Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

323
0

Anne sütünün bebeğiniz için en iyi besin olduğunu ve emzirme sırasında kendi beslenmenizin süt kalitesi ve miktarını direkt olarak etkilediğini biliyorsunuz. Bu makale, özellikle yeni annelerin emzirme döneminde beslenme düzeni ile ilgili bir rehber niteliğindedir.

Emzirme döneminde özel bir beslenme şekline ihtiyaç duymazsınız, ancak yediklerinizin beslenme açısından dengeli olması gerekir. Bu, bol miktarda meyve ve sebzenin yanı sıra yulaflı ve kepekli tahıllar tüketmeniz anlamına gelir. Patates, makarna ve kuskusun yanı sıra bu yiyecekler de önemli bir enerji kaynağı olan nişasta bakımından yüksektir.

Emzirme döneminde beslenme listesinin başında ise yağsız proteinler geliyor. Bu proteinleri tavuk, yumurta, bakliyat, mercimek, balık, kırmızı et, fındık, avokado, somon gibi besinler ile elde edebilirsiniz.

Yağlı balıklar kendi sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi için çok iyidir, ancak haftada iki porsiyondan fazla tüketmemeniz gerekir. 

Bu makalede;

Emzirme Döneminde Beslenme, Emzirme Döneminde Beslenme, Tatlı Bir Telaş

Emzirirken Herhangi Bir Vitamin Almam Gerekir Mi?

D vitamini hem annenin hem de bebeğin kemik sağlığı için çok önemlidir. Bu vitaminin çoğu güneş ışınları ile karşılanır. Özellikle kışın çok fazla güneş ışığı almayan bir yerde yaşıyorsanız, vücudunuz yeterli D vitamini almakta zorlanabilir, bu nedenle takviyeler tavsiye edilir. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Emzirirken yeterli miktarda kalsiyum aldığınızdan da emin olmalısınız. Süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar veya fındık, soya peyniri, susam ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerde kalsiyum kaynağıdır.

Emzirme döneminde kaçınılması gereken yiyecekler var mı?

Emzirme döneminde beslenme diyetinizde alkol, kafein, fazla baharatlı yiyecekler, fazla şekerli yiyecekler, gaz yapan ve alerji yapabilecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Emzirirken ekstra kaloriye ihtiyacım var mı?

Emziren anneler ekstra 500 kaloriye ihtiyaç duyarlar ancak, her kadın farklıdır ve enerji ihtiyaçları değişiklik gösterebilir. İhtiyacınız olan kalori miktarı bebeğinizin yaşına, büyüklüğüne ve iştahına, ayrıca kendi vücut kitle indeksinize (BMI), ne kadar aktif olduğunuza ve bebeğinizin sadece anne sütüyle beslenip beslenmediğine göre değişebilir durumda olacaktır.

Emzirme döneminde diyet yapabilir miyim?

Emzirme döneminde çok fazla kilo vermeye çalışmak iyi bir fikir değildir – sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri aldığınızdan emin olmanız gerekir. Hamilelikte aldığınız kilo, anne sütü yapımı için kullanılır, bu nedenle emzirme kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Emzirirken ne kadar su içmek gereklidir?

Emzirmek susuz hissetmenize neden olabilir, bu nedenle su tüketiminizi iyi bir seviyede tutmanız önemlidir. Tüm insanlar günde altı – sekiz bardak su tüketmeyi hedefemelidir – emzirirken ise bunun daha fazla olması gerekir. Çoğu kaynak 2,5 – 3 litre su tüketiminin süt artışına sebep olduğu bilgisini vermektedir.

Not: Emzirirken süt miktarını içilen su, kalitesini ise yenilen yiyecekler belirlemektedir.

Gebelikte Beslenme Yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Önceki İçerikBoşanma ve Çocuk
Sonraki İçerikEmzirirken Gaz Yapan 10 Besin
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments