Ana Sayfa Anne Olmak Kader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta

Kader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta

702
2

Kader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta ‘da! Doktor kontrolümüze daha çok var ama bana kalsa her gün ultrasona girip bebeğimin neler yaptığını görmek istiyorum. Kuvvetli bir merak ve heyecan içerisindeyim. Kalbim tarifini yapamadığım bir aşkla dolup taşıyor.

Son muayeneden bu yana “lekelenme” ya da benzeri bir sağlık problemi ile karşılaşmadığım ve ilk tremesterin bitmesine bir hafta kaldığı için (ikinci tremesterin en rahat hamilelik süreci olduğunu söylüyorlar) ayrıca mutlu ve enerjiğim.

Sağlıklı beslenmeye ve yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Bu dönem bedenime biraz daha ihtimam göstermem gerekecek…

10. Hafta, Kader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta, Tatlı Bir Telaş

Artık hamilelik, doğum ve bebek bakımı konusunda bilgi edinmeye, okumaya ve öğrenmeye başladım. Hatta işe gidip gelirken okumak için aldığım ancak ağırlığı sebebiyle eve sakladığım iki adet kitabım var.

10. Hafta, Kader’in Gebelik Günlüğü 10. Hafta, Tatlı Bir Telaş

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler- Heidi E. Murkoff

Bu kitap genel olarak, hafta hafta bebek gelişimi, anne bedeni ve ruhsal değişimleri ele alıyor. Teknoloji çağında bu bilgilere daha kolay ulaşabilmemiz mümkün olsa da, biz kitapseverler sayfa çevirmeden rahat edemeyiz. Hem bu nedenle, hem de biraz tavsiye üzerine edindiğim bu kitap, yaşayacağınız olası şeyleri çok güzel bir dille yorumluyor, açıkçası benden geçer not aldı.

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler- Tracy Hogg

Bu kitabı almak için öncesinde sağlam bir araştırma yaptım. Odak noktam uyku düzeni ve eğitimiydi. Tertip ve düzene kişisel yaşantımda fazla önem verdiğim için uyku düzeni olayında çok zorlanmayacağımı umuyorum ama “EĞİTİM” olgusunun ne kadar mantıklı ya da yapılabilir olduğu konusunda şüphelerim var.

Ağlatarak ya da yalnız bırakarak uyumaya terk edilen bir bebeğin ruh gelişiminin sağlıklı olmasını beklemek yanlış geliyor bana. Bebeğime uyku alışkanlık kazanması için yardım edeceğim ama asla zorlamayacağım. Sonra “demişti” dersiniz…

Tracy Hogg’un  uyku metodu ise ağlatmayı desteklemeyen daha temaslı bir yöntem. Diğerlerine göre daha insaflı olduğu için (bana göre) okumakta fayda olacağını düşünüyorum.

Kitap; Uyku-Beslenme-Davranış ve Tuvalet Eğitimi gibi problemlere çözümler üretiyor. Bakalım bana neler katacak…

Bebeğe Not

Merhaba bebeğim, neredeyse bir erik büyüklüğüne ulaştın. Çok hızlı büyüyorsun. Kemik ve kıkırdakların oluşuyor, diz ve bileklerin şekilleniyor. İlk minik diş tomurcukların da oluşuyor ayrıca 🙂

Bu ara doğum sonrası rahatlık olması amacıyla aileme yakın bir yere taşınma telaşındayız. Bu nedenle belki biraz yorulabiliriz. Sen yine çok güçlü ol ve annene tutun emi!

Neler Hissediyorum

  • Mide bulantılarım devam ediyor, krakerle öğün geçirdiğim oluyor.
  • Sık idrara çıkma durumu peyda oldu, ama okuduğum kadarı ile beklenen bir belirti bu.
  • İşten eve gelirken hayalini kurduğum tek şey, temiz çarşaflar üzerinde mis gibi bir uykuya dalmak. Öyle de oluyor…
  • Yumurta, balık ve kokulu her şeye karşı inanılmaz hassasım. Burnumu kesesim geliyor, umarım bu azalacak olan bir şeydir yoksa inanın çekilir gibi değil…

Bana geçen her hafta diğerinden daha heyecan verirken, bakalım gelecek hafta neler yaşayacağız!

Görüşmek üzere, sevgiler…

Kader’in Gebelik Günlüğü 9. Hafta‘yı buradan okuyabilirsiniz.

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 9. Hafta
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 11. Hafta
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nesrin Gerçek
Editor
13/01/2019 11:10

Yazınızı okurken o günlere geri gittim sanki 🙂