Ana Sayfa Bebek & Çocuk Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem

225
0

Hepimiz çocuklarımızın entelektüel ve yaratıcı potansiyellerine ulaşmalarını, öğrenmeyi ve okumayı sevmelerini istiyoruz. Çocuklarımızın akademik becerilerinin iyi olmasının, hayatlarının geri kalanında büyük avantajlar sağlayacağına şüphe yok. Ama daha da önemlisi, çocuğumuzun doğal merakını ve keşif sevgisini koruyabilirsek, öğrenmek onlar için yaşam boyu keyif alacakları bir şey olarak kalacaktır. Bu sebeple biz ebeveynler olarak çocuklarımızın temelde zeka gelişimine destek olabiliriz. İşte çocuğunuzun zekasını arttırmak için 5 basit yöntem!

1. Sözel ve Dil Zekasını Geliştirmek İçin Kitap Okuyun

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak, Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem, Tatlı Bir Telaş

Dilsel zeka, sözcükleri ve dili kullanarak bilgiyi işleme yeteneğidir.

Görüntü işleme veya konuşmaya kıyasla, okuma daha zordur. Okuduğumuzda, inşa ve hayal etmemiz gerekir. Okumak, iletişim için gerekli olan dili geliştirmek ve günlük yaşamın görevlerini yerine getirmek için değil, aynı zamanda aklımızı diri tutmak için de çok önemlidir.

Erken okumaya başlamak, çocuğunuzun okuryazarlığının gelişmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşamında çok önemli olan bilişsel yeteneklerinin de gelişmesini sağlar.

Okumaya erken başlama, ömür boyu okuryazarlık deneyiminin öngörülmesinde önemlidir.

Konuşmaya ve okumaya yeni başlayan küçük çocuklarınız varsa, kelime dağarcığını genişletmek için her gün onlarla birlikte kitap okuyun.  Kitap okuduğunuzda, açıkça belirli kelimelere vurgu yapın. Daha büyük çocuklar için, kelime dağarcığını ve hayal gücünü genişletmek için hikaye anlatımından faydalanın. Bu, soyut kavramları daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

2. Mekansal Zekayı Geliştirmek için Bloklarla Oynayın

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak, Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem, Tatlı Bir Telaş

Bulmacalar, bloklar, hafıza oyunları, el sanatları, oyuncak figürler – bunlar her çocuğun büyümesinde etkili önemli araçlardır. Çocuğunuza okul öncesi dönemde bu araçlarla oynamaları için bolca zaman ve alan verin. Blok çocuğunuza çoklu öğrenme fırsatları sağladığı için özellikle önemlidir.

Çocuklar bloklar ile oynarken, mekansal farkındalığı keşfeder ve mekansal zekasını geliştirir. Mekansal zeka, aklınızdaki fotoğrafları hayal edebilme yeteneğidir. Çocuklar blokların nasıl yığılacağına karar verirken, (altında, üstünde veya dikey olarak ) mekansal zekalarını kullanırlar.

Araştırmalar, mekansal becerilerin geliştirilmesinin daha sonra fen, teknoloji, geometri ve matematik konularında öğrenebilmeyi desteklediğini göstermiştir.

Mekansal ilişkilerin görselleştirilmesi küçük çocukların da aritmetik yeteneklerinin artmasını sağlamaktadır.

3. Akışkan Zekasını Geliştirmek İçin Matematik ve Fiziksel Egzersiz Yapın

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak, Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem, Tatlı Bir Telaş

Akışkan Zeka: İnsanların problemleri mantık yürüterek çözme kapasitesine denir.

Soyut düşünmek, akıl yürütmek, problemleri çözmek sıvı zeka olarak bilinir. Ancak genel olarak, yeni bir durumla karşılaştığımızda akışkan zekamızı kullanırız.

Akışkan zeka öğretilebilir mi? Evet! Küçük çocuklara nesneler arasındaki ilişkiyi gösterebilmek için somut örnekler kullanarak öğretmeye başlayabilirsiniz.

Çocuğunuza bir kare ile bir dikdörtgen arasındaki farkı öğretmek istiyorsanız, ona gerçek kare ve dikdörtgen nesneler gösterin. Farkı hissetmek için nesneleri görmelerini ve dokunmalarını sağlayın.

Çocuğa ‘2’ sayısını basitçe yazmak veya göstermek yerine, blok veya oyuncak kullanarak onlara gerçek nesneleri gösterin.

‘3 artı 4 ‘ kavramını göstermek için, 4 oyuncağı bir sıra halinde masanın üzerine yerleştirin, sonra 3 oyuncağı yavaşça ekleyin. Yani akışkan zekasını kullandırın.

Matematiğe erken yaşta başlamanın yanı sıra, araştırmalar ayrıca fiziksel aktivitenin de zeka gelişimine etkisi olduğunu gösteriyor. Çocuğunuzu koşmaya, oyun oynamaya ve fiziksel aktivitesi yüksek sporlara yönlendirin.

4. Onlara İnanın

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak, Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem, Tatlı Bir Telaş

Çocuğunuza inanın, akıllı ve zeki olduklarını ifade edin.

Yapılan bir çalışmada, ilköğretim öğretmenlerinin seçtiği rastgele bir grup öğrenciye akıllı oldukları söylendi. Ancak bu çocuklar için herhangi bir özel test yapılmadı ve sınıfta hiçbir şey değiştirilmedi…

Ancak, okul yılının sonunda, öğretmenler tarafından ‘akıllı’ oldukları söylenen çocukların, sınıf arkadaşlarınınkinden daha yüksek bir ortalama aldıkları gözlendi.

Sözlerinizin ve onlara olan inancınızın ne kadar önemli olduğunu lütfen unutmayın.

5. Çabalarını Övün

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak, Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak İçin 5 Basit Yöntem, Tatlı Bir Telaş

Övgü, nihai sonuç yerine sürece ve taahhüt üzerine odaklandığında çok etkilidir. Çocuğunuzun öğrenme süreci ve çabası, övgülerinizin ana vurgusu olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse;

“Vay be, tam puan aldın, çok zekisin!” yerine,

“Ödevini yapmak için gerçekten zaman ve çaba harcadığını gördüm. Sıkı çalıştığın ve pes etmediğin için seninle gurur duyuyorum! diyerek övgüyü çabaya vermek gerekiyor.

Çocukların öğrenmelerini teşvik etmek için iyi bir cesaretlendirmeye ihtiyaçları vardır. Gerçek öğrenme aktif ve duygusaldır.

Unutmayın ki, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun öğrenmesi üzerinde büyük bir etkiye sahipsiniz. Ve çocuğunuzun zekasını arttırmak için elinizden geleni yapabilirsiniz…

Sevgiler…

Zeka Geliştirici Oyunlar için BURAYA, 

Tüm yazılarımı okumak için BURAYA,

Instagram hesabımıza ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklara Paylaşmayı Öğretmek
Sonraki İçerikYaratıcı Drama, Oyun ve Çocuk
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments