Ana Sayfa Bebek & Çocuk 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2)

2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2)

740
0

2-3 Yaş çocuk oyunları devam ediyor…

Her cuma paylaşmayı hedeflediğimiz 2-3 yaş grubu çocuk oyunları için ikinci 10 adet oyun listesi sizlerle… Şimdiden bol keyifler.

1- Kağıdı Düşürmeme Oyunu

Çocuk oyunları içinde en sevilen kategori hareketli oyunlardır. Bu oyun için de önce defter sayfası büyüklüğünde bir kağıdı yukarıdan aşağıya atıp çocuğunuzun yakalamasını isteyin. Sonra zorlaştırıp iki parmağıyla yakalamaya çalışmasını isteyin (Gösterin). Ve giderek kağıdı çok ufak bir parça kalıncaya kadar küçülterek oynamaya devam edin.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

2- Ne Değiştirdim?

Kendi üstünüze birkaç değişik kıyafetler giyinin. Küpe, kolye, şal gibi aksesuarlar takın. Çocuğunuza size iyice bakmasını söyleyin ve daha sonra gözlerini kapatmasını isteyin. Açmasına fırsat vermeden bir aksesuarınızı ya da kıyafetinizi, ya farklı bir şekilde giyin ya da tamamen çıkarın. Çocuğunuz gözlerini açtığında neyi değiştirdiğinizi ya da neyi çıkardığınızı sorun. Şapkanızı ayağınıza takabilir, ya da terliği kafanıza koyup çocuğunuzu sadece güldürebilirsiniz de!

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

3- Kolaj Çalışması

Öncelikle bu çalışma için kırtasiyeden malzemeleri çocuğunuzla birlikte almanızı tavsiye ederiz. Ya da masrafsız olsun derseniz doğadan toplayacağınız yapraklarla da yapabilirsiniz. Kendi seçtiği/topladığı materyallerle yapması daha güzel olacaktır. Ama siz tutkal, makas ve kağıt gibi ana malzemeleri almayı unutmayın. Herhangi bir serbest çalışma da yapabilirsiniz. Çoğunuzun sevdiği bir karakteri/oyuncağı oluşturmaya da çalışabilirsiniz, sadece bir hayvan ya da insan yüzünü de kolaj yapabilirsiniz. Sticker şeklinde olan plastik gözler, geometrik şekillerde olan kağıtlar kullanarak çocuğunuzla süper bir sanat eseri ortaya çıkarabilirsiniz.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

4- Yapışkanlı Kağıtla Sanat

Kırtasiyeye gittiğinizde bu oyun için de birkaç adet yapışkanlı A4 kağıtlarından alın. Yapışkanlı kısmını çıkartıp ters bir şekilde masaya koyun. Ve bu düzeye yapışacak evdeki her türlü malzemeyi çocuğunuza verin yapıştırsın. Evdeki bez, kağıt parçaları, pamuk, mercimek, makarna gibi birçok malzemeyi kullanabilirsiniz.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

5- Gazeteden Gazeteye Çocuk Oyunu

Ev içi sporlarından zıplamayı farklı bir malzeme kullanarak heyecanlı hale getirebilirsiniz. Gazete sayfalarını ya da müsvedde kağıtlarınızı küçük aralıklar bırakarak halının üstüne yerleştirin. Aradaki boşluklara basmamak şartıyla bir sayfadan diğerine atlayın. Bu oyunda düşme kayma riski vardır. Çocuğunuzun durumuna göre boşlukları yada atlama biçimini ayarlayın. Etrafta tehlike içeren eşyaların bulunmamasına dikkat edin.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

6- “Stop!” Oyunu

Çocuğunuzun sevdiği hareketli bir şarkı açın. Ve ona dans ederken yapması için büyük hareketler gösterin. Kollarını ve bacaklarını kaldırıp indirerek, ya da yere yatıp bacaklarını havaya kaldırarak hareketler yapmasını isteyin. Şarkıyı durduğunuzda stop diyin ve hiç hareket etmeden durmasını söyleyin. Büyük hareketler onun hareket etmeden durmasını zorlaştıracaktır ve eğlenceli olacaktır.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

7- Dondurmacılık Oyunu

Alışveriş çocuk oyunları arasında en sevilen oyunlardandır. Satıcı olmak da alıcı olmak da eğlencelidir. Para yerine geçecek materyaller bulun. Tavla pulları, kağıt parçaları gibi. Dondurma için minderlerden yada sandalyeden bir stant yapın. Parayı koymak için de bir kasa. Gerçek dondurma ve külahlarla da oynamak mümkün ancak oyuncakları kullanmak çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecektir. Küçük renkli toplar varsa bunları dondurma olarak kullanabilirsiniz. Yine oyuncak kaplarını da külah ya da tabak yapabilirsiniz. Dondurmayı satarken neyli istediğini, hangi renk istediğini ve kaç adet top istediğini sorun. Dondurmanın sosunu koyarken çeşitli sesler çıkarın. Ve parasını almayı unutmayın! Siz alıcı olduğunuzda dondurmanızın çok sıcak olduğunu söyleyin. Bir sonrakinde ise tuzlu olduğunu söyleyin zıt kavramları öğrenmesini sağlayın.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

8- Fotoğraf Albümü Hazırlama

Birçoğumuz aile fotoğraflarımızı dijital olarak saklıyoruz. Belki eski albümleri özlüyoruz ancak bu teknoloji dünyasında bize bu fotoğrafları çıkartmak daha zor geliyor. Bu etkinlik sizi belki harekete geçirebilir. Fotoğraflarınızın çıktılarını alın ve albüme çocuğunuzun yapıştırmasını isteyin. Çocuğunuzun gelişigüzel hazırladığı bu albüm gelecek için güzel bir anı olarak kalacaktır.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

9- Bul Parayı Oyunu

İçi görünmeyen üç adet bardak/kaplardan birinin altına çocuğunuza göstererek küçük bir oyuncak ya da bozuk para koyun. Kapların yerlerini değiştirin ya da yerdeki oyuncağı öbür kaba aktarın. Ve birkaç hamle sonrasında oyuncağın hangisinin altında olduğunu sorun. Göz takibi açısından güzel bir oyundur. Masada oynarken oyuncağı çaktırmadan masanın kenarından düşürebilirsiniz, en son bütün kapları açtığında hiçbir şey göremediğinde verdiği tepkiyle siz de eğleneceksiniz. Oyuncağı çaktırmadan alabildiyseniz saçlarının arasından çıkmış gibi sihirbazlık da katabilirsiniz.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

10- Hazine Avcısı

İsterseniz oyuncaklarla isterseniz çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerle oluşturduğunuz hazineleri, evin çeşitli yerlerine saklayın. Dakika tutun (kum saati varsa daha iyi olur). İlk oyunlarda kolay yerler belirleyin “oyuncak bebeklerinin olduğu sepetin içinde”, “çorap çekmecesinin içinde”, “kitaplıkta”gibi. Her bulduğunda heyecanlı bir şekilde tekrar zamanı başlatın diğerini bulmasını isteyin. Hazineleri bulup size getirdiğinde onları bir kutunun içine koyun. Eğer bunlar çeşitli atıştırmalık şeylerse sonra da ödül olarak birlikte yiyin.

2-3 yaş çocuk oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları (2), Tatlı Bir Telaş

Diğer Çocuk Oyunları yazılarımızı okuyabilmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikBebeklerde Göbek Fıtığı (Umblicial Hernia)
Sonraki İçerikNormal Doğum ve Sezaryen Doğum Hakkında
Bir göçmen anne. Çocukluğundan beri hep psikoloji kitapları okudu. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye'den mezun oldu. Istanbul İşleme Enstitüsü İçerik Editörlüğü ve Blog Yazarlığı eğitimi aldı. Anne olduktan sonra İngiltere'ye göç etti. Eşi ve 2016 doğumlu kızıyla yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Yazmak, araştırmak, üretmek ve paylaşmak ailesinden sonra en büyük mutluluk kaynağı.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments