Ana Sayfa Bebek & Çocuk Anneli Oyun Grubu

Anneli Oyun Grubu

816
0

Herkese merhaba… İlke Duru’nun 14. Ay – Aylık Gelişim günlüğünde, onun için bir Anneli Oyun Grubu aradığımı, araştırma sürecimizi ve gelişmeleri sizlere aktaracağımı söylemiştim… Bulduk ve başladık.

Ne durumdayız 

Bir aydır haftanın bir günü olacak şekilde, İlke Duru ve akranlarının bulunduğu bir oyun grubuna gidiyoruz. Yaşı itibarı ile gruba Anneli Oyun Grubu deniliyor. Hem kızım hem de benim için bu etkinlik, haftanın en keyifli zaman dilimi olmaya başladı bile.

Neden böyle bir arayışa girdik 

Malum kış geliyor ve artık eskisi kadar parkta ya da temiz havada zaman geçirebilme şansımız azalıyor. İlke Duru’yu mümkün mertebe ekranlardan uzak büyütmeye çalışıyoruz, gün içerisinde saatlere göre etkinlik planlarımız ve rutinlerimiz var ama yine de bir noktadan sonra sıkılmaya başlıyor.

Bu nedenle harici bir destek almamız gerektiğini düşündük. Ve oyunun çocukların beyin gelişiminde önemli bir yere sahip olması odak noktamızdı. Biraz araştırma sonrası, aslında ihtiyaç duyduğumuz şeyin tam olarak Oyun Grubu olduğuna karar verdik.

Oyun Grubu Nedir adlı yazımı okuyarak içeriği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Evimize yakın bir konumda istediğimiz kriterlere uygun bir grup bulduk ve hemen kayıt olduk. Daha ilk haftadan bu aktivitenin kızım üzerinde olumlu etkilerini görmeye başladım. Grup benim içinde gayet keyifli geçiyor. Havam değişiyor. Diğer anneler ile çocuklarımızın gelişimi hakkında sohbet ediyor, kafa dağıtıyoruz.

Oyun Grubunda neler yapıyoruz 

Etkinliğimiz her perşembe 14:00-15:30 saatleri arasında gerçekleşiyor. (Saatlerin bebeğinizin uyku saatiyle çakışmaması önemli)

İsteyen anneler (ya da bakım verenler) çocukları ile birlikte oyun alanının içinde durabilirken, isteyen anneler görüş mesafesinde olan bölümde hem çocuklarını gözlemleyip, hem de bir şeyler içebiliyor.

  • 0-2 Yaş arası dönem, çocukların güvenli bağlanma duygularının geliştiği bir dönem olduğu için, oyun oynarken ebeveynin başka bir işle ilgilenmesi ya da oyunu yarıda bırakıp yanından ayrılması, çocuğun ebeveyni ile kurmuş olduğu güvenli bağlanma ilişkisini zedeleyebilir. Bu dönemde çocukların bu duygusunu geliştirmek için bir işi başardığında ebeveyni tarafından onaylanması önemlidir.

Bu nedenle ben oyun alanında olmayı tercih ediyorum. Ayrıca kızım grupta bulunan en küçük bebek olduğu için biraz da gerekli görüyorum.

İlk bir saat serbest zaman olarak değerlendiriliyor. Çocuklar oyuncaklar ile oynuyor ya da diğer arkadaşları ile etkileşimde bulunuyorlar. Onları izlemek gerçekten çok eğlenceli. Çocuğuna uzaktan ve geniş bir pencereden bakabilmek de…

anneli oyun grubu, Anneli Oyun Grubu, Tatlı Bir Telaş

  • Bir çocuğun arkadaşları ile oynaması ya da oyun kurması 4 yaş sularında beklenir. Daha küçük çocuklar genellikle yalnız oynarlar.

Alan içerisinde gözetmen öğretmen ve yardımcısı bulunuyor. Çocuklar ile ayrı ayrı ilgilenmeye çalışıyorlar. Gerekmediği sürece yani çocuklarımız bizden yardım istemediği sürece müdahale etmememiz bekleniyor.

anneli oyun grubu, Anneli Oyun Grubu, Tatlı Bir Telaş

Son yarım saat ise etkinlik zamanı. Annelerinde katıldığı bu etkinlikler dans etme, şarkı söyleme, uzuv tanıtma gibi hareketli ve enerji attıran türden oluyor.

Sonra eve dönüyoruz. O ikinci uykuya direnip sizi saatlerce uğraştıran bebeğiniz, resmen “beni uyut anne” diyor. Çünkü o bir buçuk saatte gerçekten fazla uyaran alıyor ve yoruluyorlar…

Özellikle kardeşi olmayan çocukların paylaşmayı öğrenmesi nispeten daha zor. Çocuğunuz bu gibi ortamlarda kendine ait olmayan bir yerde paylaşmayı, kuralları daha kolay öğrenebiliyor. Ya da en azından temel atılmış oluyor.

Bu nedenle (eğer imkan dahilinde ise) bebeğinizi bu tip ortamlara sokup sizden bağımsızlaşmasını ve bununla birlikte daha tarafsız öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki bebeklerin ilk üç senesi beyin gelişimi ve algı açısından en önemli zamanlar…

Bizde böylece aşama aşama devam edecek olan okul hayatımıza hafif bir giriş yapmış olduk. Gayet memnunuz.

Esen kalın…

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikOyun Grubu Nedir
Sonraki İçerikBebek ve Uyku
www.tatlibirtelas.com'un kurucusu. Teknik Eğitmen. İki küçük kız annesi. Yengeç Burcu. Mutlu, umutlu...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments