Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 6 Haftalık Gebelik

6 Haftalık Gebelik

444
0

Altıncı haftada hamilelik sizin için hala yeni, bu yüzden biraz duygusal hissetmeniz normal. Buna oldukça rahatsız edici erken hamilelik belirtilerini de eklerseniz oldukça sefil hissetmeniz kaçınılmaz. Sinir ve belirsizlikten bahsettik mi? Tüm bunlar hamileliğe uyum sağlıyor olmanızın bir parçası. Ve 6 haftalık gebelik dönemi bu sürecin sadece başlangıcı…

6 haftalık gebelik, 6 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

6 Haftalık Gebelik – Bebek

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz, bezelye büyüklüğündedir. Buda ortalama yaklaşık 6.3 mm demektir ve önümüzdeki hafta  iki katına çıkacaktır. Vaov!

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğiniz hala erken olduğu için, henüz belirtiler yaşamıyor olabilirsiniz – bu noktada, bazı kadınlar çok mide bulantısı yaşarken, diğerleri neredeyse hiçbir şey hissetmezler. Ancak en yaygın 6 haftalık hamile belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Yorgunluk: Çok yorgunsunuz çünkü vücudunuz hala değişen hormonlarınıza alışıyor.
  • Mide bulantısı: Bunu söylemekten nefret ediyoruz ama sabah bulantısı sadece sabah gerçekleşmiyor. Tüm gün süren bir olay olabilir. Ve ikizlere altı haftalık hamile olan annelerin daha da şiddetli bulantıları olabilir. Mide bulantısının iyileşmesine yardımcı olan yiyecekleri bulmak ve düzenli atıştırmalıkları el altında tutmak iyi bir fikirdir, çünkü aç karnına sahip olmak bulantı nöbetlerini tetikleyebilir.
  • Acıyan göğüsler: Artan kan akışı sayesinde göğüsleriniz muhtemelen ağrıyor. Vücudunuzun bebeğinizi emzirmeye hazırlandığına inanabiliyor musunuz? Evet, sadece altı haftada bile! Mucize değilde ne?
  • Sık idrara çıkma: Kendinizi normalden daha fazla tuvalete taşınmak zorunda bulursanız, bunun nedeni hCG hamilelik hormonunun pelvik bölgeye ekstra kan akışını yönlendirmesidir. Tuvalete daha sık gitmek normaldir, ancak ağrılı idrara çıkma veya gitme isteğiniz varsa ancak yapamıyorsanız, hemen doktorunuza bildirin. Bunlar hamileliğin 6. haftasında riskli belirtilerdir.
  • Gaz ve şişkinlik: Gebelik hormonu progesteronu bu karın sorunlarına neden olabilir. Şişkinliğe (çift yuck) katkıda bulunan kabızlığı (yuck) önlemek için bol miktarda su için ve lif bakımından zengin yiyecekler yiyin.
  • Ruh hali: Evet, sinir ve duygusal dağılımlar hormonlardan kaynaklanır. Kan şekerindeki yorgunluk ve dalgalanmalar da katkıda bulunabilir, bu nedenle ekstra dinlenin ve ruh halinizi kontrol altında tutmak için düzenli olarak sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yiyin.
  • Kramp ve lekelenme: Hamileliğin 6. haftasında – ve hamileliğin erken dönemlerinde- kramp ve lekelenme normaldir. Bu semptomların sizi 6. haftadaki dış gebelik ve diğer düşük yapma sorunları hakkında endişelendirebileceğini biliyoruz. Karın ağrınız şiddetli, kanamanız dönem kanamasından fazla ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

6 Haftalık Gebelik – Göbek

6 haftalık hamilelikte şişkinlik yaygın olsa da, muhtemelen hiç hamile görünmüyorsunuzdur. Altı haftalık hamile karnınızın içinde, hızla büyüyen bezelye büyüklüğündeki embriyonuz yakında karnınızda daha fazla belirginleşecektir.

6 Haftalık Gebelik – Ultrason

Bebek gelişiminin önemli alanlarının birçoğu çoktan başladı. Bebeğinizin bu dönemde elleri ve ayaklarını kürek gibi sallıyor olabilir. 6 haftalık embriyonuzun burnu, gözü, kulağı, çenesi ve yanağı oluşmaya başladığı için şirin olmak üzeredir.

6. haftanın önemli bir olayı ise kalp atışlarıdır. Belki de anne ve baba adaylarının hayatlarında duyacakları en muhteşem şey bu ses olacaktır.

İkizlere altı haftalık hamileyseniz, bu noktada ultrasonda iki ayrı gebelik kesesi görebilirsiniz.

Kontrol Listesi

Hafta için hatırlatıcılar:

  • Gebelik dönemindeki gelişmelerinizi aktarabilmek için bir ajanda edinin.
  • ilk kalp atışı için ses kayıdı almayı unutmayın.

Kader’in Gebelik Günlüğü 6. Hafta için buraya,

Hafta Hafta Gebelik kategorisi için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerik5 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerikGebelik Çatlakları
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments