Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

908
0

Geçtiğimiz hafta sperm, yumurta ile tanıştı ve muhtemelen şuan hamilseniz! Döllenme muhtemelen bir kaç gün önce oldu, periyot döneminiz de henüz gelmediği için 3 haftalık gebelik durumda hamile olduğunuz hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir.

3 haftalık gebelik, 3 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

3 Haftalık Gebelik Belirtileri

3 haftalık hamileyken, belirtileriniz de ortaya çıkmamış olabilir. Çünkü erken gebelik belirtilerinin çoğuna hamilelik hormonları neden olur ve bu hafta hormon seviyeleriniz yükselmeye başlıyor. 3. haftada ve bunu izleyen birkaç haftada bazı hamilelik belirtileri:

  • İmplantasyon kanaması. Döllenme sonrası embriyonuz yeni evine ulaştıysa, döllenmiş yumurta rahminizin duvarına girerken biraz lekelenme görebilirsiniz.
  • Mide bulantısı. Hamilelik hormonu hCG yeni hamile vücudunuzda ilerlemeye başladığında, bazı mide bulantısı duyguları fark edebilirsiniz – veya kusma. Sabah bulantısı gerçekten gün boyu hastalık olarak adlandırılmalıdır, çünkü gerçekten zamana göre ayrımcılık yapmaz. Bu hamilelik belirtisini üç haftadır hissediyorsanız, düşündüğünüzden daha önce hamile kalmış olabilirsiniz. (Çoğul gebelik de yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, çoğul annelerin genellikle daha yüksek gebelik hormonlarına sahip olması ve bu nedenle daha kötü mide bulantısı olmasıdır.)
  • Meme değişiklikleri. Vücudunuz süt yapmaya hazırlanırken göğüsleriniz ağrımaya başlayabilir ve meme uçlarınız koyulaşabilir.
  • Kaçırılan dönem. Döngünüz genellikle 28 günden daha kısaysa, bu haftanın sonuna doğru hamile olabileceğinizi fark edebilirsiniz. En kesin yol gebelik testidir.
  • Pozitif evde gebelik testi. Kaçırılan süreden önce sonuçlarının ne kadar doğru olduğunu görmek için ev gebelik testi yapılabilir. Çoğu, dönem kaçırıldıktan sonra % 99’un üzerinde doğrudur ve bazı markalar idrarınızdaki hamilelik hormonlarını bundan daha erken tespit etmeye söz verir. (Örneğin, 3 hafta 5 gün hamile veya 3 hafta 4 gün hamile olduğunuzda) Ancak burada vücudunuzdaki hamilelik hormonu olan hCG miktarı, testin hemen tespit edilmesi için yeterli olmayabilir – ancak 48 saatte bir iki katına çıkar. Olumsuz bir sonuç alırsanız, birkaç gün sonra yeniden deneyebilirsiniz.
  • Pozitif kan gebelik testi. Kan testleri idrar testlerinden daha önce hCG miktarını tespit edebilir, bu nedenle kan testiyle evde testte olduğundan daha erken hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

3 Haftalık Gebelik – Göbek

Görünüşünüzle ilgili farklı bir şey görmeye başlamaktan heyecan duyabilirsiniz, ancak 3 haftalık hamile olduğunuzda, göbeğiniz belirginleşmez. Biraz şişkinlik hissedebilirsiniz, ancak hamile kadınların çoğunun 12. haftaya kadar karınları belirginleşmez, bu yüzden gerçekten hamile görünme yolunda bayağı bir zamanınız vardır.

İki kişilik yemeye başlamadan önce, doktorların çoğu kadının ilk üç aylık dönemde toplamda 3-5 kilo almasını önerdiğini bilin – bu ilk 13 haftaya tekabül eder. Yani kesinlikle üç haftalık hamileyken yeme olayını abartmanıza gerek yok. Aslında, sağlıklı, çok yönlü bir diyet ve içinde en az 400 mikrogram folik asit içeren günlük beslenme dışında gerçekten farklı bir şey yapmamalısınız. Doktorlar günlük kalori alımınızı ikinci üç aylık döneme kadar artırmanızı önermez. 14. haftaya ulaştığınızda, günde yaklaşık 300 (sağlıklı) kalori eklemeniz gerekebilir.

Hamilelikte İdeal Kilo yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Haftalık Gebelik – Ultrason

Şimdilerde döllenmiş olan yumurtanız, fallop tüpünden geçerek uterus yolunda aynı hücrelere bölünerek yeniden bölünür.

3 haftalık hamile ultrasonunda, bebeğiniz tespit edilemeyebilir. Ancak 4. haftada doktorunuz uterus astarınızın (rahim duvarı) kalınlaştığını görebilir.

Kontrol Listesi

Hafta için hatırlatıcılar:

  • Bebeğinizin doğum tarihini hesaplayın
  • Erken sonuç için hamilelik testi yapın
  • Günlük folik asit ile doğum öncesi vitamin almaya devam edin
  • İlk üç aylık dönemde yaşayabilecekleriniz için kitap okuyun.

Hafta Hafta Gebelik kategorisi içim buraya yazınız.

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerik2 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerik4 Haftalık Gebelik
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments