Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

265
0

Adet döneminde herhangi bir gecikme yaşanmadan dahi hamile olduğunuzdan şüphelenebilir ya da ümit edebilirsiniz. Bazı kadınlar için hamilelik belirtileri gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde başlar.

Gebelik kontrol listesinin aşağıdaki erken belirtileri ve semptomları sadece bir kılavuzdur. Birçok erken gebelik belirtisi, rutin adet öncesi adet rahatsızlıklarına benzeyebilir.

Hamilelik belirtileri, Erken Hamilelik Belirtileri, Tatlı Bir Telaş
Hamileliğin İlk Belirtileri

Hassas ve Şişmiş Göğüsler

Göğüsleriniz hamileliğin ilk belirtilerinden birini sağlayabilir. Gebe kaldıktan iki hafta sonra, hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas veya ağrılı hale getirebilir. Ya da göğüslerinizi daha dolgun ve ağır hissedebilirsiniz.

Yorgunluk

Yorgunluk, gebeliğin erken belirtileri arasında üst sıralarda yer alır. Erken hamilelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve artan kan üretimi, hamileliğiniz sırasında enerjinizi tüketmek için bir araya gelebilir.

Hafif kanama veya kramp

Bazen az miktarda leke veya vajinal kanama, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen bu kanama, döllenmiş yumurta olan uterusun astarına yapıştığında olur – bu da döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonraya tekabül eder. Bu tip kanama genellikle normal regl süresinden biraz daha erken, daha açık renkli, daha hafiftir ve uzun sürmez. Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzer.

Kusma olan veya olmayan bulantı

Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde vurabilen sabah bulantısı, hamileliğin klasik semptomlarından biridir. Bazı kadınlar için, mide bulantısı gebe kaldıktan iki hafta sonra başlar. Bulantı hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanır. Hamile kadınlar artan bir koku duyusuna sahiptir, bu nedenle yemek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular erken hamilelikte bulantı dalgalarına neden olabilir. Sabah bulantısının etkileriyle mücadeleye yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır.

Hamilelik belirtileri, Erken Hamilelik Belirtileri, Tatlı Bir Telaş

Gıda isteksizlikleri veya aş ermek

Hamileyken, kendinizi kahve veya kızarmış yiyecekler gibi bazı yiyeceklerden burnunuzu kaçırırken bulabilirsiniz. Aş erme durumu da yaygındır. Diğer hamilelik belirtileri gibi, bu yiyecek tercihleri özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk trimesterde yoğun bir şekilde görülebilir.

Bu konu hakkında detaylı yazımızı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Gebelikte Mide Bulantısı: Nedenleri, Yönetimi

Baş ağrısı

Hamileliğin başlarında, hormonal değişikliklerin neden olduğu artan kan dolaşımı sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Kabızlık

Kabızlık, gebeliğin başka bir yaygın erken belirtisidir. Progesterondaki artış, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Ruh hali

Erken gebelikte vücudunuzdaki hormonlar sizi alışılmadık derecede duygusal ve tuhaf hale getirebilir. Duygu durum dalgalanmaları da özellikle ilk üç aylık dönemde yaygındır.

Solukluk ve baş dönmesi

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe baş dönmesi veya baygınlık hissedebilirsiniz. Hamileliğin başlarında bu durum düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Hamilelik belirtileri, Erken Hamilelik Belirtileri, Tatlı Bir Telaş

Yüksek bazal vücut ısısı

Sabah ilk uyandığınızda bazal vücut sıcaklığınız oral sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan kısa bir süre sonra artar ve bir sonraki döneme kadar o seviyede kalır. Ne zaman yumurtlayacağınızı belirlemek için bazal vücut sıcaklığınızı takip ediyorsanız, iki haftadan uzun süre devam eden yükseliş hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Kaçırılan Dönem

Belki de hamileliğin en belirgin erken belirtisi, döneminizi kaçırdığınız zamandır. Bu olası hamilelik işareti genellikle kadınların diğer hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi aramasına neden olan şeydir.

Bazı kadınlar her zamankinden daha hafif bir dönem yaşayabilirler. Aylık döngünüzü kaçırdığınızı fark edene kadar yukarıda listelenen hamilelik belirtilerinden hiçbiriyle karşılaşmayabilirsiniz.

Sadece “Hissetmek”

Hissetmek, bu listeyi şu anda kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın hamilelik belirtileri hakkında sezgileri olduğuna inanır. Sezgilerinin çoğu zaman doğru olduğu kanıtlanmıştır.

Belki sadece kendinizi farklı hissedersiniz; yorgun, karamsar, mide bulandırıcı, baş döndürücü… Ya da mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya kendinizi tuvalete daha sık giderken bulabilirsiniz. Belki de belinizde donuk bir ağrı veya sertlik hissedersiniz, göğüs ağrınız vardır veya aşırı hassastırlar ya da her zamanki kendiniz gibi hissetmiyorsunuz….

Annelik… Çoğunlukla bir noktasından yakalar.

Artık hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki yazı dizilerinizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey

Gebelik Kanamaları ve Nedenleri

Gebelikte Beslenme

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklarda İdrar Kaçırma
Sonraki İçerikHamilelikte İdeal Kilo
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments