Ana Sayfa Gebelik Günlüğü Kader’in Gebelik Günlüğü 22. Hafta

Kader’in Gebelik Günlüğü 22. Hafta

501
0

Kader’in Gebelik Günlüğü 22. Hafta! Bu haftamızın önemli gelişmesi Detaylı Ultrason.

Detaylı Ultrason

Gebeliğin 20-22. haftaları arasında bir Perinatoloji uzmanı tarafından yapılan kapsamlı ultrason muayenesidir. Muayene sırasında gebenin ve bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinilmesi, fetal anormalliklerin erken teşhis edilmesi, kromozomal anormalliklerin taranması, düşük ve ölü doğumların engellenmesi, erken doğumun önceden anlaşılıp önüne geçilmesi gibi gebeliğin takibini yönetebilmek için önemli bir taramadır.

Bizde uygun haftada olduğumuz için detaylı ultrason muayenemizi olduk bugün. Diğer muayenelerden ne farkı var? Öncelikle 40 dakikaya kadar süren bir ultrason taraması idi, bebeğimizin ayak parmaklarını bile tek tek sayabildik 🙂 Tek kelime ile mükemmel bir deneyimdi. Perinatolog “aa bu kız aynı babası” diye ciddi ciddi benzetmeler yaptı. Bakalım haklı çıkacak mı? Bu muayenede daha net görüntülerin alınabilmesi için probun biraz daha bastırılması gerekiyordu herhalde ki diğer muayenelere göre bir miktar canım acıdı.

İlke Duru’nun ilk 4 boyutlu ultrason fotoğrafını alabildik. Kafasını koluna yaslamış keyifteydi bizimki. Burnu, yumuk gözleri, minik dudakları… Hayatımın en güzel filmini ağzım kulaklarımda, göz pınarlarımda yaşlarla ve kalbim yerinden çıkacak şekilde izledim. İçimde bir can taşıyorum. Annelik ne mucizevi, ne ulvi bir şey!…

22. Hafta, Kader’in Gebelik Günlüğü 22. Hafta, Tatlı Bir Telaş

İlke Duru Gelişim

22. Hafta verilerine göre bebeğim 29 cm uzunluğunda ve 540 gram ağırlığında. Gelişim eğrisinin bir kaç gün önünde seyrediyor. İyice hareketlenmiş durumda, eller ve ayaklar sürekli parti halinde. (Bazen uygunsuz bir yerde yediğim tekmelere karşı yüzümde beliren koca gülümseme ile dikkat çektiğimi fark ediyorum) Özellikle ben hareketsiz kaldığım zamanlar daha bir aktif olduğunu fark ediyorum. Bunun sebebi ise anne hareket halinde iken oluşan sarsıntı ile bebeğin genelde uykuda olması ve anne hareketsiz kalınca ise uyanması olarak gösteriliyor. Muhtemel ki bebeklerin doğduğunda pışpışlanarak uykuya daha rahat dalabilmesi. (Bebeğim ile ilgili yapmayacağım dediğim şeyler arasında sallama da var ancak büyük konuşmuyor ve haddimi bilerek zaman gösterecek diyorum)

Bebeğimizin bu hafta itibariyle, dokunma, işitme, tat alma ve görme gibi duyuları gelişiyor. (Örneğin bir ultrason görüntüsünde onu göbek bağına tutunmuş bir şekilde yakalayabilmeniz olağan) Göz kapakları kapalı oluğu halde aydınlık ve karanlığı ayırt edebiliyor, her şeyi duyabiliyor. Sesinizi, müziği, kalp atışlarınızı, mide gurultularınızı!… Ve tabii ki annenin tattığı her şeyi tadıyor. (Öyleyse ıspanak ve pırasa lütfen)

Neler Hissediyorum?

  • Canlanma
  • Daha fazla hamilelik hissi.
  • Gece bacak krampları ve gündüz üst sırt ağrısı.
  • Ayak şişmesi. (Eğitim haftasıydı ve tüm gün ayaktaydım, ilk kez ayaklarım böyle şişti, ayakları yukarıya doğru kaldırma yöntemi şişlikleri aldı. Tabii ki bin zahmet eve gelebilince)
  • Linea Nigra oluşumu!

Linea Nigra Nedir?

Gebeliğin 4. ve 5. aylarında ciltteki melanin pigmentinin artması ile oluşan ve göbek deliğinden kasıklara doğru uzanan koyu renkli çizgiye denir. Koyu renkli cilde sahip olanlarda daha sık görülür. Doğum sonrası normale dönen hormonlar sonrası geçer ya da silik bir çizgi olarak kalabilir.

  • Göbek deliğinin dışarı doğru çıkması.
  • +5 kilo 🙂 (Yaşasın büyüyen dünya!)

Her gebeliğin ve her gebe kadının birbirinden farklı olduğunu lütfen unutmayın. Yazdığım şeyler referans olabilir ancak ölçü değildir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz. Mutlu gebelikler 🙂

www.tatlibirtelas.com Instagram Hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 20 & 21 Haftalar
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 23. ve 24. Haftalar
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments