Ana sayfa Anne Olmak Çocuk Bakımında Kuşak Çatışması

Çocuk Bakımında Kuşak Çatışması

44
0

Hiç düşündünüz mü? Annelik acaba imkanların ve teknolojinin yetersiz olduğu geçmiş zamanlarda mı daha zordu yoksa her türlü bilgiye kolayca ulaşılan ve bebek bakımı konusunda birçok kolaylık sağlayan yeniliklerin elimizin altında olduğu günümüzde mi? Ne çok duyarız büyüklerden “bizim zamanımızda böyle miydi? Artık çocuk büyütmekte ne var ki” lafını. Bunu duyan yeni bir anne, bu söz karşısında şaşırıp kalır ve hemen kendini sorgulamaya başlar önce. “Artık kolaysa annelik neden ben bu kadar zorlanıyorum” diye. Cevabını bulamayınca da kendini eksik hissedip çocuğu için yetersiz bir anne olduğuna kanaat getirir ve anneliğe öz güvenini kaybederek 1-0 yenilgiyle giriş yapar. Anne, kendini çocuk bakımında keskin bir kuşak çatışması durumunun içinde bulur.

çocuk bakımında kuşak çatışması, Çocuk Bakımında Kuşak Çatışması, Tatlı Bir Telaş, Tatlı Bir Telaş

Çocuk Bakımında Kuşak Çatışması Örnekleri

Daha ilk hamile olduğunuzu öğrendiğinizde başlar üstelik tüm bu kıyaslamalar. Uzun bir zaman hangi hastanede doğum yapacağınızı, hangi doktora kontrole gideceğinizi düşündünüz ve bu uykularınızı bile kaçırdı. Ama anneniz veya kayın valideniz bu telaşınızı küçümseyerek size şımarıklık yaptığınızı, kendisinin evde doğurduğunu, cinsiyetini bile doğduktan sonra öğrendiğini anlatır. Halbuki siz pek çok doğum hikayesi okudunuz, dinlediniz ve hastanenin, doktorun sağlıklı ve rahat bir doğum için ne denli önemli olduğunu öğrenmiştiniz.

Hastane çantasına koymak için en doğru bezi araştırdınız günlerce. Bunu duyan büyüğünüz hemen olaya müdahale etti ve kendisinin hazır bez görmediğini, çarşaflardan kesip diktiği bezlerle çocuklarını büyütmüşken sizin bu hangi marka bezin daha iyi olacağı konusundaki endişenizin ne kadar da saçma olduğunu söyledi. Oysa siz bezin pamuklu olması, hava alması, emici olması, kimyasal içermemesi gibi özelliklere sahip olması gerektiğini okudunuz hep.

Doğum yapıp eve geldiniz ve muhtemelen tecrübesiz bir anne olarak bebek bakımıyla ilgili çoğu konuda eliniz ayağınız birbirine dolanıyor ki bu gayet normal. Sonuçta annelik bir çiple içinize yerleştirilmedi. Hemen başladılar aman şerbet içir yoksa şekeri düşer sarılık olur demeye. Ama okuduklarınızdan biliyorsunuz ki ilk altı ay anne sütünden başka bir şeyin çocuğa asla verilmeyeceğini. Anlatsan anlamazlar, içirsen gönül razı değil.

Sütün Yetmiyor

Çocuk ağlasa hemen başlar süt bekçileri “sütün yetmiyor, bu çocuk aç” demeye. Sen ise “ama bebek sadece açlıktan ağlamaz ve sütün yetip yetmediğine doktor karar verir” diyemezsin. Al sana nur topu gibi bir öz güvenini kırma sebebi daha. Bıraksan unlu muhallebi yapıp yedirirler el kadar bebeğine.

Doktor, bebeğin göbeği düşene kadar yıkanmaması gerektiğini söylemiştir ama eve geldiğiniz günden beri büyükleriniz çocuğun yıkanması gerektiğiyle ilgili size baskı yapıp üstüne de doktorların bir şey bilmediğini iddia ederler. Kaldın mı bir de iki arada bir derede.

Bebeklerin oda sıcaklığında çok giydirilmemesi gerektiğini okudun ama annen marul gibi sardı sarmaladı onu ve ses çıkaramadın.

Tüm bunların yanında; doğumla birlikte değişen hormonların sebebiyle düştüğün ve kendini çaresizliğin ve yalnızlığın sokağında bulduğun ama herkesin şımarıklık olarak gördüğü lohusa depresyonu; aşılarla ilgili bir dünya kafa karışıklığı; bebeğin büyüdü ek gıdaya başlayacaksın ama acaba BLW mi yoksa klasik yöntem mi uygulasam çelişkisi; uyku eğitimiyle ilgili yaptığın birçok araştırma sonucunda düştüğün uyku eğitimi verilmeli mi yoksa verilmemeli mi çıkmazı ve daha pek çok sorunla karşı karşıya kaldın.

Belki maddi şartlar ve imkanlar açısından daha şanslı bir dönemde anne olmamız, dışarıdan bakıldığında avantaj gibi görülebilir. Fakat bilgi çağında yaşıyor olmak günümüz anneleri için büyük bir kafa karışıklığına düşmeyi ve bu durumun dezavantaja dönüşmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. her merak ettiğini internette araştıran ve her sitede başka bir yorumla karşılaşan, birçok doktorla görüşerek onlardan da farklı farklı cevaplar alan bir anne için bunca seçenek arasında bir tercihte bulunmak ve acabalardan kurtulmak aslında bez yıkamaktan çok daha kolay değildir.

Tavsiyelerim

Şimdi sevgili anne! Evet çocuk bakımında kuşak çatışması zor ama arkana yaslan ve derin bir nefes al. Okuduklarını, sayısız doktordan dinlediklerini ve etraftan söylenenleri bir kenara bırak. Kucağındaki sana ihtiyacı olan bebeğine dikkatli bak. Kendi içini güzelce yokla. Onun ihtiyaç duyduğu her şeyin bilgisine ve neyin daha doğru olduğuna içindeki annelik duygusuyla ulaşacaksın. Çünkü sen bebeğin için neyin iyi olduğunu herkesten daha iyi bilen ve onu herkesten çok sevensin. İnsanlar tarafından onaylanan bir anne olmaya ihtiyacın yok. Önemli olan, bebeğin için en iyi olduğuna inandığın şeyi yapmandır. Bebeğinin de mükemmel bir anneye değil sadece sana ihtiyacı var. Çünkü her bebek için kendi annesi zaten en iyisidir.

Sevgilerimle…

Benzer yazılar için;

Lohusalık Depresyonundaki Annelere 5 Tavsiye

Yeni Anneye Mektup Var

Instagram hesabıma ulaşmak için buraya,

www.tatlibirtelas.com Instagram hesabına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

çocuk bakımında kuşak çatışması, Çocuk Bakımında Kuşak Çatışması, Tatlı Bir Telaş, Tatlı Bir Telaş
  Subscribe  
Bildir