Ana Sayfa Gebelik Günlüğü Kader’in Gebelik Günlüğü 20 & 21 Haftalar

Kader’in Gebelik Günlüğü 20 & 21 Haftalar

323
0

Herkese merhaba, gebelik günlüğümüz 20. ve 21. Haftaları yazıyor… Geçtiğimiz hafta yorucu bir eğitim haftasıydı ve ben gün başında bulduğum o enerjiyi gün sonunda kaybediyordum ne yazık ki. Tempolu bir iş, uzun iş-ev yolculuğu ve gece bacak krampları, gündüz sırtımın üst bölgesindeki o ağrı! Bir süredir inanılmaz bir şekilde rahatsızlık veriyor. Bunlardan kaynaklıdır ki geçen hafta için bir yazı yazmayı beceremedim. Zaten bu hafta ile birbirine de benziyorlar 🙂

Gebelik Günlüğü 20, Kader’in Gebelik Günlüğü 20 & 21 Haftalar, Tatlı Bir Telaş

20. Hafta

Görüldüğü üzere büyüyorum. Kıyafetlerim artık olmuyor ve bu durum zaman zaman kederlenmeme sebep oluyor. Bol su tüketip, sağlıklı besleniyorum ve sürekli hareket halindeyim. Bu noktada “yarasın bebeğime” demekten başka bir kaçış yolu bulamıyorum. Kilolar verilir 🙂 Umarım.

İlke Duru bu hafta bir muz büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık 17 cm ve 300 gram ağırlığında. Hala rahim içerisinde rahatlıkla hareket edebileceği alana sahip olduğu için,inanılmaz hareketli. Zamanla bu alan küçülecek ve hareketler daha az ama daha etkili olacak. Bu minik ayak tekmelerine o kadar hayran kalıyorum ki, her defasında bir an durup gülümsüyor ve ona dokunuyorum. (Ders sırasında bu durum pek hoş olmuyor)

21. Hafta

Bugün tetanoz aşısının 1. dozu yapıldı. İçimde böyle bir baygınlık hissi var, ondan mıdır bilmiyorum, sabahtan beri İlke Duru’nun hareket sıklığı eskisinden daha az. Endişeleniyorum ama evham yaptığımın da farkındayım. Artık kızımın hareketleri en büyük gündemim. Yolun da diğer yarısına geçtiğim için gün be gün artan bir özlem, hasret ve kavuşma isteği ile tutuşuyorum. İnşallah zamanında ve sağlıkla gelir miniğim.

Yakın bir tarihte detaylı ultrason randevumuz var. Bunun için başka bir hastanede iyi bir Perinatolog bulduk.

“Perinatoloji, gebelik dönemi esnasında hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Yurtdışında kadın hastalıkları ve doğum uzmalığı üzerine yapılan bir üst ihtisastır. Amaç gebelik dönemindeki riskli durumları belirlemek ve buna göre gebelik takibini ve gerekli tedaviyi planlamaktır.”

Umarım her şey yolundadır.

(Taşındığımız için hastanemizi ve dolayısı ile doktorumuzu değiştirmek zorunda kaldık ve iki haftadır farklı doktorlara görünüyorum ama henüz içime sinen biri olmadı. Işık Bey’den sonra resmen doktor beğenemez oldum, bu konuya da ayrıca üzülmekteyim.)

İlke Duru bu hafta bir nar büyüklüğüne ulaştı. Kıkırdak dokuları artık kemiğe dönüşmeye başladığı için tekmeleri daha eş güdümlü. (Amniyotik sıvı her gün ne yediğimize göre değiştiği için bebeğimizin neyi yemesini ve sevmesini istiyorsak onu tüketebiliriz.) Kolları ve bacakları doğru oranlarını bulmuş ve beyni hızla gelişiyor.

Gelecek hafta görüşmek üzere.

Gebelik günlüğümün tamamına ulaşabilmek için BURAYA,

İnstagram hesabımıza ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Her gebeliğin ve her gebe kadının birbirinden farklı olduğunu lütfen unutmayın. Yazdığım şeyler referans olabilir ancak ölçü değildir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz. Mutlu gebelikler 🙂

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 19. Hafta
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 22. Hafta
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments