Ana Sayfa Anne Olmak Bir Meme Bırakma Hikayesi

Bir Meme Bırakma Hikayesi

1124
4

Hamileliği saymazsak tam iki senedir anneyim, tam. Bu iki sene içerisinde sınırsız ve koşulsuz sevgiye, bir sürü tecrübeye, deneyime ulaştım. Anneliği çok zor ve inanılmaz sorumluluk gerektirdiğini kabul etmekle birlikte, çok sevdim. Emzirebilme şerefine nail oldum, yavrumu bu şekilde koruduğumu, ona şifa olduğumu bilerek mutlu oldum. Ama bir zamanlar rezene ile başladığımız yolculuğumuza, adaçayı ile devam etme noktasındayız şimdi. İşte bizim meme bırakma hikayemiz…

Emzirme Sürecimiz

Meme Bırakma, Bir Meme Bırakma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

Günümüzde bir damla sütün ne kadar kıymetli olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Her anne çoğunu en az 6 ay emzirebilmeyi hayal eder. Bu hem bebeği için çok önemlidir hem de anne vücudunun emzirmeye ihtiyacı vardır. Ama bazen şartlar emzirebilmeye engel olur, meme reddi yaşanır, annenin sütü kesilir ve benzeri sebepler emzirememeye sebep olur.

Benim de hayalimdi emzirebilmek. Hastaneden taburcu olduğum gün evde hala yeterince sütüm olmadığı ( eyvah sütü yok diyen büyükler sağolsun) ve bebeğimin doymadığını düşündüğüm için, kendimi banyoya kilitleyip 15 dakika ağladığımı hatırlıyorum. Halbuki bebeğimin midesi henüz kiraz kadardı, tecrübeli anneler neden bu kadar evham yaptırmıştı? Belki de onlar zamanında bu olayı gelişine yaşamış ve bir matematik yapmamışlardı. Tabii bende yapabilecek tecrübeye ve bilgiye sahip değildim.

Ama şimdi sahibim. Annenin sütü gelir, çocuğuna yeter. Anne strese sokulmamalı, bebeğiyle ten tene bolca vakit geçirmeli…

O sıralar tek derdim nasıl beslenmeliyim ve nasıl sütümü arttırabilirimdi.

Emzirme Döneminde Beslenme yazım için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Zaman geçti, kızım emmede, ben emzirmede ustalaştım. Kimi zaman bir memeyi emmeyi kimi zaman ikisini de emmemeyi tercih etti, ama yılmadık. Tekrar denedik, şefkatle tekrar, tekrar…

Emme seansları bizim için hep koşulsuz kavuşma, sınırsız sevgi ve uçsuz bucaksız bir fedakarlığın vermiş olduğu bağ ile geçti. Anne olmayı sevdiğim gibi, emzirmeyi de çok sevdim.

Hem bu nedenle, hem din ve tıp kalemlerinin 2 tam yıl emzirmeye verdiği önem dolayısı ile kararım kesindi. En az 2 yıl emzirecektim. Emzirdim.

Doğruyu söylemek gerekirse 18 aydan sonra çocukların bağlanma gelişimi sebebiyle emzirme zorlu bir hal alabiliyor. Yani her an memede olmak istemeler, memede uyumak istemeler, uykusuz geceler… Her şey zorlaşıyor ama yavrunuzun emerken yüzünüze bakan koca gözleri size hepsini unutturuyor.

Hazırlık Süreci

Meme Bırakma, Bir Meme Bırakma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

Ne yazık ki tecrübe etmediğim şeylere rahat yaklaşabilen bir yapıya sahip değilim. Özellikle kızım ile ilgili her yeni problem beni strese sokuyor, bu nedenle her şeye önceden hazırlıklı olmaya çalışıyorum.

Meme bağı ise yalnızca kızım için değil benim içinde önemli bir durumdu. Bu nedenle önce ne kadar emzirmek istediğime karar verdim. Bu, hazırlanmış olduğum bir sonuç olacağı için vicdan azabı çekmemi engelleyecekti. Sonrasında ise kızımın ayrılma sırasında herhangi bir kaygı yaşamaması için araştırdım.

Araştırmalarımı Memeden Kesme Süreci Nasıl Olmalı yazımda topladım. BURADAN okuyabilirsiniz.

Ve 2 yaş doğum gününden bir gün sonra yani kendime söz verdiğim gibi başladık…

Emmeyi Nasıl Sonlandırdık?

Meme Bırakma, Bir Meme Bırakma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

Meme bırakma sürecinde annenin kararlı ve tutarlı olması büyük önem taşıyor bu kesin bilgi. Ben kararlıydım ve kızımda artık 2 yaşında, söylediklerimi anlayabilen bir çocuktu.

Kızımın doğum gününe bir kaç ay kala ona iki yaş doğum günü partisinden sonra artık büyük bir kız olacağını ve büyük kızlar gibi sütü bardaktan içeceğini söylemeye başladım. Pek tepki vermese de kafasında yer ettiğinden emindim.

1. Gün

Doğum gününden sonraki sabah (sabah başlamak daha mantıklı çünkü geceye kadar duruma bir miktar alışmış oluyorlar) bismillah dedik. Ona defalarca yaptığım konuşmayı yineledim.

Canım kızım artık büyüdün ve artık sütü bardaktan içeceksin. Meme bitti… Ama istediğin zaman memeye sarılabilir ve sevebilirsin. Seni çok seviyorum.

Her istediğinde konuşmayı tekrarladım, sarıldım, öptüm… Anlamış gibi yapıyor, ısrar etmiyor ama üzülüyordu görüyordum. (Evladının talebine karşılık verememek bir anneyi çok üzüyor)

Tüm günü dikkat dağıtma yöntemi ile geçirdim. Yorucuydu.

Akşama kadar iyice yorduğum kızım akşam uykusuna nasıl dalacağını bilemediği için bir miktar mızmızlandı ama yine de ısrar etmedi. Uyudu, gece bir kez uyandı ve tekrar aynı şeyleri dinleyerek teklif ettiğim suyu içerek uykusuna devam etti. Ve bir sonraki uyanışı sabahtı. Şaşkındım.

2. Gün

Sabah uyandığında emmeye alışık olduğu için biraz üzüldü ama yine dikkat dağıtma yöntemi işe yaradı ve o günü de sürekli hareket halinde tamamladık.

Akşam uykusuna memeyi severek ve sarılarak daldı. Gece yine bir kez uyandı ancak tekrar uykuya dalması saatler aldı. Meme için ısrar etmese de nasıl uyuyacağını bilememesi buna sebepti.

3. Gün

Bu sabah da benzer bir tablo vardı ama devamı da benzerdi. Her dakika meme isteyen ve son zamanlarda memede yaşamaya başlamış olan kızımın bu olgunluğu karşısında hem şaşkın hem de gururluydum.

Bu sırada kızım süt dolan göğüslerimi sağma işlemime şahit oldu ve anne meme uf olmuş deyip, meme istemeleri daha azaldı.

Akşam uykuya dalarken yine meme sarılmaca ve sevmece yöntemini tercih etti ve gece bir kez kalkarak su içti.

4. Gün

Meme istemeleri azaldı. “Anne meme bitti, mememi sebiyom” diyerek temasta kalmayı tercih ediyor.

Sabahları anne karnım acıktı diye uyanıyor. Sanki 2 yaşına girdi ve birdenbire büyüdü.

Gece uyandı ve uykuya dalmada zorlandı, ilk kez meme diye ağladı. Bir anne olarak çok üzücü bir durum olsa da sakin kalıp kızımı da sakinleştirdim. Ah yüreğim delindi, tarumar oldu…

5. Gün

Artık gündüz meme istemedi ve gece deliksiz uyudu. Gözümü açtığımda sabahtı ve buna bende inanamadım. Çok mutluyum.

Annelere Tavsiyeler

Meme Bırakma, Bir Meme Bırakma Hikayesi, Tatlı Bir Telaş

  • Meme bırakma sürecinde kararlı ve tutarlı olun.
  • Öncesinde çocuğunuzu duruma hazırlayın.
  • Uzun zamandır tüm ihtiyaçlarını karşıladığı ve sakinleştiği memeden eski tip yöntemler ile ayırmaya çalışmayın. (acı sürmek, kara sürmek)
  • Bu süreçte yanınızda size destek olabilecek yani çocuğunuzu eğlendirebilecek birisi olursa süreci daha kolay atlatabilirsiniz.
  • Göğüslerinizi her gün sonunda boşaltın ki mastit olmayasınız. ( Sağmayın süt bitmez derler, bitiyor. Kendinize eziyet etmeyin)
  • Adaçayı içmek sütün azalmasına yarıyor.
  • Taze nane ve soğuk lahana kapama göğüs ağrısını alıyor.

Evet telaşlısınız, ama inanın sakin kalarak meme bırakma sürecini daha kolay yönetebiliyorsunuz. Umarım en az bizimki kadar kolay bir ayrılma yaşarsınız.

Aklınıza takılan bir şey var ise yorum kısmında sorabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Instagram hesabımızı takip etmek için BURAYA tıklayabilirsiniz. 

Önceki İçerikÇocuklarda Kendini Savunma Becerilerinin Geliştirilmesi
Sonraki İçerikGebelikte Detaylı Ultrason
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
neşe alin
neşe alin
31/01/2020 14:44

Kader Hanım merhaba, bu yazı ne kadar içimi rahatlattı bilemezsiniz. Bizde 22. aydayız ve sizin yönteminiz bana daha şefkatli geldi. Çünkü meme bırakma çocuğumdan ziyade benim açımdan da önemli bir konu. Hatta onu emzirmeden gözüme uyku girmiyor… Yazınız için çok teşekkür ederim. Mutlu günler.

Selin
Selin
06/03/2020 14:28

Kademe kademe biraktirma konusunda ne düşünüyorsunuz. Ben beceremiyorum