Ana Sayfa Anne Olmak Kolostrum Nedir

Kolostrum Nedir

381
0

Bağışıklığın çok sık bir şekilde konuşulduğu bu dönemde, bebekler ilk bağışıklıklarını bu doğal mucizevi besinden kazanıyorlar. Kolostrum! Sadece bebekler değil, sağlığına düşkün olanlar, sporcular ve daha yavaş yaşlanmaya çalışanlar tarafından da inek kolostrumu kullanılıyor.

, Kolostrum Nedir, Tatlı Bir Telaş

Peki Kolostrum Nedir?

Bir diğer adıyla ağız sütü, içeriği henüz gebelik döneminde anne vücudu tarafından hazırlanmaya başlayan doğumun ardından salgılanan yoğum kıvamlı, miktarı az ve sarı renkli bir süttür.

Salgılanan kolostrum, ilk 3-5 günün ardından olgun süte dönüşür. Bu 3-5 gün içerisinde mucizevi süt kolostrumun hiçbir şekilde kaybının gerçekleşmemesi sağlanmalıdır.

Kolostrumun Anne Sütünden Farkı Nedir?

Kolostrum, memelilerin göğüsleri tarafından doğumdan önce ve doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca üretilen sütlü bir maddedir. Kolostrum, gerçek süt veya anne sütü üretiminden önce gelir. Genellikle görünüşte açıktır, ancak olgun süte göre biraz sarı renkli görünebilir. Anne sütü yeni doğanlar için son derece besleyici ve son derece faydalı olsa da, kolostrum daha yoğun kıvamlı, proteinde daha konsantre ve yağda gerçek anne sütünden daha düşüktür. Kolostrumdaki vitamin ve mineral miktarı anne sütünden daha fazladır. Ayrıca kolostrumdaki antikor seviyesi, normal sütte bulunan seviyenin 100 katı kadar yüksek olabilir.

Kolostrumun Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklığı arttırır: Kolostrumun bağışıklık arttırıcı etkileri çoğunlukla antikor konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antikorlar, virüs ve bakterilerle savaşan proteinlerdir. Sporcularda da bağışıklığı arttırmak için inek kolostrumu takviyeleri yapılmaktadır.
  • Bebeği sarılıktan korur: Kolostrum süt, bilirubinin bağırsaklardan atımını sağlayarak bebeğinizi sarılıktan korumaya yardımdır.
  • Sindirim kanalını temizler: Geleneksel formül mamalar bir bebeği kabız yapabilecekken, kolostrum sindirim sistemini boşaltmaya ve ilk bağırsak salgısı olan mekonyumu dışarı atmaya yardımcı olur.
  • Bedensel fonksiyonları düzenler: Kolostrum, bebeğin vücut ısısını, vasküler sistemi, glikoz metabolizmasını ve akciğer fonksiyonunu düzenleyerek uyarlanmasına ve sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur.
  • Vücudu onarır: Kolostrumun içeriğindeki büyüme faktörleri kasları, kıkırdakları ve iskelet sistemini büyütme ve onarma yetenekleri açısından olağanüstüdür.
  • Ayrıca zararlı mikroorganizmaları öldürür ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlar.

Sağlığınıza, kendinize,özellikle de hijyeninize çok dikkat edin… İyi günler diliyorum.

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

Instagram hesabıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikEyvah! Çocuğum Okula Başlıyor
Sonraki İçerikÇocuklara Ev Yapımı Etkinlikler
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments