Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Hamilelikte İdeal Kilo

Hamilelikte İdeal Kilo

238
0

Hamilelikte alınan kilolar her anne adayı için bir soru işaretidir. Tüm kadınlar yaklaşık 40 hafta süren bu yolculukta ideal kilo alımı hakkında kafa yorarlar ancak böyle bir değerlendirme yoktur. Çünkü her kadın farklıdır. Ancak kilo alımınız hamile kalmadan önceki kilonuza bağlı olabilir.

Her hamile kadın farklı kilo alır, bu nedenle hamilelikte ideal kilo ile ilgili bir bilgi kılavuzu yoktur. En önemli nokta, kilo alımınızı siz ve bebeğiniz için güvenli ve sağlıklı bir seviyede tutmaktır.

Hamilelikte alınan kiloların sadece bir kısmı vücut yağı olarak depolanır. Kilo almaya neden olan diğer şeyler şunlardır:

 • Bebeğiniz
 • Plasenta
 • Amniyotik sıvı (bebeğinizi çevreleyen su)
 • Büyüyen göğüsleriniz
 • Artan kan
 • Doğal sıvı tutma

Bazı kadınlar, özellikle sabah bulantıları olanlar, ilk birkaç ay boyunca kilo verebilir ve bu çok normaldir. Ama hamileyken kilo vermeye çalışmak sizin veya bebeğiniz için sağlıklı değildir.

Hamilelikte ideal bir kilo aralığındaysanız muhtemelen her doğum öncesi ziyaretinizde tartılmayacaksınız demektir. Ancak zayıf veya fazla kilolu bir vücut kitle indeksiniz (BMI) varsa, doktorunuz sizi daha sık tartabilir çünkü siz ve bebeğiniz için daha fazla potansiyel risk vardır.

hamilelikte ideal kilo, Hamilelikte İdeal Kilo, Tatlı Bir Telaş

Gebelikte Ortalama Kilo Artışı Ne Kadardır

Çoğu kadın hamilelikleri sırasında 10 kg ile 12.5 kg arasında kilo almaktadır.

Ancak hamilelik sırasındaki sağlıklı kilo alımınız gebe kalmadan önceki kiloya bağlı olabilir. Yapılan araştırmalara göre:

 • Zayıf olan kadınların 13-18 kg 
 • Normal ağırlık aralığındaki kadınların 11-16 kg
 • Fazla kilolu kadınların 7-11 kg
 • Obeziteden etkilenen kadınların ise 5-9 kg almaları önerilmektedir.

İkiz Bekleyen Kadınlar İçin Önerilen Kilo Alımı

 • Normal ağırlık aralığındaki kadınların 16.8-24.5 kg 
 • Fazla kilolu kadınların 14.1-22.7 kg 
 • Obeziteden  etkilenen kadınların, 11.3-19.1 kg almaları önerilmektedir.

Bu yönergeler hakkında fazla endişelenmemeye çalışın. En önemli şey, kilo alımınızı siz ve bebeğiniz için güvenli ve sağlıklı bir seviyede tutmaktır.

Doktorunuz sizin için neyin doğru olduğu konusunda size tavsiyede bulunup güvence verebilir. Eğer zayıf veya fazla kiloluysanız, hamileliğiniz sırasında ekstra bakım ve destek almanız gerekebilir.

Hamileliğim Sırasında Güvenli Kiloda Olmayı Nasıl Yönetebilirim

Normal yaşantılarında aktif olan kadınlar için, hamilelik sırasında aynı seviyede egzersiz yapmaya devam etmek güvenli ve sağlıklıdır.

Aktif olmaya alışkın değilseniz, haftada üç kez günde yaklaşık 15 dakika hafif bir egzersiz yapmayı deneyin. Unutmayın, formda olmaya çalışmıyorsunuz, sadece fiziksel olarak aktif kalmanız gerekiyor. Hamilelikte yapabileceğiniz egzersiz türlerinin çoğunu bu şekilde deneyebilirsiniz.

Fiziksel aktiviteler yapmak zorsa, uzun süre hareketsiz kalmamaya çalışın. Mümkün olduğunca yürümeye çalışın ve günlük fiziksel aktivitenizi arttırmak için küçük değişiklikler yapın. Örneğin, işyerindeki asansör yerine merdivenleri kullanın veya otobüsten daha erken bir durakta inip yürüyün.

Hamilelikte egzersizleri hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi edinin.

İşin anahtarı, diyetinizi ve yaptığınız aktivite miktarını iyileştirmek için yavaş yavaş ve küçük değişiklikler yapmaktır.

İhtiyacınız olursa ebenizden veya doktorunuzdan destek istemeyi unutmayın. Yardım etmek için oradalar ve sizi yargılamayacaklar.

Sağlıklı, huzurlu günler…

Gebelikte Beslenme yazımız için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabı için buraya,

Diyetisyen Adayı Rabia Yaşar‘a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikErken Hamilelik Belirtileri
Sonraki İçerikDış Gebelik
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments