Ana Sayfa Sağlık Coğrafik Dil Nedir

Coğrafik Dil Nedir

4594
2

Bu yazımda belki de bir çoğumuzun adını ilk defa duyduğu bir durumdan bahsedeceğim size: Coğrafik Dil nedir? Bir çok uzman hastalık olarak nitelendirmediği için yazımı ‘durum’ olarak tarif etmeye çalışacağım. Harita Dil olarak da ifade edilen Coğrafik dil, değişik görünmesine rağmen tamamen zararsızdır ve nüfusun ortalama % 2’sinde görünür.

Coğrafik Dil Nedir?

Dilimize pürüzlü görüntüyü veren, dilin üst  ve yan taraflarında yer alarak içerisinde tat tomurcuklarını bulunduran kısımlarına papilla denir. Dilin bazı bölümdeki papillaların yok olmasıyla birlikte dilde çizgi ve şekiller oluşur. Dil üzerinde oluşan bu şekillerin haritaya benzemesi sebebiyle, bu duruma Coğrafik Dil adı verilmektedir. Harita Dil ya da tıbbi ismiyle Migratory Glossitis olarak da bilinmektedir.

Bebeklerde, çocuklarda hatta yetişkinlerde de görünen coğrafik dil, genellikle ağrı yapmaz. Kalıcı olabilmesine rağmen zararsızdır. Dildeki lekeler genellikle dilin ucunda, arkasında ve yanlarında görünür. Bazı durumlarda dilin alt kısmına kadar ulaşırlar.

Coğrafik Dil Nedir, Coğrafik Dil Nedir, Tatlı Bir Telaş

Coğrafik Dilin Belirtileri Nelerdir?

Dilin üstünde veya yanında düz, kırmızı, düzensiz şekilli yamalar (lezyonlar) vardır. Genellikle aniden ortaya çıkar. Çocuğun dilindeki görünüm dışında huzursuzluk, ağrı gibi belirtiler gözükmez. Coğrafi dil günler, aylar veya yıllar boyunca devam edebilir. Sorun genellikle kendi kendine çözülür, ancak daha sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Coğrafik Dilin Nedeni Nedir?

İlk kez 1830’larda rapor edilen Coğrafik dilin bilinen herhangi bir nedeni yoktur. Duygusal stres, psikolojik faktörler, alışkanlıklar, alerji, diyabet ve hormonal rahatsızlıklar gibi olası nedenlerle olabileceği tahmin ediliyor. Ancak, bu faktörlerin hiçbiri kesin olarak coğrafi dille ilişkilendirilmemiştir. Coğrafik dil ile sedef hastalığı (cilt hastalığı) arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Bazı uzmanlar coğrafik dili sedef hastalığının oral bir şekli olarak kabul eder.

Coğrafik Dil Nedir, Coğrafik Dil Nedir, Tatlı Bir Telaş

Coğrafik Dil Nedir Tedavisi Nasıldır?

Sebebi net olarak bilinmeyen coğrafik dilin şimdilik bilinen bir tedavisi yoktur. Doktorlar genelde, daha fazla tahrişe ve rahatsızlık hissine neden olabilecek şeylerden kaçınmayı önerirler. Ayrıca uzmanlar, çocuğunuzun dişlerini yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayarak ağız sağlığına dikkat etmenizi önerirler. Daha küçük çocukların ya da bebeklerin ağzını temizlemek için steril gazlı bez de kullanılabilinir. Diğer bir önlem ise, çocuğunuzun yediği yemekleri takip etmektir. Kivi, muz, kavun, ceviz, sirke ve domates gibi bazı yiyecekler harita dil görülme olasılığını arttırır.

Özetle şunu söyleyebiliriz, coğrafik dil iyi huylu bir durumdur. Çocuğunuzun sağlığı için bir tehdit oluşturmaz, uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz veya büyük sağlık sorunları riskini arttırmaz.

Sevgilerimle..

Diğer yazılarıma ulaşmak isterseniz BURAYA,

Bize instagram üzerinden ulaşmak isterseniz BURAYA tıklayınız.

Önceki İçerik3-4 Yaş Çocuk Oyunları
Sonraki İçerikKalpte Üfürüm Nedir?
Yaratıcı Drama Öğretmeni. İki çocuk annesi. Hayat felsefesi, "faydacı" değil "faydalı" olabilmek. En büyük hedefi, hayata ve topluma iyi çocuklar sunabilmek.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments