Ana Sayfa Bebek & Çocuk Çocuklukta Ortaya Çıkan Egzama

Çocuklukta Ortaya Çıkan Egzama

1370
2

Günümüzde yaklaşık her 10 çocuktan 1’inde kuru, kırmızı, kaşıntılı cilt lekeleri ile karakterize egzama görülüyor. Gen yatkınlığı, cilt üzerinde yaşayan mikroorganizmalar ve cildin hastalık gibi tehditleri savuşturma yeteneğindeki değişiklikler çocuğu çocuklukta ortaya çıkan egzama durumuna daha duyarlı hale getirebilir. Çünkü tüm bu faktörler önemli bir soruna katkıda bulunuyor: cildin su kaybı.

Çocuklukta Ortaya Çıkan Egzama, Çocuklukta Ortaya Çıkan Egzama, Tatlı Bir Telaş

Egzama en sık atopili yani mevsimsel alerjiler, astım ve egzama gibi genetik gelişme eğilimleri olan çocuklarda görülür. Egzamaya çocuğun yediği gıdaların mı (veya emziren annenin yediği yiyeceklerin) yoksa uygunsuz cilt bakım ürünlerinin kullanılmasının mı neden olduğunu anlamak ilk aşamada önemlidir.

Bir çocukta egzamanın en büyük belirleyicisi kuru ciltli ebeveynlere sahip olmaktır. Egzamanız varsa, çocuğunuzda muhtemelen iki kat daha fazla olacaktır. Her iki ebeveynin de egzaması varsa, çocuğun cilt durumuna yakalanma riski beş kat artar.

Kuru cilt bir çocuğu birden fazla şekilde etkileyebilir. Kontrol edilemeyen kaşıntı uyku bozukluğuna yol açabilir. Egzama benlik saygısını etkileyebilir ve kırmızı lekeleri gizli tutmak için çocukları sınırlı tip kıyafetler giymeye zorlayabilir. Çocuklar etkilenen bölgeleri kanayana kadar kaşıyabilir ve cildi bakteri ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Tüm bu problemler, egzamayı doğru bir şekilde tanımlayıp tedavi ederek en aza indirilebilir veya önlenebilir.

Çocukluk Egzaması Tedavisi

Egzamalı ciltte birincil sorun su kaybı olduğundan, başarılı tedavi kayıp nemin yerini almaya odaklanır. Cilt hidrasyonu koruyabilirse, iltihap ve tahrişe neden olan kimyasal reaksiyonlar ortadan kaldırılacaktır.

Çocukların cildini nemli tutmanın birkaç yolu vardır. Örneğin çocuğunuzun banyosundan sonra doktorunuzun önerdiği bir krem ile cildini nemlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun cildinde gıda yağları kullanmaktan kaçınmalısınız. Alerjistler, hindistancevizi ve susam alerjileri de dahil olmak üzere daha önce nadir görülen gıda alerjilerinin daha yüksek seviyelerini çocukluk egzaması üzerinde tanımlamaktadırlar.

Cildini nemlendirmiş olmanıza rağmen çocuğunuz hala kaşıntılı ise ve döküntüler yaşıyorsa, topikal steroid tedavileri bir sonraki pratik adımdır. Bu reçeteli merhemler, en dıştaki cilt katmanlarını yumuşatır ve nemin cilde derinlemesine nüfuz etmesini ve onarmasını sağlar. Topikal steroidler güvenli ve etkilidir. Ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Ayrıca, yedi gün boyunca sürekli kullanımda iyileşme görmüyorsanız, çocuğunuzun egzamasını rahatça yönetmek ve diğer seçenekler üzerinde durmak için çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Kaşıntılı aralar kesildikten sonra, merhemi durdurabilir ve sadece egzamayı yönetmek için bir hidrasyon tedavisi kullanmaya dönebilirsiniz.

Stresin egzama parlaması için de tetikleyici olabileceğini unutmayın. Stres zamanlarında vücudumuzda salınan hormonlar ve kimyasallar deride iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle, kaygı veya stres çocuğunuzun semptomlarını kötüleştiriyorsa, bu sorunları yönetmek önemlidir.

Ayrıca, turunçgiller, yumurtalar ve süt ürünlerinden buğdaylara kadar değişen yiyecekler de egzamayı tetikleyebilir. Bir gıda günlüğü tutmak bazen hangi gıdaların parlamaya neden olabileceğini belirlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gıda tetikleyicileri büyüyen bir çocukta o kadar hızlı değişir ki, zaman zaman revize etmeniz gerekebilir.

Ebeveynlerin Kaşıntıyı Sakinleştirmek İçin Yapabilecekleri

Genetiğimizi değiştiremesek de, egzama olan ebeveynlerin çocuklarının egzama geliştirme olasılığını azaltmak için yapabileceği bazı şeyler var. Çalışmalar, sert suda (yüksek kalsiyum seviyesine sahip) banyo yapılan bebeklerin egzama gelişme riskinin arttığını göstermektedir. Bu nedenle bir su yumuşatıcısı takmak yardımcı olabilir. Ayrıca, hayvan kepeği veya çiftlik hayvanlarına erken maruz kalma ve erken gündüz bakımının (kreş), çocukların egzama geliştirme riskini arttırdığı söylenmektedir.

Çoğu durumda, bir bebek veya daha büyük bir çocuğun egzaması varsa, birinci basamak doktorundan basit bir rehberlik izlenmesi cilt semptomlarını kontrol altına almak için yeterlidir; ve gerekirse bir dermatoloğa sevk sağlanabilir.

Ailenizde kuru cilt ya da egzama varsa çocuğunuzun doktoruna bildirmelisiniz. Kaliteli bir cilt bakım planını çocuğunuzun günlük rutinine ne kadar çabuk dahil ederseniz, çocuğunuzun cildi o kadar sağlıklı olacaktır.

Sevgilerimle…

Diğer yazılarıma BURADAN,

Instagram hesabımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklara Sınır Koyma
Sonraki İçerikÇocuklarda İdrar Kaçırma
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gülistan Erbiloğlu
Gülistan Erbiloğlu
31/01/2020 14:23

Merhaba, benim oğlumda atopik dermatit. Özellikle eklem yerleri çok hassas. Mevsim geçişlerinde bayağı kabarıyor ya da asitli şeyler tükettiğinde. hep cildine özen gösteriyoruz. yaz aylarında deniz suyu iyi geliyor.