Ana Sayfa Gebelik Günlüğü Kader’in Gebelik Günlüğü 9. Hafta

Kader’in Gebelik Günlüğü 9. Hafta

845
0

Gebelik Günlüğümüz 9. Hafta ‘da! Geçen hafta yaşadığım üzücü tecrübe sebebiyle, tüm haftayı istirahat ile geçirdim. Hatırlamak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bir bakıma iyi de oldu. Çünkü dinlenmek nedir bilmeyen bedenim, artık bir molayı hak etmişti. Ve geçmek bilmeyen, “aman bebeğime bir şey olmasın” diye kanepeye çakıldığım sayılı günler sonrasında, nihayet kontrol günüydü bugün.

Muayene

Öyle dağılmıştım ki, görmek istediğim tek kişi doktorum Işık Üstüner, duymak istediğim tek ses ise bebeğimin kalp atışları idi…

Işık Üstüner, işinin ehli bir doktor olmasının dışında çok da sağduyulu biri, şu kısa serüvenimizde bunu anlayabilmem çok zor olmadı. Telaşımızı anladı ve ilk iş bebeğimizin kalp atışlarını dinletti bize..

Nasıl bir coşku ile atıyor, nasıl hızlı. Sanki, “anne merak etme buradayım” diyor. Ve kulaklarım, ah kulaklarım… Hiç bu kadar güzel bir sesi dinlemiş miydi acaba? Kalbime dolan bu ses, hayatımın öncesini silip, sonrasına el sallıyor.

Plasenta çevresindeki yırtığa bağlı olarak oluşan kanama durumu geçmiş görünse de, tedbir amaçlı ilaca devam etmem ve yorulmamaya da dikkat etmem gerekiyor.

Diğer Detaylar

Bebeğimizin baş-popo mesafesi 15-16 mm olarak ölçüldü. Gebeliğimin “Geç Döllenme” olduğu kesinleşti ve bu sebeple gebelik başlama tarihim 19 Eylül olarak güncellendi.

Nedir Bu Plasenta Kanaması, Neden Kaynaklanır?

Işık Bey’in söylediğine göre bebeğin yerleşme konumu, pozisyonu gayet iyi bir yerde. Ve bu kanama durumunun herhangi bir belirli nedeni yok.

  • Yoğun tempodan kaynaklanıyor olabilir
  • Bebeğin büyümesi rahim içerisine baskı yapıyor olabilir
  • Ağır kaldırmak, bir şeylere uzanmak ya da herhangi bir başka sebep…

Ne kadar ürkütücü değil mi? Sebebini bilmediğin bir durumun içerisindesin ve kalbinde koca bir “onu kaybedebilme” ağrısı… Evet henüz dokuz haftadır birlikte olabiliriz ama ben o’nun annesiyim. Ve onu korumak için her şeyi yapabilirim.

Sende böyle bir dönemden geçiyorsan, beni anladığından eminim!

Neler Hissediyorum? 

İlk şoku atlattıktan sonra, dağılan parçalarımı aldım ve yapıştırdım. Ben artık bir anne isem, daha güçlü olacaktım. O’na güç olacaktım.

Hormonların ve yaşadığım şokun bir getirisi sanırım, kendimi yalnız hissediyorum ve sürekli dua ediyorum…

Bulantılarım iyice arşa kalkmış durumda. Hele sabahları gözüm önümü görmüyor. Üç öğün, beyaz peynir ve domatesli tost yiyorum. Diğer yemekleri düşününce bile içim kötü oluyor, mutfakla aramıza mesafe koyduk.

Karnım şişmeye başlıyor. Bu sanırım her anneyi olduğu gibi beni de çok mutlu ediyor.

Ve biliyorum, bu üzüntüleri aşıp kavuşacağız onunla.

Kontrol, Kader’in Gebelik Günlüğü 9. Hafta, Tatlı Bir Telaş
Gebelik Günlüğü 9. Hafta

Bebeğime Not

Miniğim! Her anne için bebeği bir mucizedir ve sende benim mucizemsin. Kader bizi birbirimize bağladı. Bazen olumsuzluklar ile karşılaşabiliriz, hayatta oluyor böyle şeyler. Önemli olan zorluklar karşısında ne şekilde mücadele ettiğimiz. Biz ilk sınavımızı verdik ve başarılı olduk. Bu bir ekip işiydi ve biz iyi bir takım olduk 🙂

Güncellenen gebelik başlangıcı tarihimiz ile bir aksilik olmazsa Haziran sonu katılacaksın aramıza ve bu seninde bir yengeç olacağın anlamına geliyor!

Artık iki yengeç ile aynı evi paylaşacak baban düşünsün gerisini, bize hava hoş.

Tekrar görüşmek üzere, sağlıkla kal.

40 Haftalık Gebelik Günlüğüme BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 8. Hafta
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments