Ana sayfa Anne Olmak Doğum Sonrası Beslenme ve Süt Arttırıcı Besinler

Doğum Sonrası Beslenme ve Süt Arttırıcı Besinler

63
0

Doğum kiloları nasıl verilir? Doğumdan sonra diyet yapılır mı? Emzirmek zayıflatır mı? Anne sütünü hangi besinler artırır? Yediklerim süt yoluyla bebeğe etki eder mi? doğumdan sonra sağlıklı beslenme nasıl olur? gibi pek çok sorunun yeni anneleri en çok üzen ve kafasını karıştıran konular olduğunu biliyorum. Ben de doğum sonrası beslenme ve süt arttırıcı besinleri uzmanına sormaya karar verdim ve sevgili Elif hanımın kapısını çaldım. Her türlü soruyu kendisine yönelttim ve çok faydalı bilgiler edindim. Siz yeni annelerin de aklındaki soru işaretlerine cevap olmasını umuyorum.

Öncelikle sizi tanıyalım.

Elif NARÇİN kimdir?

09.03.1994 tarihli Ağrı’ da dünyaya geldim. Daha önceleri Ağrı’da yaşayan ailem, babamın 1994 senesinde Yalova İl Nüfus Müdürlüğü’ne atanmasıyla Yalova’ya taşınmıştır. Bu tarihten itibaren ailemle Yalova’da yaşamaktayım. İlkokul, ortaokul ve lise eğitim ve öğretim hayatımı Yalova’da tamamladım. Daha sonra 2012 yılında Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik  Bölümü’nü kazandım. 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra 2017 senesinde mezun oldum. 2017 Ekim ayında Yalova’da özel bir spor salonunun diyetisyeni olarak göreve başladım. Hala aynı yerde görevime devam etmekteyim.

Yeni doğum yapan tüm annelerin merak ettiği ilk soruyla başlayalım. Emzirme döneminde diyet yapılır mı?

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Annenin beslenmesi doğal olarak bebeğin beslenmesini de etkilemektedir. Annenin yeterli enerji almaması veya zayıflama diyeti yapması anne sütünü azaltabilir, çünkü anne sütü üretirken de enerjiye ihtiyaç vardır. Bu yüzden emzirme döneminde diyet yapılmasını önermiyorum. Çünkü diyet psikolojisi insanları yapmaları gerekene değil, yapmamaları gerekene yönlendiriyor. Diyet yapmak yerine herkese sağlıklı beslenmelerini, yanlış beslenme alışkanlıklarını doğrularıyla değiştirmelerini tavsiye ediyorum.

Yeni doğum yapmış annelerin doğumda aldıkları kiloları bir an önce vermek istemeleri onları oldukça strese sokup özellikle popüler diyetlere yönlendiriyor. Bunun yerine beslenme uzmanı danışmanlığında sağlıklı beslenmelerini öneriyorum.

Bir annenin vücudu 10 ml süt salınımı için yaklaşık 7 kalori harcar. Emzirme döneminde sağlıklı bir anne 700-800 ml süt salgılar. Bu süt salınımı için enerji gereksinimi artmaktadır. Bu enerjinin 200 kalorisi gebelikte sağlanan besin depolarından, 500 kalorisi ise günlük beslenmeden karşılanmaktadır. Anne, günlük besin gereksinimine ekstra olarak 500 kaloriden fazla kalori alırsa kilo vermenin aksine kilo alımı devam eder. Buradan da anlaşılacağı üzere emzirmek başlı başına kilo alımına yardımcıdır.

Merak edilen bir başka konuya gelecek olursak anne sütü tüketilen besinlerden etkilenir mi?

Annenin tükettiği besinler vücutta bir takım metabolik süreçlerden geçtikten sonra anne sütüne karışıp bebeğin beslenmesini etkilemektedir. Sütün kalitesini artırmak için sağlıklı beslenmek gerektiği gibi zararlı gıdalardan, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Çünkü anne sütü tüketilen gıdaların yararlarından ve zararlarından etkilenir.

Gelelim en can alıcı sorulardan birine. Süt arttırıcı besinler nelerdir?

 

Süt Arttırıcı Besinler, Doğum Sonrası Beslenme ve Süt Arttırıcı Besinler, Tatlı Bir Telaş, Tatlı Bir Telaş

Anne sütünün miktarı ve bileşimi birçok değişkene bağlıdır. Anne sütünün %89’u sudan oluşur ve süt yapımı için yeterli sıvı alımı olmazsa olmazdır. Buradan da anlaşılacağı üzere anne sütünü artırmaya yarayacak en önemli besin sudur. Günde ortalama 3 litre sıvı (su, ayran, hoşaf, komposto, süt) tüketimi hem sütün kalitesini artıracak hem de kilo verme sürecini hızlandıracaktır.

Anne sütünün protein kalitesinin yüksek olması için haftada en az 5 defa yumurta tüketilmelidir. Anne, beslenmesinde esansiyel yağ asitlerinin kaynağı olan balık, zeytinyağı, Ayçiçek-mısırözü gibi yağlara ve badem, ceviz, fındık gibi kaliteli yağ içeren besinlere yer vermezse, sütü özellikle bebeğin ilk 6 ayda beyin gelişiminde önemli rol oynayan esansiyel yağlardan yetersiz kalacaktır.

Yulaf, oksitosin hormonunun salınımını uyararak, sütün kanallarda ilerlemesini hızlandırır. Havuç, içeriğinde bulunan fitoöstrojenler östrojen görevi yaparak süt üretimini artırır ve meme bezinin sağlıklı gelişimini sağlar. Susam, süt miktarının artmasına yardımcı olur. Östrojen hormonuna benzer özellik gösteren susam aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Yine kalsiyum içeriği yüksek olan süt ve süt ürünleri düzenli tüketilmelidir.

Ispanaki roka, maydanoz, dereotu, semizotu anne sütünü artıran önemli sebzelerdendir. Balkabağı, badem, mısır, incir, rezene çayı ise anne sütünü artıran diğer besinlerdendir.

Peki hormonal değişim ve psikolojik etmenler sütü etkiler mi?

Doğum sonrası evin yeni üyesi olan bebek eve mutluluk ve yüksek enerji kattığı kadar, stresi de beraberinde getirir, zihinsel ve duygusal değişikliklere yol açar. Bu zihinsel ve duygu değişimini melankoli, depresyon ve psikoz olarak sınıflandırabiliriz. Bu durumlar anne sütünün miktarını etkileyen faktörlerdendir. Olumsuz duygu-durumda sütün azalmasını da kendine dert eden, sütünün bebeğine yetmemesine üzülen annenin stresi ikiye katlanır ve sütün miktarı iyice azalır veya hiç süt üretmeyebilir. Bu noktada anneye eşi, ailesi ve çevresi tarafından ciddi destek gerekmektedir. Sorunun aşılamadığı noktada uzmanından destek almaktan kesinlikle kaçınılmamalıdır.

Besinler gibi hormonal değişiklikler de aynı şekilde süt üretimini etkilemektedir. Beynin hipofiz bezinden prolaktin denilen bir hormon salgılanmaktadır. Bu hormon sayesinde memede süt oluşumu gerçekleşir. Meme ucunun uyarılmasından süt salgılanmasına kadar gerçekleşen bu olayların tümüne süt oluşum refleksi veya prolaktin refleksi denir. Bebek emdikçe  süt yapımı daha çok olur. Emzirme hiç başlamazsa veya tümüyle kesilirse memede süt yapımı sonlanır. Bu duruma arz-talep dengesi denir.

Süt akışı, kanallar boyunca süt bezleri çevresindeki ufak kasların kasılmasıyla olur. Bu kasılmayı sağlayan hormon ise oksitosin hormonudur. Annelerin çoğu emzirmenin başlangıcında bir sızı duyarlar. Bu sızı süt akımının sağlandığı anlamına gelir. Oksitosin hipofiz bezinin arka kısmından salgılanır. Prolaktin gibi oksitosin de emme ile meme başındaki sinirlerin uyarılması sonucu taşınan mesajlarla oluşur. Bebeğin emmesiyle oksitosin üretimi artacağı için sütü sağıp vermek yerine emzirme yöntemi mümkün olduğunca tercih edilmelidir. Bebek için sevgi dolu düşünceler, bebeğin sesi, görüntüsü, kendine güvenmek oksitosin üretimini olumlu etkilerken; kaygı, stres, ağrı, depresyon, psikoz v.b. durumlar oksitosin üretimini olumsuz etkiler.

Süt artırmak için en yaygın hatalı alışkanlıklar nelerdir?

Türk insanının doğum sonrası beslenme ile ilgili inanışları arasında şerbetli tatlıların, hamur işlerinin ve daha fazla yemek yemenin sütü artırdığı şeklinde yaygın bir inanış vardır. Bu yüzden yeni doğum yapmış bir anneye beslenmesi konusunda baskı yapılması sıkça rastladığımız sorunlardandır. Şerbetler, tatlılar, pastalar, börekler tüketildikçe anne sütünün artacağı düşünülse de bu gibi gıdalar sütü artırmayacağı gibi annenin gebelik döneminde aldığı kiloları vermesini de zorlaştıracaktır.

Emzirme döneminde diyetisyen tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme listeleri annenin kilosuna göre değişir mi?

Annenin boyuna, kilosuna, yaşam tarzına, bebeğinin sağlık durumuna göre annenin alması gereken günlük kalori değişkenlik göstermektedir. Doğumdan sonra uygulanacak standart bir liste yoktur. Hazırlanan program kişiye özel olmalıdır.

Yeni doğum yapan bir annenin online danışmanlık alması mümkün müdür?

Elbette mümkün? Anne kendini nasıl daha güvende hissederse ona yönelmesi gereklidir. Kendisi için birebir veya online görüşmelerden hangisinin daha iyi olacağına karar verip onu tercih etmelidir.

Danışmanlık almak isteyen bir anne size nasıl ulaşabilir?

Sosyal medyada aktif olarak facebook, instagram, twitter kullanıcısıyım. İnstagram profilimde telefon numaram da bulunmaktadır. Bu hesaplardan ve telefon numaramdan danışmak isteyen herkes ulaşabilir.

Örnek olması adına yen doğum yapmış anne için bir günlük program sunabilir misiniz?

Erkek: 162 cm

Gebelik öncesi kilo: 57 kg.

Gebelik sonrası kilo: 68 kg. (gebelikte alınan 11 kg.)

KAHVALTIDAN YARIM SAAT ÖNCE 2 BARDAK SU

Kahvaltı 09:00

 • 1 adet tam haşlanmış yumurta
 • 2 dilim beyaz peynir
 • 5-6 tane zeytin
 • 2 dilim tam buğday ekmeği
 • 1 su bardağı süt
 • Cherry domates veya roka, maydanoz, marul.

Ara Öğün 11:00

 • 1 fincan sade kahve
 • 4-5 tane çiğ badem
 • 1 porsiyon meyve

ÖĞLE YEMEĞİNDEN YARIM SAAT ÖNCE 2 BARDAK SU

Öğle Yemeği 13:00

 • 1 kepçe çorba
 • 120 gr kadar et/tavuk/balık (4 köfte kadar)
 • 1 bardak ayran
 • 2 dilim ekmek veya 4 yemek kaşığı bulgur pilavı
 • Yağsız salata

Ara Öğün 15:30-16:00

 • 1 su bardağı süt veya kefir
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 1 porsiyon meyve (1 tane incir olabilir)
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

AKŞAM YEMEĞİNDEN YARIM SAAT ÖNCE 2 BARDAK SU

Akşam Yemeği 18:00-18:30

 • 1 kepçe çorba
 • 7-8 yemek kaşığı sebze veya kuru baklagil yemeği
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 dilim ekmek
 • Yağsız salata

Ara Öğün 21:00

 • 1 fincan rezene
 • 1 porsiyon meyve
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Sevgilerimle…

Instagram hesabıma ulaşabilmek için buraya,

Diğer yazılarıma ulaşabilmek için buraya,

www.tatlibirtelas.com instagram adresine ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments