Ana Sayfa Hafta Hafta Gebelik 1 Haftalık Gebelik

1 Haftalık Gebelik

231
0

Sürpriz! 1 Haftalık Gebelik henüz embriyonun olmadığı, sadece yumurta ve döllemeye hazır spermin olduğu haftadır. Hamilelik, annenin son adet döneminin ilk gününden başlayarak 40 hafta olarak sayılır. Çünkü yumurtlama ve döllenmeyi kesin olarak belirlemek zordur, ancak menstruasyonun fiziksel belirtilerini tespit etmek çok daha kolaydır. Yani 1 haftalık gebelik döneminizde olduğunuz, aslında henüz hamile olmadığınız anlamına gelir.

Bebeğinizi henüz öğrendiyseniz bunun hamileliğinizin ilk haftası olduğunu düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen yaklaşık 4 haftalık hamilesiniz. O halde ileri gidin ve 4 Haftalık Gebelik yazımıza bakın!

Hamilelik Belirtileri

1 haftalık gebelik, 1 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

1 haftalık hamilelikte – bu erken aşamada, yaşadığınız belirtilerin adet döneminize özgü olduğunu unutmayın, çünkü aslında hamile değilsiniz. Bu belirtiler üç ila yedi gün sürebilir ve şunları içerebilir:

  • Vajinal kanama: Vücudunuz geçen ayın döllenmemiş yumurtasını tutan uterus astarını döküyor.
  • Bel ağrısı ve kramplar: Bu astarı serbest bırakmak için uterusunuz kasılır ve sırtınızın ve karnınızın ağrımasına neden olur.
  • Şişkinlik: Dalgalanan hormonlar, döneminizden hemen önce ve sırasında şişkin bir göbek verebilir.
  • Ruh hali: Bu öfkeli hormonlar sizi sinirli ya da duygusal yapabilir.
  • Baş ağrısı: Birçok kadın, hormonla ilgili olan menstrüel migrenlerden şikayetçidir. Buz presleri, gevşeme egzersizleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Erken Gebelik Belirtileri

1 Haftalık Gebelik – Göbek

1 haftalık hamile karnınızın içinde, vücudunuz sadece geçen ayın yumurtasını serbest bırakmakla kalmaz. Gelecek ayın yumurtasını tutacak yeni bir utere astar oluşturmaya başlar. Döllenip büyüyüp fetüse dönüşecek olan ?!

İnsan yumurtaları vücuttaki en büyük hücrelerdir. Bir yumurta şeftali tüylerinin boyutundadır. Vücudunuz adet döngünüzün 10. ve 19. günleri arasında veya bir sonraki dönemin beklenmesinden yaklaşık 14 gün önce bir (veya nadir durumlarda iki) yumurta bırakacaktır. Bundan sonra yaklaşık 12 ila 24 saat döllenebilir. Sperm ise vücudunuzda altı güne kadar yaşayabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri hemen gerçekleşmez. Ancak döllenmeden sonraki ilk haftalarda hamileliğin bazı erken belirtileri arasında göğüs ağrısı veya hassasiyet, mide bulantısı, yorgunluk ve sık sık tuvalete çıkma isteği görülebilir.

Bir haftalık hamilelikte (yakında hamile olmayı umarak!), muhtemelen vücudunuzu bir bebek taşımaya nasıl hazırlayabileceğinizi düşünüyorsunuz. Hamileliğe sağlıklı bir kiloda başlamak ve sigara ya da alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak iyi bir fikirdir. Kafein kullanımı da azaltılmalıdır.

1 Haftalık Gebelik – Ultrason

1 haftalık hamile ultrasonunuz olması muhtemel değildir. Ancak bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bir kadın doğum uzmanı gördüyseniz, miyomları kontrol etmek, yumurtalıklarınızda kaç tane folikül olduğunu görmek için ultrason yapmış olabilirsiniz.

Kontrol Listesi

1 haftalık gebelik, 1 Haftalık Gebelik, Tatlı Bir Telaş

Hafta için hatırlatıcılar:

  • Sigara, içki ve aşırı kafein gibi sağlıksız alışkanlıklarınızı durdurun
  • Günde 400 mcg folik asit ile doğum öncesi bir vitamin alın
  • Yumurtlama günlerinizi belirlemek için döngünüzü takip edin

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikDış Gebelik
Sonraki İçerik2 Haftalık Gebelik
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments