Ana Sayfa Anne Psikolojisi Sevgili Yabancı, Lütfen Bebeğime Dokunma

Sevgili Yabancı, Lütfen Bebeğime Dokunma

786
4

Annelerin korkulu rüyası, mikroplar… Evet bebeğiniz kesinlikle çok sevimli ve insanlar onu “sadece” sevmek istiyor. Ancak bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan yavrunuz için risk alabilme şansına sahip değilsiniz… Ve bu nedenle biz anneler, “sevgili yabancı, lütfen bebeğime dokunma!” diyoruz.

lütfen bebeğime dokunma, Sevgili Yabancı, Lütfen Bebeğime Dokunma, Tatlı Bir Telaş

Bu yazıyı okuyup bana hak verenler olacağı gibi, bizim gibilerin gereksiz yere titizlik gösterdiğini düşünenlerde olacaktır, bunu biliyorum. Çünkü bir buçuk yıllık annelik deneyimim sırasında pek çoğu ile karşılaştım.

Aslında genel olarak insanlardan beklediğim şey, sadece saygı. Ben nasıl ki, kimin bebeğini nasıl ve ne şekilde yetiştirdiğine karışmıyorsam, insanların da bana bu şekilde yaklaşmasını bekliyorum. Çok mu şey istiyorum?

Birde bu yaklaşımların aile büyüklerinden gelen haklı(!) tarafları var.

  • Sakınan göze çöp batar.
  • Mikropla tanışmayan bebek, hastalandığında daha zor iyileşir gibi…

Onları da anlıyorum ama, belki o zamanlar mikroplar, bu kadar mikrop değildi? 🙂

Dünyanın en korunaklı ve hijyenik yerinden, dünya gibi bir yere gözünü açan el kadar bebeğin yüzünü uçuklu ağzıyla öpmeye çalışan sevgili teyzeye mi, bozuk paraya ya da direksiyona dokunmuş ellerini yıkamadan bebeğin eline (ki oral dönemde olan bebek saniyeler içinde o eli ağzına götürecek) dokunmaya çalışan uzaktan akrabaya mı, parkta hunharca kirlenmiş ama bir taraftan da bebeğime dokunmaya çalışan çocuğunu uyarmayan ebeveyne mi, yoksa halka açık bir mekanda “ah ne sevimli” diyerek makas alma sevdasına düşen yabancıya mı kızmalıyım, bilemiyorum!

Neden bunun böyle olmaması gerektiğini anlatmak zorundayız ve neden anlatırken suç işlemiş gibi üzülüyoruz.

“Lütfen bebeğime dokunma” diyebilmek için neden bu eziyet…

Sen yabancı! Lütfen, benim öpmeye kıyamadığım bebeğime dokunma!

Aslında biz annelerin verdiği belki aşırı(!) tepkiler, savunmasız bebeğini koruma iç güdüsü ile doğuyor ve bence kesinlikle saygıyı hak ediyor…

Peki özellikle tanımadığımız biri bebeğimize uzanıp, dokunmak istediğinde tepkimiz ya da tavrımız nasıl olmalı? Biliyorum, sizde benim gibi çoğu kez hazırlıksız yakalanıyorsunuz. O halde aşağıdaki yöntemlere buyurun…

Nazik Ama Kararlı Olun

Bu sizin çocuğunuzdur, insanlar bebeğinizin ellerine, ayaklarına veya yüzüne dokunmanın büyük bir sorun olduğunu düşünmese bile, bu durum sizi rahatsız ediyorsa, konuşun!

Dürüst bir şekilde,“Mikroplar için biraz endişeliyim, bu yüzden bakmanı tercih ederim ama lütfen dokunma” gibi bir şeyler söylemeyi deneyebilirsiniz.

Tabi bunu gülümseyerek söylemek karşıdaki kişiye kaba biri olmadığınızı gösterecektir. Kaba değil, sadece koruyucu bir anne! Ama yabancı dokunmaya devam ederse daha sert olabilirsiniz.

Örneğin; “Çocuğuma dokunulmasından hoşlanmıyorum, bu yüzden lütfen yapma.”

lütfen bebeğime dokunma, Sevgili Yabancı, Lütfen Bebeğime Dokunma, Tatlı Bir Telaş

Bebeği Suçlayın

İnsanlara küçük çocuğunuzun yabancılara iyi tepki vermediğini söyleyebilirsiniz.

“Tanımadığı bir kişi ona dokunduğunda ağlıyor, huzursuz oluyor”, bu kişinin geri çekilmesi için genellikle yeterli olacaktır. Ne de olsa, kimse bebeğin ağlamasını istemeyecektir.

Bir Sağlık Problemi Üretin

Ne yazık ki benim en çok kullandığım yöntem bu! Bebeğime dokunmasını istemediğim kişi ya da çocuklara “Alerjisi var, dokunursanız yüzü kabaracak” diyorum.

Çoğu zaman etkili oluyor.

Tampon Görevi Görün

Bazı zamanlarda bebeğinize dokunmak isteyen bir yetişkin değil, başka bir çocuk olabilir. Eğer yine mikroplar için endişe duyuyorsanız, diğer çocuğu kırmayacak şekilde arada tampon görevi yapmalısınız.

Parktaysanız bebeğinizi kucağınıza alıp gezdirebilir, bebek arabasındaysanız arabayı dolaştırabilir ya da bir restorandaysanız mama sandalyesini eşiniz ile aranıza koyarak durumu engellemeye çalışabilirsiniz.

Dokunmak ve sevmek isteme durumu başka çocuklar tarafından talep edildiğinde, idare etme daha zor olabilir.

Lütfen Bebeğime Dokunma Rozeti 

Bir yurt dışı sitesinde durumdan muzdarip bir annenin ürettiği ve bebek arabasına ya da oto koltuğuna takılabilen rozetlerde “Bebeğime dokunmadan önce lütfen ellerini yıka” yazıyor. Gördüğümde bana çok mantıklı gelmişti. Kişinin bebeğe dokunmadan önce, en azından bir kez daha düşünmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

lütfen bebeğime dokunma, Sevgili Yabancı, Lütfen Bebeğime Dokunma, Tatlı Bir Telaş

Ülkemizde özellikle henüz “anne” olmayan insanların bir kısmı ya da daha eskiler tarafından bu tip korumacılığa gereksiz ya da ayıp olguları ile bakılıyor. Belki bizlerde anne olmadan önce bu kadar hassas değildik ve anne olunca anladık ama lütfen biraz anlayış gösterin, buna ihtiyacımız var…

Bu bir iç döküş yazısıdır, sürçülisan ettiysem affola.

Sevgilerimle…

Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Yazımız için BURAYA tıklayınız.

Önceki İçerikÇocuğuma İnek Sütü Vermeli miyim ?
Sonraki İçerikBebek ve Çocuklarda Ateş
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Elif Deniz Akdere
24/02/2019 21:23

Yeni dogan bebek icin bu yaziya ozellikle katiliyorum.belli bir yas ve aydan sonra tabiki mumkun olmuyor zaten korumak ancak yenidogan ekstra bir ozenle korunmali…