Ana Sayfa Bebek & Çocuk 3-4 Yaş Çocuk Oyunları

3-4 Yaş Çocuk Oyunları

1397
0

Başlığımızda 3-4 Yaş Çocuk Oyunları diye belirtsek de bu  oyunları  2-3 ya da 4 yaş üstü çocuklarla da oynayabilirsiniz. Her çocuğun ilgi ve beceri alanları bu yaş gruplarında değişiklik göstermektedir.

Çocuğunuzun sevdiği oyunları bizlerle paylaşmanız bizi çok mutlu eder. Şimdiden iyi eğlenceler…

1. En Hafif Yarış Arabası Oyunu

3-4 Yaş Çocuk Oyunları listesinin ilk oyunu, En Hafif Yarış Arabası Oyunu. Eğer çocuğunuzla ikiniz oynuyorsanız, bir kağıda araba resmi çizin. İki adet araba yapın biri sizin biri çocuğunuzun olsun. Arabaları çocuğunuzun istediği renge boyayın. Daha sonra yere yarış pistinizi yapın. İsterseniz bant yardımıyla başlama ve bitiş çizgisi yapın, isterseniz herhangi bir objeyi kullanın. Başlama çizgisine iki arabayı da yerleştirin. Ellerinizi kullanmayın. Üfleyerek arabaları bitiş noktasına kadar götürün. Bitişe önce gelen kazanır.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

2. Patates Baskısı

Çocukluğumuzun oyunlarından, birçoğumuz biliyor ama biz yine de anlatalım. Patatesi ortadan ikiye kesiyoruruz. Bıçak yardımıyla iç kısımlarına şekiller kazıyoruz. Bundan sonrasını çocuklarımıza devrediyoruz. Sulu boya fırçasıyla bu yüzeyleri boyuyoruz ve kağıda bastırıyoruz. Şekillerin kağıda çıkmasını sağlıyoruz. Suya batırıp temizleyip daha farklı renklerle de baskı yapmaya devam edebiliriz.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

3. Noktadan Noktaya Çalışması

Bir kağıda noktalar çizerek ya da varsa sticker kullanarak belirli bir şekil çiziyoruz ya da serbest bir şekil çiziyoruz. Çocuğumuzdan bu noktaları birleştirmesini istiyoruz. Sayıları öğrendiyse noktalar yerine rakamları da yazabilirsiniz. Rakamların sırasına göre birbirine bağlayarak gizlenmiş şekli ortaya çıkaracaktır. Daha küçükler için sadece noktaların aralarını çizmeleri bile yeterlidir.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

4. Eşleştirme Oyunu

Evdeki kapaklı kavanoz, saklama kapları ve şişelerle oynanan bir oyundur. Çeşitli boyut ve şekillerdeki bütün kapların kapaklarını çıkarıp karışık bir biçimde masaya koyun. Çocuklarınızdan hangi kapağın hangi kaba ait olduğunu bulmasını isteyin. Kapatıp açarak deneyeceklerdir.

Hazır kavanozlar aşağı inmişken bu oyundan sıkılan çocuğunuza içine koyulabilecek ufak tefek malzemeler verin. Çocuklar bir kavanozdan diğerine boşaltıp doldurma oyununu çok severler. Siz de bu arada soğutmadan bir kahvenizi veya çayınızı rahatlıkla içebilirsiniz!

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

5. Sürpriz Oyuncak

Çocuklar eğer veriyorsanız sürpriz yumurtalara bayılırlar. Hatta çikolatasını bırakıp doğrudan oyuncağına yönelen çocuklar da var. Kim sürprizi sevmez ki! Oyun hamurları ile bu sürprizleri daha çok yapabiliriz. Hamurların içlerine küçük oyuncaklar yerleştirip yuvarlak bir şekilde kapatın. Hamurun içinden oyuncakları çıkarmak çocuklar için çok eğlenceli olacaktır. Sonra aynı sürprizleri sizin için kendileri hazırlayacaklardır. Şaşırmayı unutmayın 😉

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

6. Kağıt Yırtma Oyunu

Bu hafta eviniz çok dağılmadıysa ve evi kirletme özgürlüğünün zamanı geldiyse eski gazeteleri ya da müsvette kağıtlarınızı çıkarın. Çocuklar yırtsın, havalara atsın, dans etsin, aralarında koştursun… Havaların ısınmasına az kaldı evde enerji atmalarına biraz daha katlanmalıyız değil mi? Evinizde küçük süpürge ve faraş varsa süpürme işini de onlara verebilirsiniz. Ortaya bir poşet koyun, yırtılan kağıtları kendileri toplasınlar. Toplamayı reddeden çocuğa rakip olun kim daha çok toplayacak diyerek dolaylı yoldan size yardım etmesini sağlayın. Ya da bırakalım dinlensin.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

7. Oyuncak Banyosu

Lavabo, küvet ya da bir leğenin içine ılık su doldurun. Şampuan ya da banyo köpüğü ile köpürtün. Yıkanabilir oyuncaklarını verin ister onları yıkasın, isterse yüzdürsün. Yaratıcılığını geliştirmek için oyuncaklarına göre bir hikaye çıkarabilirsiniz. Balık ağına yakalanan balıkları kurtaran bir kahraman oyuncak, banyo yapan bebeğin suyun içine düşen oyuncakları bulması, baloncukları tek bir tarafa toplamaya çalışan oyuncaklar gibi birçok hikaye bulabilirsiniz.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

8. Montessori Yöntemi İle Sayı Sayma

3-4 Yaş Çocuk Oyunları listesinde Montessori Yöntemi ile Sayı Sayma Oyunu…

55 Adet fasülye ve 10 adet küçük kağıt ile oynanır. Sayıları saymaya başlamış çocuklar için geliştirici bir oyundur. 1 den 10 a kadar olan rakamları tek tek kağıtlara yazın. Sırasıyla yanyana dizin. Her kağıdın altına sayısı kadar fasülye koyun. 5 rakamının altına 5 adet fasülye gibi. Fasülyeleri de altalta dizilecek şekilde koyun.

Çocuğunuz kendisi yaptığında ve en son 10 rakamına geldiğinde elinde fazla kalırsa ya da eksik gelirse yanlış yaptığını anlayacak ve baştan sayacaktır. Bu yöntem ile sağlama yapmayı öğreneceklerdir. Ayrıca sayıları görsel hafızalarına da kazımış olacaklardır.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

9. Dans Eden Kuru Üzümler

Dolaplarımızda uzun bir süredir bekleyen kuru üzümleri amacı dışında da olsa değerlendirmenin zamanı geldi. 5-10 adet üzümü harcamak kimseyi üzmeyecektir en azından.

Soda, gazoz gibi gazlı bir içecekle dolu cam bir bardağa çocuklarınızın kuru üzümleri atmasını isteyin. Çoçuklar için bir oyun değil ama deneyim olan bir çalışmadır. Üzümlerin etrafında baloncuklar oluşacak ve hareket edeceklerdir. Deney yapmayı seven çocuklar için güzel bir başlangıç olabilir.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

10. Voleybalon Oyunu

Bu oyun da diğer birçok çocuk oyununda olduğu gibi iki kişi ya da grupla oynanabilir. Yere küçük bir voleybol sahası yapın. File için minderleri de kullanabilirsiniz. Top için de balon kullanılacak. Oyun oturularak oynanıyor. Ancak yerinde duramayanlara bu kural işlemez tabi. Amaç balonu yere düşürmemek. Biraz daha ileri yaşlarla oynandığında amaç balonu karşı tarafın yerine değdirmek olacaktır.

3-4 Yaş Çocuk Oyunları, 3-4 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

İyi eğlenceler…

Diğer oyun listeleri için BURAYA tıklayınız.

Instagram sayfamızı zıyaret etmek için BURAYA tıklayınız.

 

Önceki İçerikCinsiyet Tahmin Etme Yöntemleri
Sonraki İçerikCoğrafik Dil Nedir
Bir göçmen anne. Çocukluğundan beri hep psikoloji kitapları okudu. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye'den mezun oldu. Istanbul İşleme Enstitüsü İçerik Editörlüğü ve Blog Yazarlığı eğitimi aldı. Anne olduktan sonra İngiltere'ye göç etti. Eşi ve 2016 doğumlu kızıyla yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Yazmak, araştırmak, üretmek ve paylaşmak ailesinden sonra en büyük mutluluk kaynağı.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments