Ana sayfa Anne Olmak Etkinlik Oyun Grubu Etkinliğimiz

Oyun Grubu Etkinliğimiz

199
0

Herkese merhaba… İlke Duru’nun 14. Ay – Aylık Gelişim günlüğünde, onun için bir Oyun Grubu aradığımı, araştırma sürecimizi ve gelişmeleri sizlere aktaracağımı söylemiştim…

Ne durumdayız ? :

Bir aydır haftanın bir günü olacak şekilde, İlke Duru ve akranlarının bulunduğu bir oyun grubuna gidiyoruz. Artık onun için de, benim için de haftanın en keyifli zaman dilimini oluşturuyor bu grup.

Neden böyle bir arayışa girdik ? :

Malum kış geliyor ve artık eskisi kadar parkta ya da temiz havada zaman geçirebilme şansımız azalıyor. İlke Duru’yu mümkün mertebe ekranlardan uzak büyütmeye çalışıyoruz,gün içerisinde saatlere göre etkinlik planlarımız ve rutinlerimiz var ama yine de bir noktadan sonra sıkılmaya başlıyor.

Bu nedenle harici bir destek almamız gerektiğini düşündük. Ve oyunun çocukların beyin gelişiminde önemli bir yere sahip olması odak noktamızdı. Biraz araştırma sonrası, aslında ihtiyaç duyduğumuz şeyin tam olarak Oyun Grubu olduğuna karar verdik.

Oyun Grubu Nedir adlı yazımı okumak ister misiniz?

Evimize yakın bir konumda istediğimiz kriterlere uygun bir grup bulduk ve hemen kayıt olduk. Daha ilk haftadan bu aktivitenin kızım üzerinde olumlu etkilerini görmeye başladım. Benim için de gayet keyifli geçiyor,diğer annelerle çocuklarımız,yaklaşım ve tutumlarımız üzerine sohbet edebiliyoruz.

Oyun Grubunda neler yapıyoruz ? : 

Etkinliğimiz her perşembe 14:00-15:30 saatleri arasında gerçekleşiyor. (Saatlerin bebeğinizin uyku saatiyle çakışmaması önemli)

İsteyen anneler (ya da bakım verenler) çocukları ile birlikte oyun alanının içinde durabilirken, isteyen anneler görüş mesafesinde olan bölümde hem çocuklarını gözlemleyip, hem de diğer anneler ile muhabbet edebiliyor.

  • 0-2 Yaş arası dönem,çocukların güvenli bağlanma duygularının geliştiği bir dönem olduğu için,oyun oynarken ebeveynin başka bir işle ilgilenmesi ya da oyunu yarıda bırakıp yanından ayrılması, çocuğun ebeveyni ile kurmuş olduğu güvenli bağlanma ilişkisini zedeleyebilir. Bu dönemde çocukların bu duygusunu geliştirmek için bir işi başardığında ebeveyni tarafından onaylanması önemlidir.

Bu nedenle ben oyun alanında olmayı tercih ediyorum.

İlk bir saat serbest zaman olarak değerlendiriliyor. Çocuklar oyuncaklar ile oynuyor ya da diğer arkadaşları ile etkileşimde bulunuyorlar. (Bu etkileşim genelde birinde olan oyuncağı diğerinin istemesi gibi oluyor 🙂 )

oyun grubu, Oyun Grubu Etkinliğimiz, Tatlı Bir Telaş

  • Bir çocuğun arkadaşları ile oynaması 4 yaş sularında beklenir. Daha küçük çocuklar genellikle yalnız oynarlar.

Alan içerisinde Gözetmen Öğretmen ve yardımcısı bulunuyor. Çocuklar ile ayrı ayrı ilgilenmeye çalışıyorlar. Gerekmediği sürece yani çocuklarımız bizden yardım istemediği sürece müdahale etmememiz bekleniyor.

oyun grubu, Oyun Grubu Etkinliğimiz, Tatlı Bir Telaş

Son yarım saat etkinlik zamanı.Annelerinde katıldığı bu etkinlikler dans etme,şarkı söyleme,uzuv tanıtma gibi hareketli ve enerji attıran türden oluyor.

Sonra eve dönüyoruz. O ikinci uykuya direnip sizi saatlerce uğraştıran bebeğiniz,resmen “beni uyut anne” diyor.

Bebeğiniz mutlu, siz mutlu 🙂

Eğer imkan dahilinde ise yaşı küçük diye düşünmeyin lütfen,unutmayın bebeğinizin beyin gelişiminin en hızlı olduğu zamanlar, bu yaş aralıkları.

Kader’den sevgiler.

Kimler Neler Demiş?

oyun grubu, Oyun Grubu Etkinliğimiz, Tatlı Bir Telaş
  Subscribe  
Bildir