Ana Sayfa Güncel Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları

187
0

Çocuklarımızı seviyoruz, ancak gerçekle yüzleşelim! Ebeveynlik, koronavirüs pandemisi nedeniyle çocukları ile evde kalanlar için yeterince stresli bir hal alıyor. Artık okula gitmiyorlar. Enerjilerini atmaları için götürdüğünüz parklar bile yok. Tüm gün evdesiniz! Bu bir sosyal uzaklaşma ve içinde bulunduğumuz pandemi sebebiyle mecburi. Peki bu süreçte durumu idrak edemeyen çocuklarla karantinada kalmanın yolları neler?

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Karantinada Aile içi Huzuru Nasıl Sağlayacağım?

Evet bu zor zamanlarda sabrınız sınırlara itilecek. Çünkü evinizin içinde virüsü, mikrobu, neden dışarı çıkmamak gerektiğini anlayamayan çocuk-lar var. Bu sebeple sinirlerinize hakim olmakta zorlanmanız normal. Ancak bağırmak etkisizdir ve herkesin stres seviyesini yükseltir. Bunun yerine, günlük zorluklarla başa çıkmak için oyunlar oluşturmak ve sinir bozucu güç mücadelelerini aile eğlencesine dönüştürmek kozunuz olmalıdır. Sonuç olarak, küçük çocuklar, okul çağındaki çocuklar ve gençler isteyerek dinleyecek ve işbirliği yapacaklardır. Çocuklar oynamayı sever, bu yüzden oyuncu bir ebeveyn olmanız çocuklarınız ile birlikte çalışabileceğiniz ve bu Covid-19 krizini daha sükunet ile atlatabileceğiniz anlamına gelir.

Bir Rutin Oluşturun

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Çoğu çocuk, gününün büyük bir bölümü okulda olsa dahi günlük bir programa alışıktır. Çocuklarınız bütün gün evde oldukları için onları rahat bırakmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, günlük bir rutinin kararlılığını ve tutarlılığını sağlamak, bu belirsiz karantina döneminde ne olacağını bilmelerine yardımcı olacaktır.

Okul çağında çocuklarınız var ise çevrim içi eğitimlerin zamanlaması ve saatleri konusunda ailece tutarlı olmanız önemlidir.

Daha küçük çocuklarınız varsa, günün belli saatlerini aktiviteye ayırarak programınıza uyun. Kurallar kaosu önleyecektir.

Beklentileri netleştirin

Yeni günlük rutininizi / programınızı iletmeden önce, çocuklarınızla gün boyunca onlardan ne beklediğiniz hakkında konuşmak yararlı olabilir. Listeyi gözden geçirin ve günün hangi saatlerinde ne olacağını ve bütün gün kanepeye yapışmış gibi oturmalarına izin vermeyeceğinizi bildirin. Ve onlara günlük ev işleri yaptırmayı umuyorsanız, bunu da belirginleştirmek iyi bir fikir olacaktır.

Olumlu olun

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Bütün gün yapmış olduğunuz ev işlerinin sizi ne kadar hırpaladığından yakınıyorsanız, çocuklarınız olumsuz hislerinizi alacaktır. Bunun yerine, pozitifliği uygulayın. Aile oyunları oynamak, birlikte daha fazla zaman geçirmek gibi tüm gün birlikte evde olmaktan duymuş olduğunuz mutluluktan bahsedin. Çocuklarınız bu dönemde olumlu ve pozitif bir ortamda daha mutlu olacaklardır.

Pijamalarınızla kalmayın

Bir günün diğerine aktığında gün boyunca pijamalarınızı çıkarmamak cazip gelebilir. Ancak karantinadan önce olduğu gibi kalkmak, giyinmek ve hazırlanmak daha “normal” hissetmenize yardımcı olacaktır.

Öz bakım uygulayın

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir TelaşHepimiz bu dönemde bunalmış, endişeli ve temkinli hissediyoruz. Bu nedenle, kendimize bakım yapmak çok yardımcı olabilir. Sağlıklı yiyecekler yemek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve bol miktarda sıvı için. Siz veya çocuklarınız stresli hissettiğinizde, sırayla rahatlatıcı bir banyo yapın. Banyo tuzları, uçucu yağlar, köpükler ne olursa olsun mutlu edecek her şeyi deneyin.

Kuralları ne zaman esneteceğinizi bilin

Bir rutine bağlı kalmak tutarlılığı korumak için yardımcı olabilirken, kuralları ne zaman kıracağınızı bilmek de iyi bir fikirdir. Yeni bir film izlemek için çocukların birkaç dakika geç kalmasına izin verin. Yatma vakti atıştırsınlar. Tablet veya oyun cihazlarını biraz daha kullanmalarına izin verin. Hepimiz hayatta kalmaya çalışıyoruz ve bazen bu 15 dakika daha fazla ekran süresi anlamına gelebilir. Bazen esnemek o kadar da kötü olmayabilir.

Virüs hakkında tartışmalardan kaçının

Çoğu çocuk, tahmin ettiğimizden daha algılayıcıdır, bu nedenle COVID-19 hakkında endişelerine veya streslerine katkıda bulunabilecek başka bir şey hakkında tartışmamak için elinizden geleni yapın. Sorularını yanıtlayabilir ve mantıksız korkularına karşı akılcı bilinçlendirmeler yapabilirsiniz.

Okumaya başlayın

Karantina aslında aylarca veya yıllarca okumayı düşündüğünüz kitapların tozunu almak için harika bir zaman olacaktır. Kitapları yatağınıza veya kanepenize yığın ve çocuklarınızın kendi seçeceği kitapları okumalarını sağlayın. Tabi sizde onlara eşlik edin.

Dua edin

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Her gün güne başlamadan önce birkaç dakikanızı dua için ayırın. Çocuklarınızı da dua etmeye dahil edin. Bu zorlu günlerde dua manen iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarınızın stresini de hafifletir.

Temiz hava alın

Temiz hava almak için insanların etrafında olmak zorunda değilsiniz. Çayınızı kurabiyenizi yapın ve balkonunuza çıkın. Tüm işlerinizi bir kenara bırakıp temiz havayı içinize çekin. Ve hatta çocuğunuz ile oyunlarınızı mümkünse burada oynayın.

Oyun gecesi (veya günü)

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Elektroniği bırakın ve uzun zamandır oynamadığınız oyunları ya da yeni etkinlikleri ailece deneyin. Unutmayın oyun oynarken diğer işlerden soyutlanmak çocuğunuzun odaklanmasına ve daha fazla keyif almasına yarayacaktır.

Birlikte yemek yapın

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Her çocuk mutfakta olmayı ve bir şeyler üretmeyi sever. Günlük yemek planınıza çocuğunuzu da dahil edin ve işin ucundan tutmasını destekleyin. Ellerinin değdiği yemekleri yeme konusunda istekli olmaları heyecanlandırıcı bir sebep olabilir.

Günlük tutun

Bu yaşadığımız, dünya tarihimizde benzeri görülmemiş bir zamandır. Evinizde neler olup bittiğini ve bununla nasıl başa çıktığınızı yazmak için biraz zaman ayırın. Çocuklarınızın da bunu yapmasını sağlayın veya yazmak için çok küçük iseler bir resim ile anlatmalarını isteyin. Günlük tutmak sadece  “karantina”zamanlarının belgelenmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ulusal bir acil durumla yaşamakla birlikte gelen karmaşık duyguları işlemelerine de izin verecektir.

Sanal turlara katılın

Milli parklar, hayvanat bahçeleri ve müzeler bulundukları yerlere ücretsiz çevrimiçi turlar ve bakışlar sunuyor. Bu gibi turlara katılarak çocuğunuzun gelişimine ve keyif almasına destek olabilirsiniz.

Sanal Gezinti

Evin temizliğine özen gösterin

Karantina döneminde ortamı olabildiğince yaşanabilir hale getirmelisiniz. Tamamlanması gereken işlerin bir listesini yapın ve kendinize veya çocuklarınıza bunları gerçekleştirmeleri için bir ödül verin.

Sosyal medyayı ve haber kapsamını sınırlayın

Haberdar olmak gerekli olmakla birlikte, sürekli olarak telefonunuza veya televizyonunuza yüklenmeyin. Bu sadece hissettiğiniz belirsizlik ve kaygı duygusunu sürdürmekle kalmaz, aynı zamanda çocuklarınız üzerinde de aşırı stres yaratabilir.

Aileniz ve sevdiklerinizle görüntülü görüşün

Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Çocuklarla Karantinada Kalmanın Yolları, Tatlı Bir Telaş

Aileniz ve sevdikleriniz ister yakın ister uzakta yaşıyor olsun, muhtemelen bu noktada yakın temastan kaçınacaksınız. Yani, yüz yüze görüşme için bir zaman ayarlayın. Bu sadece her gün görmediğiniz yakınlarınızı kontrol etmenize izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda kendinizi yalıtılmış hissettiğiniz bir zamanda size ve çocuğunuza bir topluluk hissi verecektir.

Egzersiz Yapın

Bazı kanallar ve uygulamalar ücretsiz egzersiz seansları sunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanın ve çocuklarınızın da hareket etmesini sağlayın. YouTube’da çocukların dans etmelerini, zıplamalarını ve elektronik eşyalardan uzaklaşmalarını sağlayacak tonlarca ücretsiz video var.

Bu kara günlerin geçmesini ve yine güneşli günlere uyanmayı diliyorum.

Sevgilerimle…

Çocuğunuzun yaşına uygun eğlenceli ve eğitici oyunlara ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikGebelikte Anemi (Kansızlık)
Sonraki İçerik9 Haftalık Gebelik
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments