Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik

488
0

Hamilelik kulübüne hoş geldiniz! 5. hafta, annelerin hamile olduklarını öğrenmeleri için en yaygın zamandır. Çünkü şimdiye kadar muhtemelen döneminizi kaçırdığınızı fark ettiniz ve bir gebelik testi yapmanız gerektiğini düşündünüz. Ayrıca 5 haftalık gebelik, artan hormon seviyeleri, ağrıyan göğüsler, bulantı ve yorgunluk gibi görmezden gelinmesi zor belirtiler veriyor olabilir. (Aynı hormonlar hamilelik testinizin size olumlu bir sonuç verdiği tespit edilen hormonlardır.)

5 Haftalık Gebelik, 5 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

5 Haftalık Gebelikte Bebeğiniz

Gebeliğin 5. haftasında, bebek bir elma tohumu büyüklüğündedir. Evet, embriyonuz şimdi ölçülebilir – hamileliğin beşinci haftasında, baştan popoya 1,5 – 2 mm boyunda – ve çok daha fazla büyümek için vites büyütüyor. Aslında, önümüzdeki hafta, neredeyse iki katına çıkacak. Büyü bebeğim, büyü.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri

Beşinci haftada hissettiğiniz hamilelik belirtileri, vücudunuzun yaşamak üzere olduğu değişikliklerin sadece başlangıcıdır. Şu anda olanlara dayanarak tüm hamileliğinizi dehşete düşürmenize gerek yok. Birçok anne ilk üç aylık dönemin en zor olduğunu söyleyecek ancak siz bunu zorlukları erkenden yolunuzdan çıkarmak gibi düşünebilirsiniz. Bu arada, kendinize iyi bakın ve bol bol dinlenin, sağlıklı beslenin ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak yolları bulun. 5 haftalık hamilelikte ne bekleyeceğinizi merak ediyorsanız, en yaygın olanları:

  • Acıyan göğüsler: Sabah bulantısı tüm dikkatleri üzerine çeker, ancak ağrıyan göğüsler aslında 5 haftalık hamilelikte en yaygın semptom olabilir.
  • Sabah rahatsızlığı: Bu kötü çocuk çok yanlış adlandırılmış. Erken hamilelikte bulantı, sadece sabah değil, günün herhangi bir saatinde olabilir. Ve ne yazık ki, bazı hamile anneler gün boyunca hemen hemen rahatsız olurlar. Aslında, ikizlere 5 haftalık hamileyseniz, sabahları ağır hastalıklara yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir. Bu dönemde bulantınıza en iyi neyin geldiğini araştırın. Az ve sık yemek yemek iyi bir şeydir. Ayrıca zencefil kapsülleri, özel bulantı azaltıcı pastiller, lolipoplar ve akupresür bilekliklerini de deneyebilirsiniz.
  • Yorgunluk: 5 haftalık hamilelikte, en uygunsuz zamanlarda bile şekerleme yapmak normaldir. Yeni hamile bedeniniz tüm enerjisini bir insan yaratmak için kullandığından ötürü çokça yorulur.
  • Sık idrara çıkma: Kendinizi hamileliğin erken dönemlerinde daha çok tuvalete taşınırken görebilirsiniz. Hamileliğin 5. haftasında ortaya çıkan bu belirti, böbreklerinizin gerçekten genişlemesi demektir.
  • Kramp: Bu dönemlerde kramp, embriyonun rahim duvarınıza güzelce implante edildiğinin bir işareti olabilir. Veya uterusunuzun bağlarınızı genişlettiğini ve gerdiğini gösteren bir işaret olabilir. 5 haftalık hamilelikte şiddetli veya ağrılı bir kramp hissediyorsanız, doktorunuzu arayın ve bir problem belirtisi olup olmadığından emin olun.
  • Lekelenme: 5 haftalık gebelikte lekelenme korkutucu görünebilir, ancak iç çamaşırınızdaki biraz kan da implantasyon belirtisi olabilir. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra biraz fark edebilirsiniz, çünkü rahim ağzınız hamile olduğunuz için daha hassastır. Bu tamamen normaldir, ancak 5 haftalık hamilelikte daha fazla lekelenmeye ve daha çok kanamaya benzer bir şey yaşıyorsanız – veya gerçekten, endişeleniyorsanız – doktorunuzu bilgilendirin.

5 haftalık hamile olan bazı anneler hiçbir belirti hissetmezler. Bu belirtileri hissetmemeniz hamileliğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu sadece şanslı olduğunuz anlamına gelir!

5 Haftalık Gebelik – Göbek

5 haftalık hamilelikte, karnınız değişmemiş gibi görünebilir, biraz şişkin olabilir veya kilo almış gibi hissedebilirsiniz. Ya da o kadar hasta hissedersiniz ki yemek yiyemez kilo verebilirsiniz. Tüm bu senaryolar tamamen normal kabul edilir. Tüm hamile kadınlar farklıdır ve vücutlarının hamilelik boyunca nasıl değiştiği büyük ölçüde değişir.

Muhtemelen hamilelikte genel kilo alımını merak etmeye başlıyorsunuz. Kısa cevap: Henüz bu konuda fazla endişelenmenize gerek yok. Doktorlar, ilk üç aylık dönemde (13. haftadan sonra sona erecek) sadece birkaç kilo almanızı önerir (kesin olarak 1 ila 5) ve bu muhtemelen bunu çok fazla düşünmeden gerçekleşir.

Uzun cevap, kilo almanız gerekecek.

Doktorunuz kişiselleştirilmiş kilo alma önerilerini sizinle konuşacaktır- vücut tipine göre bu değerlerin değiştiklerini bilin. Ama genel bir tablo için bu yazımızı okuyabilirsiniz:

Hamilelikte İdeal Kilo

5 Haftalık Gebelik – Ultrason

5. hafta embriyonuz şu anda koca bir kafadan daha fazla görünmüyor!

Evet bu hafta artık bir ultrason fotoğrafınız olabilir. Hatta ilk fotoğraf!

Bu haftalarda sizin ve bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak için bir dizi kan testi ve idrar testi yapacaksınız.

Kontrol Listesi

Hafta için hatırlatıcılar:

  • Sağlıklı bir beslenme planı oluştur
  • Hamilelik günlüğüne başla
  • Bebeğe para biriktirme planı hazırla

Hafta Hafta Gebelik kategorisine ulaşmak buraya,

Kader’in Gebelik Günlüğü 5. Hafta yazısına ulaşmak için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Önceki İçerikDoğum Sonrası Kilo Verme – 7 İpucu
Sonraki İçerik6 Haftalık Gebelik
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments