Ana Sayfa Anne Psikolojisi 4 Yaş Çocuklarda Geçiş Dönemleri

4 Yaş Çocuklarda Geçiş Dönemleri

805
0
4 yaş çocuklarda geçiş dönemleri ve etkilerini kolaylaştırmak mümkün!

4 yaş çocuklarda geçiş dönemleri ve yansımalarını kolaylaştırmak biz ebeveynler için her zaman yorucu dönemlerden olacaktır. Bununla birlikte büyümek her bakımdan çok sıkıntılı evreleri kapsıyor. Özellikle bebeklikten itibaren başlayan atak zamanları yani geçiş dönemleri hem ebeveyni hemde çocukları zorlayan dönemler oluyor.

Çocuklarda Geçiş Dönemleri, 4 Yaş Çocuklarda Geçiş Dönemleri, Tatlı Bir Telaş

Geçiş dönemleri sancıları

4 yaş çocuklarda örneğin; 3 yaş tatlılığını ve diğer dönemlere nazaran sakinliğini yeni atlatmış bir adet 4 yaş çocuğunun davranışlarını ele alalım.

Acil olarak yetişmeniz bir yer var ve çocuğunuz ısrarla hazırlanmayı reddediyor.

Giydirmeyi başardınız bu sefer de montunu ve ayakkabılarını giymeyi reddediyor. Defalarca yapması gerekenleri ve aceleniz olduğunu söylediniz ama sizi umursamıyor. Bu durumda ne yaparsınız?

Sabrınızın çok zorlandığı noktalarda sanırım yanından ayrılmak ve yalnız kalabileceğiniz bir noktada sakinleşmeniz en doğrusu olacaktır. Tabi sakin kalmak ve düşünerek bilinçli yaklaşmak büyük sabır isteyen bir durum ama uzun vadeli düşünmek gerekiyor bu gibi durumlarda.

Bu yaş grubundaki çocuklar en çok şimdiki zamanda yaşadıkları için onlar için yetişilmesi gereken yerler ve geciken her olay pek bir anlam taşımaz. Mesela okula giden bir 4 yaş çocuğu okula ne zaman giderse gitsin okulun ve arkadaşlarının orada olacağını düşünür. Henüz zaman ve mekan ilişkilendirmesini yapamadığı için etrafındaki ve hayatındaki her şey onu olduğu gibi bekliyor şeklinde düşünür.

İlgisini çekecek şekilde yaklaşmalı

Deb Ellsworth ve Tina Charney’ in kitaplarında da değindiği bir konu olan okul öncesi dönemi çocuğu ile baş etme yöntemleri ve verilen örneklerden biri;”Bir düdük alıp kapıdan çıkmadan düdüğü çalıp ‘Herkes Gemiye’ diye bağırdı anne”. Çocukların bu ve benzeri hareketli,oyunlu,ilgi uyandıracak her olaya dahil olduğu ve hemen uyguladığı gerçeği gerçekten çok şaşırtıcı ve sanırım her durumda etkili.Her çocuğun rengi başkadır elbette ama oyun onlar için evrensel bir dildir.

İşitmekten çok görmek ve dokunmak bu dönemde önemli

4 yaş çocuklarda geçiş dönemleri devam ederken henüz somut kavramları olmadığı için soyut olarak anlatımlar daha etkili olacaktır. Örneğin; kapıdan çıkma rutininizi şarkılar ve oyunlarla kolaylaştırabilirsiniz. Ona dayatılan değil de bir oyun oynuyor havası yaratmak ilgisini çekecek ve uyum sağlayacaktır. Banyoya girmek istemiyorsa ilgisini çekebilecek bir banyo oyuncağı alınabilir. Normalde yemek yiyor ama sırf oyunu bırakmamak için yemek yemeye gelmiyorsa yemek yarışmaları yada oyunları düzenleyebilirsiniz.

4 yaş çocuklarda geçiş dönemleri ve etkilerini kolaylaştırmak ve yöntemleri yaş grubuna ve dönemsel psikolojisine bağlı olarak durumlarla baş etme yöntemleri geliştirilebilir. Her anne ve çocuk ilişkisi farklıdır ve doğal olarak yaklaşımlar farklıdır ama belirttiğim gibi oyun evrenseldir. Çocuğunuzu tanımak ve sizin de istediğiniz doğrultuda yaklaşmak tamamen sizin tercihinizdir. Her geçiş dönemi gibi bu dönem de geçicidir ve koordine bir şekilde ilerleme ile daha kolay atlatılacaktır.

Sevgiler

Zihinsel Gelişim Sıçramaları yazımız için BURAYA,

10 Zihinsel Gelişim Sıçraması için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikNe Tip Ebeveynsin ?
Sonraki İçerikVentrikülomegaliden Sonra Bebeğim
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyup yarım bıraktım. En sevdiğim şeyler yazmak ve okumak olduğu için devamlı bilgi topluyor ve bu bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bir nevi terapi gibi. 2012 ve 2018 şubat doğumlu 2 erkek çocuk annesiyim. Topladığım,biriktirdiğim ve hala öğrenmeye devam ettiğim tüm bilgileri paylaşmak en büyük amacım.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments