Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey

284
0

Hamileliğiniz sırasında, sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durmanın ötesinde ne yapılması gerektiği konusunda aslında çok katı ve kesin kurallar yoktur. Ancak, büyüyen bebeğinizin sağlığı ve güvenliği çok önemli olduğu için bazı durumlara dikkat etmeniz önemlidir. İşte hamilelikte yapılmaması gereken 9 şey…

1 – Bu Yiyecekleri Yemeyin

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir Telaş

Hamileliğiniz sırasında aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

 • Çiğ et ve kabuklu deniz ürünleri (istiridye, midye)
 • İşlem görmüş et ürünleri ( sucuk, salam, sosis)
 • Civa seviyesi yüksek balıklar ( köpekbalığı, uskumru, kılıç balığı gibi dip balıkları)
 • Ton balığı ( konserve ton balığı genelde daha az civa seviyesine sahip olsa da yenmemesi ya da az yenmesi sağlıklı olacaktır)
 • Çiğ ya da rafadan yumurta
 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri
 • Bitki çayları ( hangi çayları içebileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz)
 • Asitli içecekler
 • Fazla şekerli ya da tuzlu gıdalar

Yukarıdaki liste biraz kapsamlı görünse de, hamileliğiniz sırasında sağlıklı beslenebilmeniz için hala bir çok besin grubu var. Dengeli beslenme her zaman önemli olsa da, hamilelik özellikle kritik bir zamandır. Günlük beslenme planınıza aşağıdakileri eklemeyi deneyin:

 • Yağsız proteinler
 • Sağlıklı yağlar
 • Birçok taze sebze ve meyve
 • onun

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin püf noktalarını öğrenebilmek için GEBELİKTE BESLENME yazımızı okuyabilirsiniz.

2 – Çocuk Odasını Boyamayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşToksisiteyi* boyaya maruz kalmadan ölçmenin bir yolu yoktur, bu nedenle bu tavsiye, toksisite olasılığına dayanır.

Boya toksisitesi, boyadaki bireysel çözücülere ve kimyasallara maruz kalmaya bağlıdır. Ev tipi boyalarda toksisite olasılığının düşük olduğu varsayılırken, en güvenli eylem şekli boyalardan uzak durmak olacaktır.

*Kimyasal ya da fiziksel bir maddenin neden olduğu biyolojik zarar, zehirlilik.

3 – Kafeinde Aşırıya Kaçmayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşKafein; uyarıcı ve idrar söktürücü bir maddedir. Kafein; kan basıncınızı, kalp hızınızı ve hatta tuvalete gidiş sayınızı bile arttırır. Ve tüketildiğinde kolay bir şekilde plasenta aracığıyla fetüse ulaşır.

Metobolizması hala gelişen ve büyüyen bebeğiniz için fazla kafein alımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Tamamen kafeini bırakmak zorunda değilsiniz, ancak miktarını doktorunuzun onay verdiği oranda tutmanız önemli olacaktır.

Unutulmamalıdır ki kafein, sadece çay veya kahvede değil, çikolata, ice tea ve gazlı içeceklerde de bulunmaktadır.

4 – Stiletto Giymeyin

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşTopuklarınızı 7 santimden daha az tutun. Karnınız büyüdükçe, ağırlık merkeziniz değişecektir. Böylece kendinizi ayaklarınız üzerinde dengede bulamayabilirsiniz. Buna şişmiş ayak bileklerinizi de ekleyin ve tabloyu canlandırmaya çalışın. Muhtemelen birkaç ay sonra kendinizi terliklerle yaşarken bulabilirsiniz.

5 – Jakuzide veya Saunada Takılmayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşHamileliğiniz sırasında ağrı ve acı hissediyorsanız, sıcak su ile rahatlamanız önerilir. Ancak, ilk trimesterde vücut sıcaklığının yükselmesi belirli doğum kusurlarına ve düşüğe yol açabilir.

Genellikle yüksek sıcaklıkta olan ortamlarda bulunmamanız ve ılık duş almanız, sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı yöntem olacaktır.

6 – Kedi Çöpünü Değiştirmeyin

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşKedi çöpünü değiştirmeniz gerekirse, eldiven giyin ve ellerinizi daha sonra iyice yıkayın. Kedi dışkısı, nadir görülen bir paraziter hastalık olan toksoplazmozu taşıyabilir.

Çiğ et yiyerek toksoplazmoz riskinizi daha çok arttırırsınız ancak yine de bir başkasının kedi çöpünü değiştirmesi iyi bir fikirdir.

7 – Sigara İçilen Yerde Durmayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşSigara içmek sizin ve bebeğiniz için çok sağlıksızdır, ancak pasif içicilikte neredeyse sigara içmek kadar sağlıksızdır.

Hamileliğiniz sırasında pasif içiciliğe maruz kalmanız şunlara yol açabilir:

 • Düşük
 • Erken doğum
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Bebeğiniz büyüdükçe öğrenme veya davranışsal sorunlar görülmesi
 • Ani bebek ölümü sendromu

8 – Uzun Süre Oturmayın, Ayakta Kalmayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşHamilelikte yapılmaması gereken 9 şey listesinin bir diğer konusu hareketler. Hamilelikte aynı pozisyonda çok uzun süre kalmak, oturmak veya ayakta durmak problemli olabilir. Bu durum şişmiş ayak bilekleri ve damar problemleri dahil her türlü soruna neden olabilir.

Oturuyorsanız kısa molalar vererek dolaşmayı ya da ayakta kaldıysanız uzanıp ayaklarınızı yukarı kaldırmayı deneyebilirsiniz.

9 – Duyduğunuz Her Şeye İnanmayın

Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Hamilelikte Yapılmaması Gereken 9 Şey, Tatlı Bir TelaşÖzellikle bizim toplumumuzda “müdahalecilik” normal sanılmaktadır. Aman kulak asmayın. Ciğer yediğiniz için bebeğinizde leke olmaz, saçınızı kestiğinizde bebeğinizin zekasında bir sıkıntı olmaz…

Her türlü çelişkili bilgiyi çevrimiçi olarak, kitaplarda ve dergilerde bulabilirsiniz. Makul olun, içgüdülerinize güvenin ve dikkatli olmanın asla kötü bir fikir olmadığını unutmayın. Şüpheniz varsa, doktorunuzla konuşun, bu en sağlıklı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın ki, sonsuza dek hamile kalmayacaksınız. Bu dönemde bebeğiniz ve kendiniz için biraz dikkat edin. Çünkü tüm bu sınırsız yiyecekler ve faaliyetler yakında tekrar sizlere sunulacak.

Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileklerimle, sevgiler…

Bizi instagram’dan takip etmek için BURAYA tıklayabilir,

kadinsozlugu.com’da alternatif maddelere ulaşabilmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklu Tatil Tecrübeleri
Sonraki İçerikÇocuklarda Kendini Savunma Becerilerinin Geliştirilmesi
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments