Ana Sayfa Anne Olmak Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek

Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek

754
0

Çocuk bakımına babanın dahil olması, yardımcı gibi değil doğrudan işi yapanın kendisi olması her kadının ideal baba-eş diyebileceği bir durumdur.

Hamile ve yeni doğum yapmış kadınlara erken teşhis niteliğindeki bu yazı, tabi ki çocuklukları olanlar için de bir rehber olacaktır. Günümüz modern dünyasında en zor değişen varlıklar olarak erkekleri bebek bakımı sürecine dahil etmek yine biz kadınların elindedir. Çünkü anne-kadın kimliklerimiz bazen her şeyin önüne geçebiliyor. Hangi kadın dememiştir ki evdeki eşini de sayarak …… tane çocuğa bakıyorum ben diye. Eşini çocuk bakımına dahil etmek şöyle dursun, eşine bakar bir hale gelmek sadece erkeklerin suçu sayılmamalıdır. İki insanın birlikte isteyerek ve karar vererek hayata getirdiği bebeğin sorumluluğu da eşit olarak bu iki kişiye aittir.

baba, Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek, Tatlı Bir Telaş

Öncelikle Türkiye’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını vererek genel durumumuzu görelim. Raporlar, Bernard Van Leer Vakfı’nın desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi Hümanist Büro ve Frekans Araştırma tarafından hazırlanmıştır.

ERKEKLERİN EV İŞLERİNE KATKISI %
YEMEK YAPMAK 3,6
TEMİZLİK 3,3
ÇAMAŞIR YIKAMAK 2,1
EVİ TOPLAMAK 3,9
BULAŞIK YIKAMAK 2,8
ALIŞVERİŞ 48,1
ÇOCUKLARLA İLGİLENMEK 41,6

 

ERKEKLERİN ÇOCUK BAKIMINA KATKISI %
ALT DEĞİŞTİRMEK 3,4
UYUTMAK 9,7
YEMEK YEDİRMEK 9,5
YIKAMAK 6,9
OYUN OYNAMAK 27,8
BERABER GEZMEK 30,0
KİTAP OKUMAK 8,3
OKUL SORUMLULUKLARIYLA İLGİLENMEK 12,4
DERS ÇALIŞTIRMAK 9,7

 

ANNE BABA
BİRLİKTE PARKA GİTMEK 79,8 12,7
EVDE OYNAMAK 72,4 11,9
KONUŞMAK, DERTLEŞMEK 87,7 8,4
BİRLİKTE YEMEK YEMEK 91,5 3,8
MASAL OKUMAK 71,7 18,5

 

Araştırma sonuçlarını okurken “bizim evdeki oranlar da bu şekilde” dediyseniz yalnız olmadığınızı görmüş oldunuz. Ancak bu verilerin tersi olan evler de var. Bazısı komşumuz, bir akrabamız bazısı da sosyal medyada gördüğümüz baba örnekleri gibi. Araştırma sonuçlarına baktığımızda en çarpıcı olan sonuç en son tabloda göreceğiniz gibi babanın çocuklarla konuşmak dertleşmek ve birlikte yemek yemek alışkanlıklarını en az yüzdeyle yapmasıdır. Ev işlerine ortak edemiyorsak bile babayı bu iki maddeye mutlaka yönlendirmek gerekir.

NASIL BAŞLAMALI?

Babadan Önce Anneler

Öncelikle anne/anne adayı kadının, babanın da bebek ve çocuk bakımında sorumluluk alabileceğini bilince çıkartması gerekir. Biz kabul eder ve karar verirsek ilk adımı atmış oluruz. Bebeğimiz ilk dünyaya geldiğinde hem içgüdüsel koruma duygusu hem de korku ve güvensizlik sebebiyle kimsenin dokunmasını istemeyiz. Bebeğin her sürecini kendimiz üstlenmek isteriz. Altını alma, giydirme, uyutma, besleme (biberon kullananlar için) vb.

baba, Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek, Tatlı Bir Telaş

Avrupa’da bazı ülkelerde bebek doğduğunda bizdeki gibi sadece annenin göğsünde yatırılmaz, hergün mutlaka babanın da kokusuna alışması için çıplak omzunda yatırılır. Sorumluluk ve bağlanma daha hastanede başlar.

Bilince Çıkart-Güven-Yönlendir-Cesaret Ver

Bilince çıkartma babaya güvenmekle devam etmelidir. İlk çocukta her iki ebeveyn de ilk deneyimlerini yaşamaktadır. Dolayısıyla biri birinden daha iyi biliyor diye bir durum yoktur. Biz kadınların “O çocuk öyle tutulmaz, boynunu inciteceksin. -Sen şimdi bir saatte uyutamazsın bana bırak. -O kazakla o pantolon olmuş mu nasıl giydirmişsin! -Bu çocuk yıkandı mı şimdi?…” gibi karşı tarafa hemen bu sorumluluklardan vazgeçmesi için fırsat yaratan cümlelerimiz sayesinde evdeki bütün işler bizlerde birikir ve bu çok yıpratıcı bir süreçtir.

Öncelikle kendimiz için bu yıpratıcı sürecin önüne geçmek çok önemlidir. Bebeğin ilk aylarında bu sorumlulukları paylaşırsak uzun vadede hem kendimiz için hem de çocuk için olumsuz bazı sorunları engellemiş olacağız.

Bebekle ilgili emzirme dışında yapılacak işleri de sürekli biz yaptığımızda çok değil çocuk 2 yaşına geldiğinde şu cümlelerle karşılaşmanız olasıdır; – Annem yedirsin! -Annemle uyuyacağım! -Anne beraber gidelim. Anne Anne… Çocuğumuzun bize bağlanması, bizi çok sevmesi paha biçilemez bir duygu. Ama çalışmayan bir anne isek evde tüm gün evin işleri ve çocukların ihtiyaçlarının karşılanması bir süre sonra aşırı yoruyor ve neredeyse bazen bu sevgiye karşılık veremez hale gelebiliyoruz. Çalışan anneler ise iş yorgunluğunun üstüne hem ev hem çocuk sorumluluklarıyla uğraştıklarından çocuklarıyla sağlıklı bir şekilde ilgilenemiyorlar.

baba, Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek, Tatlı Bir Telaş

Babanın çoçuk bakımı ile ilgili sorumluluklara dahil olmamasının çocuk gelişiminde de olumsuz etkileri vardır. Çocuk en çok anne ile vakit geçirdiğinde daha çok annenin karakteriyle özdeşleşmektedir. Ama anne-baba eşit sorumluk alınan ilişkilerin çocukları aynı anda iki ayrı karakterin özellikleriyle özdeşleştiği için her iki tarafın da düşünce ve davranış biçimini ve yeteneklerini de alabiliyor bu da çok yönlü bir karakter olmasına katkı sağlıyor.

Ayrıca baba ilgisini ve alakasını her zaman hisseden çocukların ergenlik dönemlerinin daha sağlıklı geçtiği gözlemlenmiştir.

NE YAPMALI?

baba, Çocuk Bakımına “Baba”yı Dahil Etmek, Tatlı Bir Telaş

Şimdi Sıra “Baba”da

Uyutma – Yemek yedirme – Bez değiştirme – Bebeğin gazını çıkarma – Çamaşır asma – Ütüleme – Geceleri yataktan alıp anneye emzirmek için verme yada emzirdikten sonra yatağa koyma – Biberonla besleme – Banyo yaptırma

Bu konularla ilgili;

 • Babaya güvenilmeli
 • Baba yönlendirmeli
 • Baba motive edilmeli-cesaretlendirilmeli
 • Uyarılmamalı. En iyi ben biliyorum sen yardımcısın mesajı verilmemeli. (İnanın 4. denemede uzman olacaktır bizim gibi)

Çocuğu bebeklik dönemini atlatmış olanlar ise;

 • Çocuk-baba bağının kuvvetlenmesi için anne olmadan birlikte vakit geçirmeleri sağlanmalı. Özel vakit geçirdikleri rutinler oluşturulmalı.
 • Çalışan ve eve yorgun dönen bir eş ise en azından 1 saat çocukla oynaması sağlanmalı – Bu arada anneye de banyo yapabilmesi için zaman verebilmeli.
 • Yemek yedirme – Kitap okuma – Uyutma – Dis fırçalama – Giydirme vs sorumluluklar için hiçbir zaman geç değil, öğretilmeli.
 • Çocuk babayla vakit geçirmeyi- okula gitmeyi- yemek yemeyi vs. reddediyorsa bir süre anneyle baba beraber yapıp alıştırılmalı.
 • Okul süreçlerini takip etmesi sağlanmalı. Çocuğun günlük neler yaşadığının bir aradayken sorulması, paylaşılması, ödevlerin yapılması, okul ile ilgili ihtiyaçların hakimiyeti…
 • Baba yönlendirmelere karşılık vermiyor yada bunların çok önemli olmadığını düşünüyorsa kendi babasıyla olan ilişkisi üzerinden örnekleme yapıp uyarmak da işe yarayan yöntemlerdendir.
 • Bu yönlendirmeleri sosyal medya üzerinden de eşinize dolaylı yönden gösterebilirsiniz. Instagramda çok severek takip ettiğim Doğa Rutkay’ın günlük paylaşımlarını eşinizle birlikte izleyin. Annelere bu süreçle ilgili çok güzel tavsiyelerde bulunuyor. Gördüğümüz kadarıyla da harika bir eşi var. Çocukların bakımında aldığı sorumluluğu yorgun gözlerinden anlayabilirsiniz. 🙂 Diğer bir hesap ise ‘zeynepinharikalardiyarı’. Lohusa anne karakterinin tüm videolarını mutlaka eşinizle izleyin. Yaşadığınız sorunları, mizahi bir dille konuşarak gerilmeden, tartışmadan halletmek için de güzel bir yol.

Tavsiye edilir…

Önceki İçerikTahmini Gebelik Hesaplama Aracı
Sonraki İçerikMahremiyet Eğitimi
Bir göçmen anne. Çocukluğundan beri hep psikoloji kitapları okudu. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye'den mezun oldu. Istanbul İşleme Enstitüsü İçerik Editörlüğü ve Blog Yazarlığı eğitimi aldı. Anne olduktan sonra İngiltere'ye göç etti. Eşi ve 2016 doğumlu kızıyla yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Yazmak, araştırmak, üretmek ve paylaşmak ailesinden sonra en büyük mutluluk kaynağı.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments