Ana Sayfa Gebelik Günlüğü Kader’in Gebelik Günlüğü 38. Hafta

Kader’in Gebelik Günlüğü 38. Hafta

518
0

Herkese Merhaba! Kader’in Gebelik Günlüğü 38. Haftayı devirmek üzere… Yarın 39 haftalık olacağız ve ben hala hamileyim 🙂 Hani kız bebekler erken gelirdi de erkek bebekler geç gelirdi? Gebeliğimin en uzun ve bitmek bilmeyen zamanlarını yaşıyorum bu ay, çünkü her an gelebilme durumu var, hamileliğin son dönemindeki insanın kendine yetme zorluğu da ayrı bir sebep tabii ki. Artık çok sabırsızım. Kızıma sarıldığım, kokusunu aldığım ya da onu kaybettiğim rüyalar görüyorum. Ve son 1 hafta diyerek, bayrağı yeni annelere teslim için hazırda tutuyorum. Kara, gerçekten göründü…

Son kontrolde kızım 3500 gram ve 52 cm değerleri ile ölçüldü. Araştırdığım kadarı ile bu ölçümler doğum sonrası (kilo) +500,-500 gr olarak farklılık gösterebiliyormuş. Bakalım bizdeki yanılma payı ne olacak.

Bende +15’teyim, ama sabırsızlık sebebi ile sürekli bir şeyler yeme isteğim ve önümde en fazla 10 gün var. Neden 10 gün?

Doktorumuz, en fazla 40. haftaya kadar amniyon sıvısının bebeğime yeteceği ve eğer o zamana kadar kendi isteği ile gelmez ise müdahale etmeleri gerektiğini söyledi.

İşte en istemediğim durumlardan bir tanesi daha… Kızım kendi istediğinde gelsin istiyorum ama bekler ve bir sağlık problemi ile karşılaşırsam diye de endişe ediyorum…

38. Hafta Gebelik Günlüğü, Kader’in Gebelik Günlüğü 38. Hafta, Tatlı Bir Telaş
Kader’in Gebelik Günlüğü 38. Hafta Fotoğrafı

40 Haftayı dolduran gebelerin doğurtulması mı gereklidir?

Size ayrılan 40 haftalık süre doldu diye bebeğinizin artık doğması gerekir diye bir şey yok. Ancak hamilelik gününü geçirdiğinizde yani teknik olarak 42. haftayı doldurduğunuzda,rahimdeki ideal ortam, eski konfor ve sağlığını yitirir. Yaşlanan plasenta bebeğe yeterince besin ve oksijen sağlayamayabilir ve amniyotik sıvının üretimi düşebilir.

Bu şekilde bir ortamda bir süre yaşadıktan sonra doğan bebeklere postmatüre bebek denilir. Deriyi koruyan verniks tabakası artık olmadığından ciltleri kuru ve çatlak olur, pul pul dökülür. Zamanında doğan bebeklerden daha büyük olduklarından sezaryen doğum ile dünyaya gelmeleri muhtemeldir. Ve doğum sonrası yeni doğan ünitesinde bir süre özel bakıma ihtiyaçları olabilir. Beklenenden geç gelmiş olsalar da tamamen sağlıklı bebeklerdir.

Bu durumda bazı doktorlar rahim içerisindeki duruma göre doğumu daha öncesinde başlatmayı tercih ederler, bazıları ise yine rahim durumuna göre 42. haftaya kadar doğumu bekletebilirler.

Bu aşamada doktorunuz ile sağlamış olduğunuz güven ilişkisi ve samimiyet önemlidir.

Ben her ne kadar o güvenli bağlanmayı tam olarak yaşayamasam bile, aksi bir durumun sebebi olmamak için söyleneni yapacağım. Son 10 gün.

Kızıma Not: Canım bebeğim,zorlu ve harika yolculuğumuzun son durağındayız. Sen İlke’sin, bu sebeple dünyaya geliş şekline başkaları değil sen karar vermelisin! Yaşayabileceğim acılar ve korkular hiç önemli değil, lütfen hayata kendi çabanla gel ve gücünü göster. Beni yanıltmayacağını ve verilen tarihten önce geleceğini hissediyorum. Bu da aramızdaki ilk resmi anlaşma olsun ne dersin? Hadi miniğim,göster kendini… Seni seviyorum.

38. Haftada bebeğiniz neler yapıyor? 

  • Ortalama olarak 3150-3600 gr ve 48-53 cm arasındadır. (sizinki biraz daha büyük ya da küçük olabilir)
  • Beyin gelişimi hızla devam ediyor. (3 yaşına kadar bu hızla devam edecek)
  • Pembe derisi beyaza (ya da beyazımsıya) dönmüş durumda. Ancak hangi renk alacağı doğum sonrası pigmentasyonu ile belli olacak.
  • Bebeğinizin kafası pelvise inmiş durumda. Bu da daha rahat nefes almanıza ancak daha zor yürümenize sebep olabilir.

Kızım hala gelmediyse, haftaya görüşmek üzere 🙂

Kaynaklar: Heidi E. Murkof, Sharon Mazel- Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Gebelik Günlüğümün tamamı için, lütfen tıklayınız.

Dip Not: Her gebeliğin ve her gebe kadının birbirinden farklı olduğunu lütfen unutmayın. Aktarmış olduklarım bilimsel gerçekliklerden ziyade,kendi tecrübelerimdir. En doğru bilgi için lütfen doktorunuz ile görüşünüz.

 

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 37. Hafta
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 39. Hafta
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments