Ana Sayfa Oyun 2-3 Yaş Çocuk Oyunları

2-3 Yaş Çocuk Oyunları

11384
1

Her 2-3 yaş çocuk sahibi olan anne-baba bilir ki, bu yaşlar çocukların asla oyuna doymadıkları, bir oyundan başka bir oyuna sürekli geçiş yaptıkları dönemlerdir. Kreşe giden çocuk da olsa evdeki enerjisi çok yüksektir. Öğrenme aşkını ve anne babasıyla birlikte geçirmek istediği vakti karşılamak bizler için bazen çok zordur. Çoğu zaman hangi oyunları oynayacağımızı bulamıyoruz. Küçüklüğümüzde oynadığımız oyunları ise hatırlayamıyoruz. Ne oynayabiliriz diye uzun süre düşünüp yine oyuncakları konuşturma ya da lego benzeri oyuncaklara yöneliyoruz. Doğal olarak çocuklar da bizim gibi sıkılmaya başlıyorlar. Halbuki katma değeri yüksek olan onlarca çocuk oyunları var…

İşte tam bu noktada tatlibirtelaş ekibi olarak 2-3 Yaş Çocuk Oyunları hatta “çocuklar için oyunlar” serisi yayınlama kararı aldık. Farklı kategorilerde yayımlanacak bu oyunları her hafta cuma günü sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Oyunların ekran görüntülerini telefonlarınıza almanızı tavsiye ederiz. Hatta oyunları çıktılarını alıp evinize asabilir sürekli göz önünde olmasını sağlayabilirsiniz. Yanlarına çocuğunuzun eğlenip eğlenmediğini belirten işaretler de koyabilirsiniz.

1. Oyuncağı Tahmin Et

Gözleri kapatmamızı sağlayacak bir örtü ve bir sepet dolusu oyuncak ile oynanan bu oyunda izin verirse önce çocuğunuzun gözlerini kapatın. Sepetten bir oyuncak verin. Ve hangi oyuncak olduğunu tahmin etmesini isteyin. Bütün oyuncaklar bitince sıra sizde. Arada bilerek komik hatalar yapın oyuncak olmayan birşey söyleyin mesela. Tepkileri paha biçilmez.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

2. Sihirli Boyama

Beyaz mum ya da beyaz pastel boya ile beyaz bir kağıda çeşitli resimler yapın. Çocuğunuza sulu boya verin özellikle koyu renklerle boyadığında ortaya çıkacak şekiller onu çok eğlendirecektir.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

3. Ayna Oyunu

Çocuğunuz siz ne yaparsanız aynısı yapacak – zıplama, büyük adımlarla yürüme, dizlerde ritm tutma, yüzümüzle komik hareketler yapma, kafaya bir oyuncak koyma, kolları kaldırma  benzeri hareketleri yaparak çocuğunuzun sizi taklit etmesini isteyin. Sonra da ayna siz olacak şekilde oynayın.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

4. En Son Kim Oturacak

Hareketli bir müzik açın ve müzik durduğunda en hızlı kim yere oturacak oyunu oynayın. Başka çocuklarla oynatıp hakem olmak sizin için avantaj olacaktır.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

5. Piknik Zamanı

Bütün oyuncak bebekleri ve hayvanlarını pikniğe davet edin. Çocuğunuz misafirleri için sofra bezini serebilir, gerçek ya da oyuncak yiyecekleri tabaklarıyla servis edebilir. Onlara içecek ikramında bulunabilir, peçeteyle ağızlarını silebilir ve yemekleri beğenip beğenmemeleri üzerine sohbet edebilir.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

6. Maske Yapımı

Kalın bir kağıda yada kagit tabaklara bir hayvanın yüzünü çizin ve gözlerinin olduğu yerden delikler açın. Maskeyi çocuğunuzla beraber boyayın, çocuğunuzun kolay tutabilmesi için bir pipeti yaptığınız maskeye yapıştırabilirsiniz ya da kenarlardan açtığınız deliklere bir lastik bağlayabilirsiniz. Sonrasında bu hayvanları taklit ederek bir orman macerası yaşayabilirsiniz.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

7. Trafik Işıkları

Sırasıyla önce siz polis olun çocuğunuz sürücü. Kırmızı diye seslendiğinizde duracak. Yeşil dediğinizde hareket edecek. Elinizde renkleri temsil eden herhangi bir obje de kullanabilirsiniz.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

8. Ev içi Sporlarından Basketbol

Eski gazetelerin sayfalarını top şeklinde yaparak oynanan bu oyunun ikinci materyali ise bu küçük topları isabet ettireceğimiz bir sepet. Çöp kutusu, oyuncak sepeti, tencere, ters çevirilen bir sandalye hatta siz kollarınızı daire şeklinde yaparak da potalar yapabilirsiniz.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

9. Çorapları Eşleştirme Oyunu

Zaten sevdiği alanları çocuk oyun alanına çevirin. Birlikte çorap çekmecesini boşaltın ve çorapları eşlerinden ayırın. Karıştırın ve yine eşlerini bulmaya çalışın.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

10. Pencere Sanatı

Varsa evde oyun hamuru, yoksa un ve sudan yaptığınız hamurla yapılan bir etkinliktir. Gökyüzünün göründüğü bir pencereye güneş, bulut, kuş, uçak, ay, yıldız ve benzeri aklınıza ne geliyorsa hamurla yaptığınız şekilleri pencere camına yapıştırsın çocuğunuz. Kuş gerçekten gökyüzünde uçuyor gibi görünecektir. Başka zeminlerde yapılan çalışmalar çocuğunuzun hayal gücünü de geliştirecektir.

Çocuk Oyunları, 2-3 Yaş Çocuk Oyunları, Tatlı Bir Telaş

Bir sonraki “Çocuk Oyunları” yazımızda görüşmek üzere, sevgiler…

Etkinlik yazılarımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikKardeşe Hazırlık
Sonraki İçerikParmak Emme Alışkanlığı Nedir
Bir göçmen anne. Çocukluğundan beri hep psikoloji kitapları okudu. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye'den mezun oldu. Istanbul İşleme Enstitüsü İçerik Editörlüğü ve Blog Yazarlığı eğitimi aldı. Anne olduktan sonra İngiltere'ye göç etti. Eşi ve 2016 doğumlu kızıyla yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Yazmak, araştırmak, üretmek ve paylaşmak ailesinden sonra en büyük mutluluk kaynağı.
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sema
07/05/2021 13:18

gerçekten kardeşim için harika olmuş çok eğlendik yaparken