Ana sayfa Hamilelik ve Doğum Lohusalık Depresyonundaki Annelere 5 Tavsiye

Lohusalık Depresyonundaki Annelere 5 Tavsiye

90
0

Doğumunun ardından yeni hayata adapte olma noktasında sıkıntı yaşayan, en ufak şeylere saatlerce ağlayan, hormonlarının tepe taklak duruma gelmesiyle ruh hali karmakarışık olan kısaca lohusalık depresyonu yaşayan anneler için işe yarayabilecek birkaç öneride bulunmak istiyorum. Tabi ki herkese iyi gelecek yolların farklı olduğunu biliyorum ama bu bunalımı dibine kadar yaşayan bir anne olarak, edindiğim tecrübeleri siz yeni annelere aktarmayı borç bilirim. Denemekten zarar gelmez değil mi? Gelelim lohusalık depresyonundaki annelere iletmek istediğim 5 tavsiyeye…

Lohusalık Depresyonundaki Annelere 5 Tavsiye, Lohusalık Depresyonundaki Annelere 5 Tavsiye, Tatlı Bir Telaş, Tatlı Bir Telaş

1. Yardım tekliflerini geri çevirmeyin

Annelik konusunda henüz acemisiniz. Bunun yanında doğum yorgunluğu ve ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Bebeğin bakımı ve kendi ihtiyaçlarınız için size yardım etmeyi teklif eden kişileri geri çevirmeyin. Bırakın yeni hayatınıza alışırken yanınızda olsunlar. Uyumanız, yemek yemeniz ve sıcak bir duş alabilmeniz için size fırsat tanısınlar. Siz bebeğinizle ilgilenirken onlar da evin düzenini sağlamakla meşgul olsunlar ki bebeğinize alışma ve bakımını öğrenme süreciniz kolaylaşsın. Evet çok güçlüsünüz ama her şeyin altından kendiniz kalkmak zorunda değilsiniz. Bebeğinizin mutlu olmayan, dinlenememiş ve depresyonda bir anneye değil, sadece yavrusuna odaklanan ve hayat dolu bir anneye ihtiyacı var. O yüzden bırakın 2-3 hafta bir başkası tutsun elinizden.

2. Sosyal medyadan uzak durun

Eğer zor bir doğum süreci yaşadıysanız ya da zorunlu sebeplerden dolayı istemeden de olsa sezeryan yoluyla bebeğinizi kucağınıza aldıysanız, sütünüz azsa veya hiç gelmediyse, bebeğinizin sağlık sorunları veya erken doğumu sebebiyle sizden ayrı kalması gerektiyse ya da buna benzer bir durum yüzünden depresyona girdiyseniz elinizdeki telefonu yavaşça yere bırakın ve sosyal medya hesaplarınızı bir süre dondurmayı deneyin. Bana göre günümüz insanlarının mutsuzluk ve memnuniyetsizlik hallerinin sebebi büyük oranda sosyal medya da gördükleri o kusursuz hayatlardır. Düşünün bebeğiniz sezeryanla doğdu ve sosyal medyada takip ettiğiniz doktorlar çatır çatır vajinal doğum videoları paylaşıyor. Her izlediğiniz videoda kendinizi daha yetersiz hissedecek ve mutsuzluğunuz daha da artacak. Sütünüz bebeğinizi doyurmuyor ve ne yapsanız artmadı. Takip ettiğiniz pek çok emzirme koçu “her annenin sütü bebeğine yeter” diye bas bas bağırıyor. Yeni doğum yapmış ve ne formlarından ne de gündelik yaşantılarından zerre taviz vermeyen kadınlar çıkacak karşınıza ve kendi göbeğinize bakıp iç geçirerek daha da bunalıma gireceksiniz. Her hamilelik ve doğum hikayesi anne-bebek için özeldir. Kıyaslama yapmak ise mutsuzluk ve yetersizlik hissinden başka bir sonuç getirmez. Başkalarının hayatlarını takip etmek yerine bebeğinizle kendi hikayenizi yaşamaya başlayın.

3. Kendinizi eve kapatmayın

Doğumdan sonra kendinizi yorgun hissetmeniz çok normal. 9 ay boyunca başka bir beden taşıdı vücudunuz. Onu dünyaya getirmek için yoruldunuz. Hormonlarınızdaki değişim sizi hem ruhen hem bedenen yordu. Ama bu yorgunluk sizi eve hapsetmesin. İlk fırsatta dışarı çıkın, yürüyüş yapın, alışverişe gidin, sevdiğiniz bir restoranda yemek yiyin. Bebeğinizin dünyaya gelmesiyle yüklendiğiniz bu annelik sıfatının sizi eski yaşantınızdan alıkoyacağı şeklindeki kötü ve olumsuz düşüncelerinizi yıkmaya çalışın. Hayatınızın bir miktar değiştiği kesin fakat bu sadece bebeğiniz için yaşadığınız ve kendinizi bundan böyle asla düşünmeyeceğiniz anlamına kesinlikle gelmiyor. Çünkü mutlu anne aynı zamanda mutlu bebek demek.

4. Ziyaretinize gelmek isteyen misafirleri kibarca erteleyin

Dost ve akrabalarınızın doğumun hemen ardından hem sizi hem de bebeğinizi görmek istemesi tabi ki normal. Ama duygusal anlamda iyi değilken bir de misafir ağırlama eziyetine katlanmak zorunda olmamalısınız. Siz dile getiremeseniz bile eşiniz, anneniz veya size refakat eden kimse bu ziyareti kibar bir dille erteleyebilmelidir. Doğumunuz hakkında konuşmak sizi üzerken her gelenin doğum hakkındaki sorularına muhatap olacaksınız. Hele bir de sezeryan olduysanız vay halinize (çünkü vajinal yolla bebek doğururken, sezeryanla panda doğuruyorsunuz). Emzirme veya süt sıkıntısı yaşarken bir de bunu misafirlere anlatmak ve onların acıyan bakışlarına maruz kalmak gerçekten bunaltıcı olabilir. Üstelik bu bir gerçek ki her gelen misafir güzel ağırlanmayı bekler (Hani şu pastalı börekli olanından). Bebeğinize alışma sürecindeyken bununla uğraşmak yerine misafirlerinize iki hafta sonra gelmelerinin kimse için bir zararı olmayacağını söylemek çok daha iyi değil mi?

5. Çokça şükredin ve anın tadını çıkarın

Gözünüzü kapatın ve sakince düşünün. 9 ay boyunca karnınızda sizi tekmeleyen, uyku uyutmayan, sürekli mide bulantısı ve yanmalarla yaşamaya sizi alıştıran ama anne olmak gibi harika bir yıldızı da omzunuza konduran evladınıza kavuşmak için beklemediniz mi? Onun nefesini hissedeceğiniz, kokusunu içinize çekeceğiniz, pamuk gibi ellerini okşayıp öpeceğiniz bu günlerin hayalini kurmamış mıydınız? O halde ona sağlıkla kavuştuğunuz için çokça şükredin. Silkelenin ve kendinize gelin. Güzel bir duş alın ve üzerinizdeki lohusa pijamalarını çıkarıp kendinizi güzel hissedeceğiniz kıyafetlerinizi giyin. Canınızı sıkan ruhunuzu bunaltan ne kadar kötü düşünce varsa her birinin yerini güzel şeyerin alması için uğraşacağınıza söz verin. Bebeğinize sarılın. Bir daha sarılın. Yine sarılın. Ruhunuzu iyileştirecek ilacın kucağınızda olduğunu anlayın. Bu günlerin bir daha geri gelmeyeceğini unutmayın. O yüzden her anın tadını çıkarın. Bebeğinizle bir sürü fotoğraf çekilin. 2 ay sonra bile dönüp baktığınızda bu kadar küçük olduğuna inanamayacaksınız çünkü. Olumsuzlukların sizi yıldırmasına, üzmesine ve bebeğinizle geçireceğiniz zamanları bozmasına izin vermeyin. Siz kadın olarak güçlüydünüz ve artık bir anne olarak çok daha güçlüsünüz. Bunalım perdesini yırtıp güneşli günlere doğru yelken açma zamanı gelmedi mi?

Sevgiler…

Benzer bir yazıya ulaşabilmek için; Yeni Anneye Mektup Var

Instagram hesabıma ulaşabilmek için buraya,

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com instagram adresine ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments