Ana Sayfa Emzirme Altın Sıvı: Kolostrum

Altın Sıvı: Kolostrum

282
0

Kolostrum için ağız sütü ya da altın sıvı denildiğini duymuş olabilirsiniz. Fakat bana kalırsa tüm benzetmeler kolostrum için yavan kalır. Çünkü o, tüm dünya insanlığı sağlığının yapı taşıdır.

Bir besin düşünün ki, bebeğinizin doğumundan başlayarak tüm yaşamına fayda sağlayacak. İşte bu besinin adı kolostrum.

, Altın Sıvı: Kolostrum, Tatlı Bir Telaş

Kolostrum Nedir

Emzirmeye başladığınızda ürettiğiniz ilk süt olan kolostrum, yenidoğan için en ideal besindir. Bu süt son derece konsantre, protein dolu ve besleyicidir. Ayrıca yağ oranı düşüktür ve sindirimi kolaydır. Bebeğin gelişimine mümkün olan en iyi şekilde etki eden bileşenlerle doludur. Bunlarla birlikte bebeğinizin bağışıklık sistemini inşa etmede çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle kolostruma bebeğimizin ilk aşısı bile diyebiliriz.

Kolostrum olgun sütten daha yoğun, kıvamlı ve daha sarı görünür. Bileşimi yenidoğan bebeğinizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır.

Kolostrum doğum sonrası ortalama 2-5 gün boyunca salgılanır. Sonrasında geçiş sütüne ve daha sonrasında ise olgun süte dönüşür.

Gelelim hayatın iksiri olan kolostrumun faydalarına…

, Altın Sıvı: Kolostrum, Tatlı Bir Telaş

Kolostrum Enfeksiyonlarla Savaşır

Kolostrumdaki hücrelerin üçte ikisi beyaz kan hücrelerinden oluşur. Bu hücreler enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve bebeğinizin enfeksiyonlarla kendi kendine savaşmaya başlamasına yardımcı olur. Beyaz kan hücreleri bağışıklık tepkilerinde çok önemli bir yere sahiptir.

Doğarak vücudunuzun korumasını bırakan bebeğinizin dış dünyaya hazırlıklı olması gerekir ki bu kolostrum ile mümkündür. Kolostrumdaki beyaz kan hücreleri, bakteri veya virüsleri nötralize edebilen antikorlar üretir. Bu antikorlar, özellikle bağırsakları henüz olgunlaşmamış bebeğiniz için koruyucu görev görür. Sonuç olarak kolostrum, bebeğinizi ileride yaşayabileceği mide ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyacaktır.

Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini ve Bağırsak Fonksiyonunu Destekler

Kolostrum özellikle Selektif İmmünoglobulin A adı verilen çok önemli bir antikor açısından zengindir. Bu antikorlar sindirim sistemi mukozasını enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlardır. Annede enfeksiyona karşı bağışıklık savunması sağlayan moleküller, kan yoluyla memeye taşınır. Sonrasında sIgA oluşturmak için birleşir ve kolostruma salgılanır. Böylece kolostrum alan bebek, annenin daha önce yaşadığı hastalıklara karşı korunur.

Kolostrum, bebeğinizin bağırsaklarındaki koruyucu mukus zarlarının büyümesini uyaran immünolojik bileşenler ve büyüme faktörleri açısından zengindir. İçerisindeki prebiyotikler sayesinde bebeğinizin bağırsak miktobiyatası sağlıklı bir şekilde oluşum sağlar.

Kolostrumdaki Vitaminler ve Mineraller

Kolostruma ayırt edici sarımsı rengi veren karotenoidler ve A vitaminidir. A vitamini bebeğinizin cildini ve bağışıklık sisteminin yanı sıra görme yetisi için de çok önemlidir. A vitamini eksikliği dünya çapında körlüğün başlıca nedenidir. Bebekler genellikle düşük A vitamini rezervleriyle doğarlar bu nedenle kolostrum açığı kapatmaya yardımcı olur.

“İlk üç gün, emzirmeyi sağlamak için çok önemli bir zamandır”…

Kolostrum, bebeğinizin kalbini ve kemiklerini destekleyen magnezyum içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan bakır ve çinko gibi mineraller açısından da zengindir. Çinko ayrıca beyin gelişimine de yardımcı olur ve kolostrumda olgun sütten yaklaşık dört kat daha fazla çinko vardır.

Kolostrum Sarılığı Önlemeye Yardımcı Olur

Kolostrum, yeni doğan bebeğinizin sık sık kaka yapmasına neden olan bir müshil görevi görür. Bebeğinizin kolostrum alması, mekonyumu atmasını sağlayacaktır. Mekonyum, yenidoğanın ilk kakasıdır. Yapışkan, yoğun kıvamlı ve yeşil renge dönük bir yapısı vardır. Protein, yağlar ve safra gibi bağırsak salgılarından oluşur. Bebeklerin genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç saat veya günde mekonyumu boşaltması beklenir.

Bazı bebekler hamileliğin son dönemlerinde henüz anne karnında iken mekonyumu boşaltabilirler, bu noktada bebeğin takibi ve dışarı alınması önemlidir aksi takdirde mekonyum aspirasyonu gerçekleşebilir. Aspirasyon, yenidoğanın akciğerlere mekonyum girmesi nedeniyle nefes almada güçlük çekmesi durumunda ortaya çıkar.

Mekonyumu boşaltmak, sık sık kaka yapmak, bebeğin yeni doğan sarılığı riskini de azaltır. Bebeğiniz, vücuduna oksijen alan yüksek düzeyde kırmızı kan hücreleriyle doğar. Bu hücreler parçalandığında, karaciğeri onları işlemeye yardımcı olur ve bilirubin adı verilen bir yan ürün oluşturur. Bebeğinizin karaciğeri bilirubini işleyecek kadar gelişmemişse sisteminde birikir ve sarılığa neden olur. Kolostrumun müshil özellikleri bebeğinizin kakasındaki bilirubini dışarı atmasına ve dolayısı ile sarılığı önlemesine yardımcı olur.

Kolostrum Bebeğinizin Büyümesine ve Gelişmesine Yardımcı Olur

Kolostrum, bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini destekleyen çok sayıda farklı bileşen içerir. Bilim adamları hala bazılarının oynadığı rol üzerinde çalışıyorlar.

Protein açısından yüksek, şeker ve yağ açısından düşük bir bileşeni vardır. Bu sebeple doğum sonrası alınan kolostrum sindirimin kolay olmasının yanı sıra bebekte hızlı bir büyüme eğrisi gösterecektir.

Ve kolostrum ayrıca amniyotik sıvıya benzer bir yapıya sahip olduğundan, bebeğinizin dış dünyaya geçişi için ideal bir kolaylaştırıcıdır.

Kolostrumdan Olgun Süte Geçiş

Tipik olarak, doğumdan sonraki 3-6. günler arasında, kolostrum ve olgun süt arasındaki köprü olan “geçiş” sütü üretmeye başlayacaksınız. Bunu göğüslerinizin ve sütünüzün değişiminden anlayacaksınız. Göğüslerinizin daha sert ve dolgun olduğunu ve kolostrum yerine rengi daha beyaz ve dokusu daha kremsi olan sütü fark edeceksiniz. Bu süt geçiş sütüdür.

Geçiş Sütü

Yenidoğan bebeğiniz hayatının ilk birkaç haftasında hızla büyüyor ve şaşırtıcı bir şekilde anne sütünüz onun değişen ihtiyaçlarını karşılamak için uyumlanıyor. Geçiş sütünüz sırasında göğüsleriniz, yeni doğan bebeğinizin ne kadar emdiğine bağlı olarak ne kadar süt tedarik edeceğini öğreniyor.

Bu aşamada sütünüzün içeriği de değişmektedir. Kolostrumla karşılaştırıldığında geçiş sütü, bebeğinize enerji vermeye yardımcı olan daha yüksek yağ ve laktoz (şeker) içeriğine sahiptir. Geçiş sütünüzün protein içeriği de yine bebeğinizin ihtiyacına yönelik değişir.

Vücudunuz büyüyen yenidoğan bebeğinizin değişen ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını öğrendiğinden, bu geçiş aşamasında en çok anne sütünüz değişir. Doğum sonrası ilk ayınızın sonunda, süt tedarikiniz olgun sütünüze dönüşecektir.

Olgun Süt

Anne sütüne geçişinizin son aşaması, genellikle doğumdan dört hafta sonra ulaşılan “olgun” aşamasıdır. Bu noktada sütünüz, büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan tüm değişiklikleri ve uyarlamaları yapmıştır. Olgun sütünüz özellikle bebeğinizi bakterilere karşı korumada etkilidir. Olgun sütünüz bebeğiniz için benzersiz ve özelleşmiştir. Bilim adamları hala anne sütünün tam olarak hangi hücrelerden, antikorlardan vb. yapıldığını ve bebekleri korumak için nasıl çalıştığını tam olarak anlamakta zorlanıyorlar.

Olgun süt, besleme sırasında bebeğinize ön süt ve son süt olmak üzere iki aşamada verilir.

Ön süt, beslenmenizin başlangıcında çıkan süttür. Daha incedir, daha tatlıdır ve tipik olarak yağ oranı daha düşüktür. Bebeğiniz su ihtiyacını ön süt ile karşılar.

Son süt, bebeğiniz beslenmeye devam ettikçe yavaş yavaş gelen süttür. Daha besleyicidir ve yağ oranı daha yüksektir.

Olgun anne sütünüz sadece bebeğinizin açlığını gidermekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak bakterilerini oluşturmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hızla büyüyen beynini beslemeye yardımcı olur. Bunun da ötesinde, olgun anne sütünüz, tüm yaşamı boyunca bebeğinizin sağlığının temelini oluşturmaya yardımcı olan kök hücreler ve hormonlar içerir!

Toparlayacak ve kolostruma dönecek olursak ilk üç gün, emzirmeyi sağlamak için çok önemli bir zamandır. Kolostrum bebeğin sağlıklı emzirme yolculuğuna ve gelişimine atılan en büyük adımdır.

Şimdi hayal bile edilemez görünüyor olabilir, ancak sadece bir yıl içinde bebeğiniz yürümeye başlayabilir ve konuşmanın eşiğine gelebilir. Sadece kısa bir süre için kolostrum üretiyorsunuz, ancak o ilk 12 aya ve hayatının geri kalanına paha biçilmez bir katkı sağlıyor.

O kadar kıymetli o kadar değerli ki, ağız sütü, altın sıvı gibi tüm yakıştırmalar bana az geliyor. Kolostrum kesinlikle bir mucize!

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikEmzirme ve Bağırsak Mikrobiyotası
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments