeni vardır fakat tecrübeyle sabittir ki cildinizin genetik yapısı faktörlerin başını çekmektedir. Gebelik çatlakları özellikle hamileliğin son dönemlerinde birden belirir ve hızla ilerler. Elastikiyeti yetersiz olan cilt gerilir ve dermis tabakasında yırtılmalar oluşur. Kilo alma hızınız ve şeklinize göre alt göbeğiniz başta olmak üzere, bel çevreniz, kalçalarınız, ön bacak üstleriniz, üst kollarınız ve dizlerinizin arkaları da bu çatlama akımına dahil olabilir.

Gebelik Çatlağı Önlenebilir mi

Yukarıda ki paragrafta da bahsettiğim gibi bu konuda genetik faktörü önemli ancak..

Yinede siz genetik yatkınlığa rağmen şanslı olanlar arasında olabilirsiniz, nasıl mı?

  • Olmazsa olmazımız su. Gebeliğimiz süresince hem bebeğimizin hemde cildimizin sağlığı için yeterli miktarda su içmeliyiz.
  • Karnınız belirginleşmeye başladığında cilt tipinize uygun nemlendiricileri kullanmaya başlamış olmalısınız.
  • İşte yine önemli ve uygulanması belki zor bir yol daha. Gebelik kilonuzu kontrol altında tutmaya ve ideal hamilelik kilo aralığında kalmaya özen göstermelisiniz.
  • Birde büyüyen karnımızdaki o dayanılmaz kaşıntılar var ya hah! işte o kaşıntı hissini gidermek için hatır hutur kaşınmamalıyız:)

Gebelik Çatlakları Tedavi Edilir mi

Geldik en can alıcı ve en merak edilen kısma sanırım. Teknoloji  her geçen gün ilerliyor ve bu ilerlemeler estetik alanında da ardı arkası gelmeyen bir çok yeni uygulamayı beraberinde getiriyor. Söz konusu gebelik çatlakları olunca %100 başarı vaat eden bir uygulama maalesef ki henüz yok. Ancak gebelik çatlaklarının oluşma süresine, yani henüz kırmızıyken müdahale edildiğinde griye dönmüş haline göre daha başarılı sonuçlar alındığı gözlemlenmiş. Şimdi cerrahi yöntemlerde dahil bir bakalım nelermiş bunlar.

  • Karın germe. Bu cerrahi bir müdahale, hem sarkmış ve çatlamış deri alınıyor hemde hasar görmüş olan kaslar onarılıyor. Çatlaklar göbek deliğinizin altında ise sonuçtan memnun kalacaklar arasındasınız.
  • Platelet Rich Plasma yani PRP bu yönteme aşina olmayan yoktur sanırım. Kanın zengin olan katmanı ile hücre yenilemesi sağlanması ile tedavi yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Bir çok alanda kullanılan bir yöntem.
  • Fraksiyonel Lazer tedavisinde ise çatlağın bulunduğu alan lazer ışını ile sağlam tabaka ile soyularak yenilenmesi ve çevresi ile eşitlenmesi hedefleniyor.
  • İcon Lazer tedavisinde ise bu kez cildin alt katmanına ısı ile travma etki yapılarak cildin kendini iyileştirmesi hedeflenir.
  • Pulse DYE lazer yöntemi ise henüz kırmızı olan çatlaklara uygulanan bir lazer tedavi yöntemidir.
  • Ve son olarak piyasada bazı krem ve yağlar da yine bu gebelik çatlakları için faydalı olduğunu iddia etmektedir.

Velhasıl kelam, gebelik çatlakları bir sağlık sorunu değildir. Fakat estetik anlamda biz kadınlar üzerinde ciddi görsel sıkıntı kaynağıdır. Yinede daha önceki dönemde bu sıkıntıları yaşamış olan hanım arkadaşlarımıza göre çok daha şanslı olduğumuzu unutmamakta fayda var.

Daha önceki yazılarıma göz atmak için tıklayın.

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerik6 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerik7 Haftalık Gebelik
Şimdilerde iki dünya güzeli çocuğun annesi, Bir süreliğine eski bir idari işler uzmanı, Tam anlamıyla bir gezginin ruhuna sahip, Geleceğin seyahat bloger'ı Kendi çapında gurme, Biraz fazla meraklı, araştırmaya öğrendiklerini anlatmaya, deneyimlerini paylaşmaya çokça hevesli...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments