Ana Sayfa Hamilelik ve Doğum Hamilelikte Emzirme – Tandem Emzirme

Hamilelikte Emzirme – Tandem Emzirme

808
0

Bir bebek bekliyor ve büyük çocuğunuzu emzirmeye devam ediyorsanız,aklınızdan geçen birçok soru olabilir. Anneler hamileyken emzirebilir; bazıları doğumdan sonra hem yeni bebeklerini, hem de büyük çocuklarını emzirir. Bu düzenlemeye “Tandem Emzirme” denilir.

hamilelikte emzirme, Hamilelikte Emzirme – Tandem Emzirme, Tatlı Bir Telaş

Hamilelikte Emzirme Güvenli midir ?

Sahip olduğunuz endişe,doğmamış bebeğinizin sağlığıdır.Normal bir hamilelikte emzirmeye devam etmenin, doğmamış çocuğunuzu gerekli besin maddelerinden mahrum bırakacağını düşünüyorsunuz ancak, bu konuya dair bir kanıt olmadığını bilmek sizin için güven verici olabilir. Bir diğer tipik endişe ise,emzirme sırasında meme uyarımı ile salınan hormonun (oksitosin) erken doğum eylemini tetikleyebilmesidir. Bununla birlikte normal bir gebelikte, düşükle emzirme arasında bir bağlantıya rastlanmamıştır. Bu sebeple biraz rahatlayabilirsiniz!

Araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda, normal hamilelik sırasında emzirmenin güvenli olduğu,anne karnındaki bebeğin ve emen bebeğin sağlıkları ve gelişimi ile ilgili eksi bir durum olmadığı sonucuna varmışlardır. Emzirmeyi üstlenmek anne için “kişisel” bir karardır. Ancak yüksek riskli ve düşük tehlikesi olan gebelikler için “Tandem Emzirme” seçeneği, mutlaka uzman bir  doktorun onayı ile yapılmalıdır.

Hamilelikte Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Gebeliğinizde düşük tehlikesi yaşıyor ya da riskli bir gebeliğiniz varsa hamilelikte emzirme önerilmez.
  • Hamilelikte emzirme daha fazla kalori alınmasını gerektirir. Bu sebeple doktorunuz ve diyetisyeniniz ile temasta olup uygun bir beslenme listesi edinmelisiniz.
  • Hamilelikte emzirme; halsizlik,baygınlık ve meme ucu problemlerine yol açabilir.
  • 4. ve 5. aylarda kolostrum üretimi ile birlikte süt miktarındaki azalma çocuğunuzun kendi kendine sütten kesilmesine neden olabilir ancak bazı bebekler bu durumu önemsemeyebilir.

Süt Temini ve Kolostrum

Hamile iken emzirmede 4. ve 5. aylara kadar süt üretiminde bir sıkıntı olmazken, bu aylarda süt kolostruma dönüşeceği için miktar olarak azalacak ve tadında değişiklikler olacaktır. Ancak çoğu bebek hala emmeye devam edecektir.

Araştırmalara göre hamilelik sırasında emzirme yeni doğmuş bebeği kolostrumundan mahrum etmeyecektir. Anne ne kadar sık ​​ya da uzun sürerse emzirirse emzirsin, yeni doğmuş bebek için doğumdan sonra kolostrum hala mevcut olacaktır. Hamileliği koruyan hormonlar anne sütünde bulunur, ancak bunlar emzirilen çocuğa zararlı değildir.

Süt miktarındaki azalış sebebi ile emzirilen bebeğin kilo alımı takip edilmeli ve yaşına uygun şekilde takviye besinler alması gereklidir.

Çevre Baskısı ile Başa Çıkmak

Hamilelik ve emzirme, duygusal olarak zor bir zaman dilimi olabilir. Özellikle aile ve çevrenin büyük bebeğinizi emzirmenizin daha doğmamış bebeğinize zarar verdiği ya da büyüğünü sütten kesmeniz gerektiği konusundaki üzerlerine vazife konuşmaları bu dönemde sizi yıpratabilir. Bu gibi durumlarda sakin kalıp hamilelik sırasında emzirmenin önemi hakkında konuşmak ve gerekli bilgiyi vermek,anlamalarına ve kabul etmelerine yarayacaktır.

Bu dönemde çevrenizde konu hakkında bilgili ve sizi destekleyen kişilerin olmasında da fayda var.

Yazımızın da kaynağı olan “La Leche League International” ve “La Leche League Türkiye” Emzirme Bilgi ve Destek Platformları sizin için faydalı olacaktır.

Ayrıca Facebook üzerinden Emziren Hamileler – Tandem Emzirme grubuna üye olabilir, sizinle aynı süreçlerden geçen annelerin tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz.

Tandem Emzirme

Doğum gerçekleştikten sonra da büyük çocuğunuzu emzirmeye devam ettirmeniz durumuna Tandem Emzirme denilir. Tandem Emziren annelerin geneli bu durumun,büyük çocukların yeni doğan kardeşlerini daha çabuk kabul etmelerini ve kardeşler arası paylaşım duygusunu çok erken kazandırdığını söylüyor. Tandem Emzirme ayrıca kardeşler arası özel bir bağ kurabilir.

Tandem Emzirmenin Duygusal Yanı

Tandem Emzirme anne için büyük bir kararlılıktır ve bu dönemde duygular çok yoğun yaşanır. Kimi anneye göre bu durum çok zor,kimi anneye göre ise büyülü bir yolculuktur. Bu nedenle annenin bu kararı bağımsız olarak vermesi ve yine kendisinin yönetmesi gerekmektedir.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi,gebelik komplikasyonları bu düzenlemeye uygun değil ise veya anne artık bu durumdan rahatsızlık ya da acı duyuyorsa büyük çocuğun emzirilmeden kesilmesi uygun olabilir. Lütfen gebelik takiplerinizi aksatmayın ve mutlaka uzman görüşlerden faydalanın.

Sevgiler

Hamilelik ve Doğum ile İlgili Tüm Yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

KaynakBREASTFEEDING DURING PREGNANCY AND TANDEM NURSING
Önceki İçerikBebeklerde Diş Çıkarma
Sonraki İçerikTortikollis (Tortikolis) – Eğri Boyun Nedir
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments