Ana Sayfa Gebelik Günlüğü Kader’in Gebelik Günlüğü 36. Hafta

Kader’in Gebelik Günlüğü 36. Hafta

344
0

Merhaba 36. Hafta, merhaba 9. Ay, merhaba Haziran ve merhaba Yaz! Benim mevsimimdir Yaz! Sıcaktır, aydınlıktır, temiz havayı istediğiniz kadar içinize çekebilirsiniz, evsizler dışarıda üşümez. Temmuz doğumlu biri olarak Yaz’ı çok sevmem belki de kaçınılmaz. Kızımda yaz çocuğu olacak! Ama hangi burç olmak istediğini henüz bilemiyoruz, zamanında gelirse annesi gibi Yengeç, biraz erken gelmek isterse İkizler.. Olaya astrolojik olarak bakmasam da mevsimlerin insan karakterini etkilediğine inanırım hep, mesela yaz insanları daha dışa dönük ve şendirler, gözlemleyin…

Bakalım kızımız ne zaman dünyaya doğmak isteyecek, onun için zor bir karar ancak artık içeriye sığmadığının o da, ben de farkındayız. Öyle ki o içimde dönerken bende sağlam dalgalanmalar yaşıyorum. Bu haftalardaki en büyük eğlencem, karnımın içinde ellerini ve ayaklarını yakalamak! Gıdıklıyorum hatta ve tepki veriyor. Ayrıca eminiz ki, öpücük sesine de tepki veriyor! Sanki o tiz ses onu rahatsız ediyor da duyduğu anda tekmeliyor beni, veya seviyor da olabilir, bilemiyorum 🙂

Doktor kontrolümüz vardı. NST verilerinde yakında doğum görülmüyor denildi. İlke Duru, 3050 gram ağırlığına ve 50 cm uzunluğuna ulaştı.

İçindekiler

36. Haftada Neler Hissediyorum?

Gerçekten uyuyamıyorum,uzun süredir uyuyamıyorum. Araştırmalarıma göre bu uykusuzluk,bebek geldikten sonra ağladığında annenin onu duyabilmesi için vücudun kendisini hazırlık süreci imiş. Gözünüzün önünde gerçekleşen ulvi matematiği gözlemleyebiliyor musunuz? Çok şükür.

Bu ay artık her şey tatlıya bağlanacak,kucağıma balımı alacağım. İnşallah. O yüzden sabırla ve sebatla bekliyorum.

Karnım hala çok yukarıda, aslında bu haftalarda aşağıya doğru inmeye başlayabilir ama o kaburgalarıma baskı yapmaktan hoşlanıyor. Özleyeceğim koca karnımı da 🙂 Bunu ben hamile değilken başka biri söyleseydi, gülümserdim…

36 Hafta Gebelik, Kader’in Gebelik Günlüğü 36. Hafta, Tatlı Bir Telaş

36. Hafta Gebesine Tavsiyeler

  • Bu hafta itibariyle kontrolleriniz haftada bir olacak.
  • Braxton Hicks (yalancı sancı) kasılmaları ile doğum sancılarını birbirinden ayırabiliyor musunuz?

Braxton Hicks Kasılmaları karnın altından başlar ve pozisyon değiştirince bir müddet sonra geçer…

Gerçek doğum sancıları belden başlayarak karına doğru yayılır ve giderek şiddeti artar.

Eğer gerçek doğum sancısı ise yaşadığınız ve özellikle ilk doğumunuz olacak ise merak etmeyin, yaklaşık 10 saat daha zamanınız var demektir, panik olmayın.

Lenf dolaşımı ve süt üretimini azalttığı için balenli sütyen kullanımı sonlandırmanız da gerekiyor.

Ve tabii ki enerjiniz var ise doğuma saklamalısınız 🙂

36. Haftada Bebeğiniz Neler Yapıyor?

  • Şu anda, bebeğinizin çoğu sistemi (dolaşım sisteminden kas-iskelet sistemine varıncaya kadar) dışarıda yaşamaya uygun donanımı kazanmış durumda.
  • Henüz pek alıştırma yapma fırsatı olmasa bile, sindirim sistemi de çalışmaya hazır.
  • Bu zamana kadar beslenmesi için göbek bağını kullandı bu yüzden sindirime ihtiyaç duymadı ancak göğsünüzden (ya da biberondan) ilk yudumu içtiğinde buna ihtiyaç duyacak.

Mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle, sevgiler.

Gebelik günlüğüme buradan,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Dip Not: Her gebeliğin ve her gebe kadının birbirinden farklı olduğunu lütfen unutmayın. Aktarmış olduklarım bilimsel gerçekliklerden ziyade,kendi tecrübelerimdir. En doğru bilgi için lütfen doktorunuz ile görüşünüz.

Önceki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 35. Hafta
Sonraki İçerikKader’in Gebelik Günlüğü 37. Hafta
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments